Razglednice
Nakon pronalaska “Zlatnog grada” u Egiptu: DA LI JE POČELO OSTVARENJE PROKLETSTVA FARAONA?
Izgubljeni “Zlatni grad”, star 3.000 godina, otkriven je u Luksoru, objavilo je Ministarstvo turizma i antikviteta Egipta. Poslije sedam mjeseci iskopavanja, arheološki tim koji je predvodiuo dr Zahi Havas, otkrio je dijelove grada starog tri milenijuma.
Nakit nađen na mjestu iskopavanja, zajedno sa posuđem, amajlijama u obliku skarabeja, te opeka sa pečatom Amenhotepa trećeg, pokazuju da se radi o gradu iz vremena devetog kralja 18. dinastije, koji je vladao Egiptom od 1353. do 1291. godine pre nove ere. Gradom je, zajedno sa Amenhotepom trećim, vladao i njegov sin Ehnaton, koji ga je napustio kada je preuzeo egipatski tron.
Arheolog Havas nazvao je ovo otkriće “uzdizanjem Atona”, budući da je Ehnatonovo ime na staroegipatskom značilo „sluga Atonov“. Ehnaton je proglasio vjeru u jednog boga Atona, koji je tako zamijenio mnogobožački panteon na čijem čelu je bio Amon.
Inače, Ehnaton se prije toga zvao kao i njegov otac Amenhotep, što je značilo “Amon je zadovoljan”. Znak boga Atona bio je Sunčev disk, a Sunce nije bilo obožavano kao božanstvo, već kao simbol božanske energije. Time je Ehnaton postavio korijene za kasnije monoteističke religije.
Egipatsko ministarstvo navodi da je otkriveni grad u svoje vrijeme bio “najveće administrativno i industrijsko naselje na zapadnoj obali Luksora”. Južni dio ovog grada bio je centar zanatske proizvodnje, dok je sjeverni bio administrativni i stambeni, a u njemu su nađene i kuće čiji su zidovi visoki i do tri metra.
“Otkriven je grad u dobrom i sačuvanom stanju, sa gotovo kompletnim zidovima i prostorijama u kojima su alati za svakodnevni život”, navodi egipatsko ministarstvo.
Betsi Brajan, profesorica egipatske umjetnosti i arheologije na Džons Hopkins univerzitetu, rekla je Ej-Bi-Si-ju da se radi o drugom najvećem otkriću, poslije otkrivanja grobnice faraona Tutankamona.
Inače, ovo je druga važna vijest iz Egipta u posljednje vrijeme kada je arheologija u pitanju. Nedavno su mumije Amenhotepa trećeg, njegove žene kraljice Tij i 20 drugih kraljevskih mumija premještene u novi Nacionalni muzej egipatske civilizacije tokom svečanosti poznate kao “Zlatna parada faraona”.
Premještanje kraljevskih mumija izazvalo je kod pojedinih Egipćana i strah od skrnavljenja i “buđenja prokletstva faraona” o kojima se govori još od prvih arheoloških istraživanja.
Kako navodi Ej-Bi-Si, iako je to prokletstvo samo mit, mnogi u Egiptu sa njim povezuju niz negativnih događaja u toj zemlji, kao što je blokada Sueckog kanala, sudar vozova u kom su poginule 32 osobe, a više desetina povrijeđeno, požar u fabrici tekstila u kom je poginulo 20 ljudi, rušenje zgrade u kom je život izgubilo 18 ljudi. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON