Pratite nas

Zdravlje i ljepota

BIJELO PRANJE: Sa ovim biljnim recepturama žene brzo osjete poboljšanje

Published

on

Upalu na području sluznice vagine kod žena nazivamo bijelo pranje. Radi se o upalnom procesu, dosta čestoj i neprijatnoj pojavi kod žena. Bijelo pranje nastaje zbog više razloga, a najčešći su razne upale materice, gljivične infekcije, stres ili reakcija na neki lijek.

Bijelo pranje je upala sluznice vagine i moramo je kao i svaku upalu temeljito lečiti. Bijelo pranje možete liječiti uz pomoć čaja od lista bršljana i hrastove kore. Pored tog čaja, dobar prirodni lijek za bijelo pranje je čaj od listovog oraha, koprive i bršljana, koji su pomiješani sa kamilicom i stolisnikom.
Kako spriječiti nastajanje bijelog pranja?

Svi se doktori slažu da je bolje spriječiti nego liječiti. Bijelo pranje možete spriječiti tako što ćete izbjegavati velika opterećenja, te paziti na higijenu tijela posebno.

Za sprječavanje nastajanja bijelog pranja pazite u odabiru donjeg rublja. Gledajte da ono bude od prirodnih materijala, odnosno pamuka i da je prozračno, što bi se reklo da diše. Pazite da je donje rublje uvijek čisto, i da nije usko, odnosno manjeg konfekcijskog broja od potrebnog.

Peršun je dobar saborac protiv bijelog pranja, pa vam preporučujemo da ga uvedete u ishranu jer će svakako pomoći organizmu da se bori protiv nastajanja ove neprijatne upale.

Ostavite pušenje i pretjerano konzumiranje kafe. Pravi uzrok bijelog pranja uvijek treba ustanoviti ginekolog.

Sasvim je jasno da u borbi protiv ovoga zla pomažemo mliječnom kiselinom. Nekada su udate žene u tu svrhu u inostranstvu upotrebljavale molkosan, koncentrisanu surutku, jer je prirodna mliječna kiselina izvrsno dezinfekcijsko sredstvo za ispiranje vagine.

Pokazalo se uspješnim takođe ispiranje čajem kamilice. Na litru čaja dodavalo se 3 – 4 kašičice moleksana. Liječenje moleksanom bilo je biološko jer je prirodni proizvod mliječne kiseline koja može obnoviti kiselu reakciju sluznice.

Koristite slijedeće biljne kupke na 37 stepeni celzijusa, da bi voda imala uvijek istu temperaturu, stalno dolijevamo toplu vodu. Žene koje poslušaju takve savjete, ubrzo će osjetiti poboljšanje.

Slijedeće kupke možete pripremiti s majčinom dušicom (Thymus Vulgaris), ili borovnicom (Juniperus communis), 2 – 3 puta nedjeljno. Sledeće kupke osiguravaju preko potrebnu prokrvljenost trbušnih organa, što je temelj za dalje liječenje.

Jake antibiotike ako je moguće treba izbjegavati jer uništavaju ne samo štetne bakterije nego istovremeno i korisne; stoga je regeneracija korisne bakterijske flore otežana. Morate paziti da ne uništite ono što je dobro, jer se klice bolesti mnogo prije oporave nego korisne bakterije.

S obzirom da je bijelo pranje većinom tvrdokorna bolest, za liječenje je bitno strpljenje, ustrajnost i stroga dosljednost u ispunjavanju uputa. Samo tako ćete postići trajno ozdravljenje, ali pod uslovom da se i ubuduće čuvate štetnih uticaja.

Čajna mješavina 1:
Po tri supene kašike bršljanovog lista i hrastove kore, po jednu kašiku preslice i brezova lista, dvije kašike kamilice. Sve dobro promiješati i kuhati pet minuta u litri vode. Piti dva puta dnevno po malu šoljicu. Istim čajem ispirati (irigirati).

Čajna mješavina 2:
Orahovog lista, koprive, bršljena, po tri kašike, a kamilice i stolisnika po dvije kašike. Priprema i doziranje kao kod prvog primjera.

Čajna mješavina 3:
Stolisnika, idjirota, bokvice ženske po kašiku, a korijen omana i list malog oraha po tri kašike, kamilice dvije kašike. Sve dobro promiješati i od te mješavine četiri kašike kuhati 5 – 8 minuta u litri vode. Zatim treba ostaviti poklopljeno na strani 15-20 minuta. Tom se tečnošću ispire i pije po dvije male šoljice dnevno. Svaki put se priprema svjež čaj.

Čajna mješavina 4:
Ruzmarina lišće, plod divlje ruže (šipak), orahovo lišce, vodena metvica i preslica u jednakim dijelovima dobro se pomiješa. Od te mješavine jedna kašika prelije se sa 2-3 decilitra ključale vode i ostavi poklopljeno da odstoji 10-15 minuta. Pije se tri puta dnevno prije ili poslije jela po šoljicu. Terapija traje do ozdravljenja.

KUPKA
Pripremite kupku od bijele vrbe. Okupajte se u vrućoj kupki pripremljenoj s vrbom. U kupku dodati esenciju kore koju ste kuhali između pola i cijelog sata. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending