Pratite nas

Razglednice

Najveće su svjetske atrakcije,ali su zabranjene za turiste: STEPENICE DO RAJA, ŽUTA BUNDEVA, OSMATRAČNICA…

Published

on

Iako se očekuje da će se mnoge od najpopularnijih svjetskih turističkih destinacija ponovo otvoriti za putnike 2022. godine, još uvijek postoje neka mjesta koja će biti zabranjena bez obzira na pandemiju. Neka od ovih kultnih mjesta su u fazi izgradnje ili obnove nakon koje će biti još bolji, dok su druge lokacije zbog manjka turista trajno zatvorene.

1. Žuta bundeva (ostrvo Naošima, Japan)
Japanska umjetnica Jajoi Kusama poznata je po svojim ogromnim skulpturama od bundeve sa tačkama. Jedna od najpoznatijih je svjetložuta na doku Naošime, ostrva umjetnosti. U avgustu je jak tajfun odnio tikvu u more. Komadi ove umjetničke instalacije su sačuvani, ali nije poznato da li će i kada bundeva biti ponovo izložena.

2. Nacionalni muzej avijacije i astronautike (Vašington, SAD)
Ovaj popularni muzej se nalazi usred velike sedmogodišnje obnove gdje će 23 postavki izložbi biti potpuno ponovo osmišljene sa novim prostorima za prezentaciju i atrakcijama. Iako je nešto od predviđenih radova obavljeno i tokom uobičajenog rada sa posjetiocima, muzej će u toku naredne godine biti najmanje šest mjeseci zatvoren zbog nove faze transformacije.

3. Stepenice Haiku (Havaji)
Stepenice Haiku koje se nazivaju i Stepenice do raja, bile su opterećene prekomjernim brojem turista, a iako su zvanično zatvorene za javnost 1980-ih godina, to nije spriječilo mnoge da se ušunjaju na stepenice, pa čak i da se povrijede. Ove jeseni, gradsko vijeće Honolulua je jednoglasno odlučilo da se stepenice uklone što se očekuje da će se dogoditi naredne godine.

4. Roosevelt hotel (Njujork, SAD)
Jedan od velikih hotela na Menhetnu u kojem je Don Drajper (iz serije Mad Man) živio nakon razvoda od Beti, svoje posljednje goste je primio 2020. godine nakon skoro 100 godina postojanja

5. Osmatračnica (Filadelfija, SAD)
Predivno mjesto za razgledanje na 57. spratu u centru grada trajno je zatvoreno usred pandemije koronavirusa, navodeći kao razlog nedostatak turista u ovom gradu

6. Stalheimskleiva staza (Vestland, Norveška)
Jedan od najstrmijih puteva u Skandinaviji, Stalheimskleiva staza povezuje dva živopisna vodopada u dolini Nærøidalen koja je pod zaštitom Uneska. Put, koji je takođe poznat po svojim vijugavim stazama, prolazi kroz prijeko potrebne radove na održavanju 2022. godine, a trenutno se ne zna kada će ponovo biti otvoren.

7. Tramvaj Peak (Hongkong)
Jedna od najprepoznatljivijih atrakcija Hongkonga je Peak Tram, koji prevozi posjetioce do najviše tačke ostrva. Crveni metalni tramvaji su debitovali 1989. godine, na 100. godišnjicu originalne uspinjače. Tramvaj je zatvoren zbog renoviranja u junu 2021. godine i još uvijek se ne zna tačan datum kada će se ponovo otvoriti. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending