Razglednice
Najstarija zgrada na svijetu nalazi se u Libanu: NASTALA JE IZ INATA ZLOBNE BRAĆE
Arhitektica i urbanistica Sandra Rishani prvi puta je počela istraživati vjerovatno najužu zgradu na svijetu 2014. godine. Zgrada je smještena u bejrutskom kvartu Manare, tik uz stari svjetionik. Sagrađena je sredinom prošlog bijeka da stanovnicima susjedne zgrade zakloni pogled na more.
Zgradu stanovnici zovu “Inat”. Zlobni Libanac, nakon spora sa sestrom i bratom zbog dvije parcele zemlje koju su naslijedili od oca, namjerno je podigao najtanju zgradu na svijetu da bi bratu uskratio pogled na more. Braća su se svađala oko toga kako da podijele zemlju, a frustracija je narasla kada im je dio imovine oduzet za komunalne infrastrukturne projekte, piše jadaliyya.com.
Nezadovoljni brat želio je obezvrijediti imovinu svoga brata i blokirati mu pogled na obalu gradeći usku zgradu, zapravo zid, na zemljištu površine 120 kvadratnih metara. U najužoj tački zgrada ima samo 61 centimetar, u najširoj 4,2 metra i predstavlja svjedočenje mržnje između dva brata.
Na prvi pogled kuća se čini dovoljno širokom, ali to je ipak zid, prerušen u zgradu, da bi blokirao milionski pogled susjedne kuće. Taj zid najskuplja je nekretnina u Libanu. Bez obzira na male dimenzije, kuća je useljiva, ima sobe, kuhinju, puno prozora i zapanjujući pogled na Mediteran.
Među mještanima priča je dobro poznata. Tokom godina zgrada je bila lokalni bordel, a u njoj su bile smještene i izbjeglice tokom Libanskog građanskog rata. Zgrada je sada prazna i nenaseljena i nije poznato ko joj je trenutni vlasnik. U pokušaju da kvart učine ljepšim, lokalni vlasnici zemljišta prebojili su kuću u ružičastu boju.
“Inat” je sada jedna od najvrjednijih nekretnina u Bejrutu. Zgradu su projektirali braća arhitekti Fawzi i Salah Itani. Zaštićena je od rušenja jer je zemljište manje od onoga na kojemu bi bilo dopušteno graditi. Na njenom mjestu ne može se graditi nova građevina, čak da se zid i sruši. Zato je za vlasnike korisnije ostaviti zid kakav je.
Zgrada je sasvim jedinstvena i stapa se s gradom puno bolje od visokih zgrada koje se oko nje podižu, kažu komšije. Stubište i ulaz dovoljno su široki da se može proći. Svaka je etaža podijeljena u dva stana. Prva započinje kuhinjom, nakon čega slijedi niz soba koje se postepeno smanjuju kako postaju privatnije. Svakom sobom prostor se sužava dok ne dođete do vrlo uskog područja. Stan završava spavaćom sobom, a na kraju je pedeset centimetara dug ugrađeni ormar.
Drugi stan na široj strani stubišta povezan je s hodnikom koji presijeca svaku sobu. Kvalitet svjetlosti u prostoru i veličanstven pogled na more čine sobe dovoljno velikima da stanari zaborave da žive u onome što je u osnovi zid. Visoki stropovi i prozori daju dovoljno svjetlosti što daj osjećaj prostora. Svaka soba ima dva izvora svjetlosti, jedan prema parceli drugog brata, drugi prema Mediteranu. Ova jedinstvena građevina stoji prkosno na jednom od najistaknutijih mjesta u Bejrutu, a samo će vrijeme pokazati šta će s njome biti. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON