Razglednice
Najstarija zgrada na svijetu nalazi se u Libanu: NASTALA JE IZ INATA ZLOBNE BRAĆE
Arhitektica i urbanistica Sandra Rishani prvi puta je počela istraživati vjerovatno najužu zgradu na svijetu 2014. godine. Zgrada je smještena u bejrutskom kvartu Manare, tik uz stari svjetionik. Sagrađena je sredinom prošlog bijeka da stanovnicima susjedne zgrade zakloni pogled na more.
Zgradu stanovnici zovu “Inat”. Zlobni Libanac, nakon spora sa sestrom i bratom zbog dvije parcele zemlje koju su naslijedili od oca, namjerno je podigao najtanju zgradu na svijetu da bi bratu uskratio pogled na more. Braća su se svađala oko toga kako da podijele zemlju, a frustracija je narasla kada im je dio imovine oduzet za komunalne infrastrukturne projekte, piše jadaliyya.com.
Nezadovoljni brat želio je obezvrijediti imovinu svoga brata i blokirati mu pogled na obalu gradeći usku zgradu, zapravo zid, na zemljištu površine 120 kvadratnih metara. U najužoj tački zgrada ima samo 61 centimetar, u najširoj 4,2 metra i predstavlja svjedočenje mržnje između dva brata.
Na prvi pogled kuća se čini dovoljno širokom, ali to je ipak zid, prerušen u zgradu, da bi blokirao milionski pogled susjedne kuće. Taj zid najskuplja je nekretnina u Libanu. Bez obzira na male dimenzije, kuća je useljiva, ima sobe, kuhinju, puno prozora i zapanjujući pogled na Mediteran.
Među mještanima priča je dobro poznata. Tokom godina zgrada je bila lokalni bordel, a u njoj su bile smještene i izbjeglice tokom Libanskog građanskog rata. Zgrada je sada prazna i nenaseljena i nije poznato ko joj je trenutni vlasnik. U pokušaju da kvart učine ljepšim, lokalni vlasnici zemljišta prebojili su kuću u ružičastu boju.
“Inat” je sada jedna od najvrjednijih nekretnina u Bejrutu. Zgradu su projektirali braća arhitekti Fawzi i Salah Itani. Zaštićena je od rušenja jer je zemljište manje od onoga na kojemu bi bilo dopušteno graditi. Na njenom mjestu ne može se graditi nova građevina, čak da se zid i sruši. Zato je za vlasnike korisnije ostaviti zid kakav je.
Zgrada je sasvim jedinstvena i stapa se s gradom puno bolje od visokih zgrada koje se oko nje podižu, kažu komšije. Stubište i ulaz dovoljno su široki da se može proći. Svaka je etaža podijeljena u dva stana. Prva započinje kuhinjom, nakon čega slijedi niz soba koje se postepeno smanjuju kako postaju privatnije. Svakom sobom prostor se sužava dok ne dođete do vrlo uskog područja. Stan završava spavaćom sobom, a na kraju je pedeset centimetara dug ugrađeni ormar.
Drugi stan na široj strani stubišta povezan je s hodnikom koji presijeca svaku sobu. Kvalitet svjetlosti u prostoru i veličanstven pogled na more čine sobe dovoljno velikima da stanari zaborave da žive u onome što je u osnovi zid. Visoki stropovi i prozori daju dovoljno svjetlosti što daj osjećaj prostora. Svaka soba ima dva izvora svjetlosti, jedan prema parceli drugog brata, drugi prema Mediteranu. Ova jedinstvena građevina stoji prkosno na jednom od najistaknutijih mjesta u Bejrutu, a samo će vrijeme pokazati šta će s njome biti. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON