Pratite nas

Sudbine

Najluđa karijera i intervju legende tenisa koji se i danas prepričava: POLOMIO JE 1.055 REKETA, BIO SVJETSKI ŽENSKAROŠ, DANAS ŽIVI SA MAČKAMA

Published

on

Lomljenje reketa, podliv ispod oka zbog tuče, sirovost i samopouzdanje isprepletano u jednoj ličnosti, robusni momak tatarskog porIJekla. Veliki talenat bijelog sporta, ali u isti mah i kontroverzan lik koji je primljen u Tenisku kuću slavnih.

Osvojio je samo dva grend slem pehara, iako je mogao mnogo više, da mu u boksu nisu Sjedile lijepe plavuše umjesto trenera. Do sada ste već pogodili ovu “zagonetnu” ličnost. A ako niste, mi ćemo vam pomoći: u pitanju je Marat Safin.

Marat Safin je rođen 27. januara 1980. godine u sportskoj porodici. Tenisom je počeo da se bavi u TK Spartak koji je vodio njegov otac, a u kojem su trenirale i poznate ruske teniserke Ana Kurnjikova i Jelena Dementijeva.

Ipak, kako to sada već ide, kada ste talentovani, brzo prerastete sredinu u kojoj živite (pogledajte Novaka Đokovića), pa vaš talenat zahtijeva da odete tamo gdje možete da rastete i razvijate se. Nije ni Marat bio izuzetak, pa je tako iz Rusije otišao u Valensiju, gdje je počeo da trenira na šljaci.

Imao je 17 godina kada je započeo profesionalnu karijeru. I naravno, odmah je pokazao od kog materijala je napravljen jer je pobijedio Andrea Agasija i to na Rolan Garosu. Znamo svi kako pariska publika može da bude neprijatna, a te 1998. svi su navijali protiv mladog Rusa. Naravno, željeli su da slavi Agasi koji se trudio tih godina da oživi karijeru.

Ali nije se uplašio Rus, dao je sve od sebe i u pet setova je slavio protiv Agasija te je zakazao duel protiv Guge Kuertena, jednog od najboljih šljakaša svih vremena. Iako je na konferenciji koja je prethodila tom meču istakao da nije spreman da pobijedi Brazilca, realnost je bila drugačija. Safin je gubio sa 2:1 u setovima, ali je na kraju “okrenuo” Kuertena i svima jasno stavio do znanja da će čudo od djeteta iz Rusije tek pokazati šta može i šta zna.

Te godine, na njegovom prvom Rolan Garosu, zaustavio ga je tek Sedrik Pioline, takođe u pet setova, u četvrtom kolu. Ali osim što je najavio da njegovo vrijeme tek dolazi, Safin je tenisku javnost upoznao i sa svojim temperamentom.

Jasno je kao dan, da oni koji igraju sa strašću i koji koriste svoj talenat 100%, odnosno oni koji igraju ne štedeći se, moraju da imaju i svoju “divlju” stranu. Nisu to obični ljudi. Ako su nepredvidivi u svojim udarcima tokom poena, nepredvidivi su i u svojim postupcima, pa je tako Safin, nakon što je protiv Pioline, poslao u aut forhend na meč lopti, udario reket o zemlju i razbio ga.

Bio je to početak. Kasnije će mu zaštitni znak postati ta lomljava reketa. ATP nije bio lijen, pa su izračunali da je Rus tatarskog porijekla slomio u karijeri 1.055 reketa. Malo li je? Sa prosječnom kaznom od 300 dolara po polomljenom reketu, lako je izračunati koliko je platio samo za to tokom svoje karijere.

Odisao je sirovošću i samopouzdanjem i u svemu tome djelovao je iskreno, autentično.

„Išao sam malo previše u ekstrem, ali to sam tada bio ja. Nije to bio nikakav bijes i nije bilo usmjereneo ni protiv koga – za mene, to je bio oblik samoizražavanja – izjavio je u jednom od rijetkih intervjua Marat Mubinovič Safin.

Eksploziju njegovog talenta vidjeli smo u godinama koje su tek uslijedile. Titulu u Bostonu je osvojio 1999, dok je godinu dana kasnije pehare podigao u Barseloni, Majorki, Rodžers kupu u Kanadi, US Openu, Taškentu, Sankt Peterburgu i mastersu u Parizu.

U finalu US Opena pobijedio je Pita Samprasa koji je bio apsolutni favorit i tako se domogao prve grend slem titule. Iako je bio postavljen za šestog nosioca i iako je javnost željela pobjedu Pita Samprasa, to se nije dogodilo. U jednom od najupečatljivijih nastupa u finalima grend slema uopšte, Rus je radio šta je htio sa igračem broj jedan na svijetu.

„Meni je sve bilo sporo u tom finalu. Bio sam na svakoj lopti u pravom trenutku, pogodio sam šta sam htio i osjećao sam da sam superioran – rekao je Safin godinama kasnije.

Bio je budućnost tenisa, a onda je upoznao drugu stranu života
Rus je bukvalno ismijavao Samprasovu igru „zaštitnog znaka” na mreži tako što je Amerikanca slomio tačno 21 put na mreži. Nije izgubio nijedan servis, Samprasu je dao samo dvije brejk lopte, obje na servisu za meč kada mu je ruka malo skratila i vrlo brzo riješio meč 6:4, 6:3, 6:3. Sve to sa samo 20 godina, sa samo 12 neiznuđenih grešaka, u prvom grend slem finalu u karijeri i protiv jednog od najboljih tenisera svih vremena.

„On je budućnost tenisa – rekao je Sampras poslije poraza u finalu.

Do kraja te sezone, posle trijumfa u Njujorku, uspio je da podigne pehar još u Taškentu, Sankt Peterborgu i mastersu u Parizu. Svi ti uspjesi odveli su ga na prvo mjesto ATP liste na kojem je završio 2000. godinu.

Slijedeće godine je uspio da odbrani titule u Taškentu i Sankt Peterburgu, a počeo je da otkriva i “drugu stranu života” koja ne podrazumijeva samo treninge, odricanja i naporan rad. Rus je bio sve češći gost glamuroznih žurki u skupim klubovima, vozio se u bijesnim automobilima i žene su ga jednostavno obožavale zbog idealnog izgleda.

Uoči Australijan opena 2002. Safin je došao u kontakt sa poznatim trenerom Darenom Kejhilom koji je bio u dilemi da li da započne saradnju sa “neposlušnim momkom bijelog sporta”. Da prelomi, pomogla mu je supruga koja je bila veliki Maratov fan.

„Kada je čula da pregovaram sa njim, bila je presrectna. Rekla mi je da je prezgodan. Baš tim riječima. Rekla je i da ona i njeni prijatelji idu na sve njegove mečeve i da moram da pristanem da radim sa njim. Pitao sam je da li me zadirkuje ili je ozbiljna, a ona je odgovorila da je najozbiljnija – rekao je Kejhil.

Te 2002. Safin je stigao do finala Australijan opena u kojem je igrao protiv Johansona, a jedna slika sa tog meča aktuelna je i dan-danas. Ako ste kojim slučajem naletjeli na društvenim mrežama na fotografiju na kojoj su tri prelijepe dugokose plavuše, obučene više za noćni provod, a ne i za finale grend slema, onda ste vidjeli sliku iz finala Australijan opena, a pomenute djevojke su bile Safinove prijateljice.

Safin je na meč došao razvezanih patika, iz lože su ga bodrile djevojke ili “Safinete”, kako su ih mediji nazivali. Tog dana je bio Maratov rođendan i titula u Melburnu je trebalo da bude najveći poklon.

Finale je počelo očekivano: Safin je prvi set dobio relativno rutinski sa 6:3, ali je tada Johanson počeo da igra mnogo bolje, a Rus sve lošije. Svijet je sa čuđenjem posmatrao kako Johanson dobija tri seta zaredom i osvaja jednu od najnevjerovatnijih titula u istoriji Open ere.

„Ne znam kako sam izgubio taj meč. Zaista ne. Iznenadio me je kako je igrao, ali ja sam bio loš. Mislim da bi Tomas morao da me poziva na večeru svaki dan do kraja života – rekao je Safin nekoliko godina kasnije.

Upitan da prokomentariše i lijepe plavuše koje su sjedile u boksu, Safin je kratko rekao da ih ne poznaje. Ipak, legenda kaže da je Safin rođendan uoči finala proslavio u ponoć sa pomenutim djevojkama. Bančio je u noćnom klubu, a to je svojevremeno potvrdio i bivši austrijski teniser Danijel Keler, poznat po noćnom životu.

„Bio sam s njim te noći i vidio sam u kakvom je stanju. Bio je toliko pijan da sam ubijeđen da je i na finale došao pijan, ali ljudi to nisu shvatili. Slavio je u klubu kao da već je osvojio turnir. Zbog njega sam počeo da pijem. Računao sam da mu očigledno pomaže kada je u prvih 10, a ja koji ne pijem sam 200. na svijetu – rekao je Austrijanac.

Safin je zaista imao sve. Sa visinom od 194 centimetra kretao se kao Novak Đoković. Njegov dvoručni bekhend je bio i ostao jedan od, ako ne i najbolji na svijetu, a problem za protivnike je bio što je i njegov forhend bio podjednako dobar. Kada je bio „u zoni”, Safin je udarao šta god je htio i nije bilo igrača koji bi mogao da mu parira. Nije postojao.

„Jednog dana ću se smiriti, ali za to moram da nađem pravu ženu. A to je veoma teško. Naravno, ima dana kada bih volio da budem neko drugi i volio bih samo da, recimo, sjedim na pješčanoj plaži ispod palme i pijem koktel, a ne da trčim po terenu na 50 stepeni u Vašingtonu. Pogotovo kada nisam u najboljoj formi i kada nikog ne mogu da dobijem – govorio je tada Safin.

U godinama koje su uslijedile, Safin nije napredovao dalje do 4. kola grend slema sve do Vimbldona 2008. Kad god bi izgubio, nešto u njegovom tijelu bi ga izdalo. Rebra, koljeno, zglob. Spisak povreda je bio dug. Ne može se bez prave pripreme ni igrati na najvišem nivou.

Psihološki nestabilnog, povrede su dodatno narušile njegovo samopouzdanje, a na terenu je često bio sam sebi najveći neprijatelj.

Svađao se sa sudijama, urlao na sebe i cijeli svijet i lomio rekete kao na traci. Ali i takav, Safin je punio stadione gdje god se pojavio jer je uvijek postojala mogućnost da učini nešto čudesno. Nikada nije volio Vimbldon i travu, a jedna od njegovih najpoznatijih izjava je da je “trava za krave, a ne za tenis”.
U periodu od 2005. do 2011. kada je Marat brojao svoje posljednje turnire, pojavila su se tri momka koja su obilježila tenisku eru – Rodžer Federer, Rafael Nadal i Novak Đoković.

„Da me koljeno nije ubijalo, mogao bih da igram još koju godinu, ali ko zna. Umorio sam se od tenisa i svega toga što je nosio. Izgorio sam. Nisam imao više motiva, počeo sam gubiti od anonimnih i sve zajedno više nije imalo smisla. Uostalom, ako ne možeš da pobijediš Nadala, Đokovića i Federera, koja je svrha igranja – rekao je kasnije Safin.

Kroz čitavu njegovu karijeru priča o tome šta bi se dogodilo da se dogodilo. Šta bi bilo da je imao Nadalovu glavu, da je bio miran kao Đoković, da…

I šta? Da imam glavu kao Nadal, odavno bih se povukao. Odustao bih i ranije jer bi mi takav način života dosadio. Nikada ne bih želio da živim kao Rafa, a on vjerovatno nikad ne bi žiiio kao ja. Ni zbog toga ne bih mijenjao stil, čak i da sam godinama broj 1. Želio sam da budem normalan čovjek i da živim svoj život.Ne bih uživao da sve što mislim o tenisu. Nažalost, moj mozak ne radi tako. Nikad nije i nikada neće. To nisam ja – istakao je Safin.

Marat nikada nije mario za te priče da je mogao više. Nije ga bilo briga šta drugi misle o njemu, nije mu bilo teško da plati kazne za svaki od 1055 reketa koje je razbio… Jednostavno, nije ga bilo briga. Nakon što je zagrlio Del Potra u Bersiju u novembru 2009. u svom poslkednjem meču, Safin je dobio posebne poklone od organizatora i ponovo je ukrao šou uprkos tome što je izgubio meč.

Nakon povlačenja iz tenisa, od Safina se očekivalo da nastavi sa ludim žurkama i razvratnim životom. Ali legendarni Rus je uradio upravo suprotno. Nakon višegodišnjeg odmora, Safin je započeo političku karijeru u decembru 2011. U Dumu je ušao kao predstavnik stranke Vladimira Putina.

„Biću najzgodniji momak u Parlamentu, ali samo zato što svi ostali imaju više od 60 godina – izlanuo je Safin prije ulaska u parlament, gdke je uglavnom bio razočaran. Politikom se bavio do 2017. godine kada je shvatio da to nije za njega.

Međutim, Safin se tada potpuno smirio. Kako je rekao u nedavnom intervjuu, živi sam sa svojim mačkama i ne pušta nikoga u kuću. Potpuno je promijenio način života, koji je sada potpuno drugačiji od načina na koji je živio kao teniser. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending