Pratite nas

Razglednice

Najljepši gradić na svijetu: ZALAZAK SUNCA NA OVOM OSTRVU ZAISTA TREBA DOŽIVJETI

Published

on

Mnogi kažu da je zalazak sunca na Santoriniju jedan od najljepših na svijetu, a još je više onih koji to grčko ostrvo nazivaju najromantičnijim mjestom i ostrvom zaljubljenih. Ono što ovo ostrvo vulkanskog porijekla već na prvi pogled čini jedinstvenim jeste zadivljujuća ljepota arhitekture, kojom dominira bijela boja upotpunjena izuzetnim prirodnim komponentama tamnih stijena s plažama od vulkanskog pijeska. Kada se tome doda beskrajno plavetnilo Egejskog mora, Santorini zaista izgleda kao raj na zemlji.

Ovo najjužnije kikladsko ostrvo naziv je dobilo po svetoj Ireni Solunskoj, koja je 304. godine n. e. na njemu umrla u izgnanstvu. Ostrvo je zaista nastalo usljed vulkanske aktivnosti još u praistorijsko doba. Ogromna erupcija užarene lave i pepela koja je u kasnom bronzanom dobu zadesila ovo područje prouzrokovala je nestanak jedne od najnaprednijih civilizacija tog doba, ali istovremeno stvorila i mit o Atlantidi, za koju legenda kaže da se nalazila upravo na tom mjestu. Najnoviji pokazatelji vulkanske erupcije su dva obližnja ostrvceta – Palea i Nea Kameni, a posljednja vulkanska aktivnost zabilježena je 1950. godine.

Ostrvo je dugo samo tridesetak kilometara, ukupna površina mu je 73 km2, pa ga možete obići u samo jednom danu. Topli sunčevi zraci obasjavaju Santorini veći dio godine, čak i za vrijeme tzv. kišnog perioda, od novembra do aprila. Tipične jesenje i zimske temperature kreću se od 12 do 20 stepeni Celzijusa, a tokom proljeća i ljeta od 17 do 27 stepeni.

Ipak, budući da na ostrvu kiša vrlo rijetko pada zimi, turistička sezona u stvari traje cijelu godinu. Turistički procvat na ostrvu započeo je krajem šezdesetih godina, a 1990. godine Svjetska turistička organizacija proglasila je mjesto Oiu najljepšim turističkim gradićem na svijetu. Santorini je vrlo popularan i među svjetski poznatim „facama“, na njemu su kuće kupili i Sting i Džek Nikolson.

Na zapadnoj strani ostrva, na litici 250 metara iznad mora, nalaze se mjesta Fira, Firostefani, Imerovigli i Oia, u kojima su gusto nanizane živopisne kuće s plavim krovovima koje su već odavno postale simbol ne samo turizma na Santoriniju već i uopšte u Grčkoj. Krovovi, prozori, ograde i drugi građevinski elementi na ostrvu su obojeni u plavo, jer prema drevnom grčkom vjerovanju plava boja štiti od zla.

U Firu i Oiu u predvečerje se slivaju rijeke turista kako bi gledale nezaboravni zalazak sunca. Sjede na krovovima kuća, terasama, kafićima diveći se pogledu i oduševljeno tapšu dok sunce zalazi. Skoro nigdje na svijetu nećete vidjeti takvu radost među turistima i domaćinima zbog zalaska sunca. Možda i zato što nigdje drugdje nije tako divan.

Bogatu istoriju Santorinija posjetiocima dočaravaju i dva arheološka lokaliteta. To su Akrotiri s ostacima praistorijske Tere (There), kao i drevni antički grad Mesa Vouno. U glavnom mjestu na ostvru – Firi (Thiri), nalazi se Muzej praistorijske Tere, kao i Arheološki muzej. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending