Poznati
Najbolji drugovi svih boema i na daleko čuvene sevdalije: KAD ZAPJEVAJU PLJEVALJSKI TAMBURAŠI “PJEVAJ DRAGA PA ME RAZGOVARAJ”
Historija kaže da je tambura u Crnu Goru došla iz Vojvodine tokom 14. i 15. vijeku za vrijeme otomanskih osvajanja. Naročito se odomaćila u Bosni odakle potiče najstarija pisana bilješka o tamburi, a seobom Bunjevaca i Šokaca prenosi se u Sloveniju i Bačku. Iz Vojvodine je došla u Crnu Goru.
Nekada je u Crnoj Gori djelovalo čak 58 tamburaških orkestara, a prvi organizovani tamburaški sastav u Pljevljima bili su ‘Pljevaljski tamburaši’. Od 1987. pa sve do danas Pljevaljski tamburaši sviraju širom svijeta i najbolji su ambasadori Pljevalja. Svojim radom oni čuvaju muzičku baštinu pljevaljskog kraja i najsvijetliji su muzički dragulj ovog podneblja.
Iako su decenijama prisutni, uglavnom na koncertnim pozornicama I pred TV ili filmskim kamerama, “Pljevaljski tamburaši” su prvi nosač zvuka snimili 1987. godine (Oj đerdane”), a 2001. uu objavili dupli album “Pjevaj draga, pa me razgovaraj”. Godine 2005. objavili su I treći album sa najljepšim pjesmama iz Crne Gore.
Znameniti maestro Izet Gerina, pljevaljski Janika Balaš, vodio je orkestar “Pljevaljski tamburaši” od 1954. godine, i uz Hamdiju Šahinpašića, jedan je od ključnih ljudi za prezentovanje muzičke baštine tamošnjeg kraja, u kome je tambura izdignuta na nivo nacionalnog instrumenta. “Pljevaljski sevdah”, kako je svojevremeno nazvan pravac kojim je hodio orkestar decenijama, na istom je fonu kao i onaj poznatiji, sarajevski, samo obojen koloritom amalgama crnogorskog krša i pitomine koja izrasta samo na tom istom kršu. Prvi album su publikovali 1987. godine, ali pod firmom KUD “Volođa”, i postigli veliki uspjeh, gostujući diljem Evrope i Afrike.
Na prvom CD-u kojeg potpisuju imenom “Pljevaljski tamburaši” – “Pjevaj draga, pa me razgovaraj” – nalazi se 15 crnogorskih izvornih pjesama, za koje je aranžmane napravio maestro Izet Gerina. Snimala ih je u improvizovanom studiju, u prostorijama matičnog KUD-a, marta 2001. godine sedmorka predvođena Esadom Zrcom Memićem kao lead vokalom. U prepoznatljivom raskošnom stilu, “Pljevaljski tamburaši” u nisku nižu bisere poput “Kolika je Musluk voda rijeka”, “Šet'o sam se niz Pljevaljsko polje”, “Fatima lozu sadila” ili čarobne “Haj, ja prošetah šefteli sokakom”.
Zahvaljujući “Pljevaljskim tamburašima”, mnoge pjesme su sačuvane od zaborava, a pisale su se i pjesme o njima. Najpopularnija njihova pjesma je ‘Svi pljevaljski tamburaši’, čiji je autor Ruždija Krupa. (Naj portal)
Poznati
Estradni počeci: ZNATE LI DA JE AMELA ZUKOVIĆ DOBILA PRVU LIČNU KARTU U KAFANI “KOD DAVIDA”
Jedna od najpoznatijih sarajevskih kafana 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka bila je ona “Kod Davida” u Nedžarićima. U njoj se uvijek tražilo mjesto više, a tamo su mnoga poznata imena narodne muzike doživjela muzičku afirmaciju.
U to vrijeme rahmetli Ćazim Čolaković je slovio za jednog od najboljih i najtraženijih pjevača i dugo vremena bio je zaštitni znak kafane “Kod Davida”. Ona je bila odskočna daska u karijeri i Šerifu Konjeviću, Halidu Muslimoviću, Ameli Zuković, Semiru Ceriću Koketu, Rizi Hamidoviću…
“To je stvarno dugo vremena bila kultna kafana. Specifičnost njegove kafane su brezove polutke po zidovima, a školjke od jaja po plafonima. U prvom dijelu su bile kožne kifle, a u drugom dijelu klasični stolovi. Iznad stolova bile su korpe koje su bile pričvršćene silukom na plafonu i bile su numerisane. Kada se korpa spusti na sto, niko tu ne sjeda i ti gosti mogli su doći u 22 sata. Tu su dolazili najpoznatiji sportisti, političari, privatnici, glumci, pjevači…
Od mlađih gostiju u to vrijeme sjećam se Nijaza Skenderagića. David je vršio posebnu selekciju gostiju. Većinom su to bili stalni gosti, negdje oko 90 posto, a ostalih 10 posto morali su proći njegovo testiranje. Za specijalitete u kafani bila je zadužena Davidova supruga, a na vratima je stajao njen brat koji je bio bivši policajac – prisjeća se Amela Zuković.
Zuković je u ovom poznatom sarajevskom ugostiteljskom objektu pjevala skoro dvije godine.
“Kod Davida sam svaku noć nastupala tokom 1982. i 1983. godine. To mi je bila odskočna daska za dalje u karijeri. Vlasnik David mi je jako puno pomogao. On je lično platio šest mjeseci korepeticiju sa Jozom Penavom. Znao je da imam potencijal, ali da to treba neko usmjeriti na pravi način. Kod njega sam dobila i prvu ličnu kartu, jer sam tamo počela pjevati kada sam imala 17 godina – sjeća se Amela Zuković (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON