Piše: Ozren Tošić
Debakl i sunovrat “Plavog orkestra”
Jedan od bendova koji je najviše uticao na dominaciju sarajevske pop-rok muzičke škole u jugoslovenskim okvirima sigurno je „Plavi orkestar.”
Stara slava
Za ovaj bend su znali reći i da je to pop varijanta novog primitivizma. Zbog svojih pitkih pjesama, pod uticajem folka, koje su adresirali adolescentima, postali su atrakcija koja je izazvala nezapamćenu histeriju na jugoslovenskoj pop sceni. Čak su ih pratile šaljive tvrdnje da imaju rekordne posjete na koncertima zato što je njihova publika sitnija, pa je više stane.
Pjesme kojima su stekli nezapamćenu popularnost i mjesto u kući slavnih naše muzičke scene definitivno su „Suada,”„Goodbye teens,”„Sava tiho teče,”. „Puteru, puteru,”„Zelene su bile oči te,”„Ako su to samo bile laži” i možda najpoznatija „Bolje biti pijan nego star.”
Sav taj zvjezdani status koji su uživali, hitovi koje su nizali, berićetni tiraži albuma i armija fanova koja se još uvijek traži, te ne zna za bolje, bilo je u neko sretnije (čitaj prijeratno) vrijeme. Orkestar je bend koji odavno ne stvara, što ih ne sprječava da još uvijek nastupa, te ubire plodove stare slave. Čist komercijalizam – neko bi pomislio.
Slobodna volja
U svemu rečenom nema ništa sporno, jer svačija je slobodna volja da povlači poteze po vlastitom nahođenju. Ako “Plavi orkestar” želi da iz okvira novog primitivizma pređe u vode kapitalističkog komercijalizma i banalnog konzumerizma, sa srećom im bilo!
Kritika vezana za ovaj bend ne ide na njihovu adresu, već je upućena organizatoru OK Festa na Tjentištu, koji je bend najavio kao jednu od najzvučnijih atrakcija ovogodišnjeg festivala.
Riječ je o manifestaciji koja je godinama unazad gradila svoj status kao kulturni događaj okrenut alternativnom muzičkom izražaju. Manifestaciji koja daje prostora kako izgrađenim stvarateljima, tako i onima koji taj status još uvijek nemaju. Ali čiji opus zavrijeđuje pažnju i priliku da se predstavi na jednom od najznačajnijih regionalnih festivala.
Bombastična najava
Kada se sve rečeno uzme u obzir, nemoguće je oteti se utisku, da organizator, baš kao i bend, pravi otklon od alternativnog, nekomercijalnog stvaralaštva, te da se lagano okreće čistoj komercijali.
Sjetimo se samo debakla Harisa Džinovića na sarajevskom Beer festu ili nedavnog otkazivanja koncerta “Crvene Jabuke” u glavnom bh. gradu. Tako nam je bilo jasno šta publika misli o ispranim muzičkim imenima koja odavno ne stvaraju, ali i te kako nastupaju.
Hajd i što nastupaju, nego ih zovu da sviraju na festivalima gdje im mjesto nije, a sve se bombastično najavljuje. Ako organizatori i u narednim godinama nastave sa sličnom praksom, nije potrebno biti prorok da se nasluti i debakl i sunovrat. Šteta, imali smo dobar festival…
Pročitajte još:
Žene rođene u ovih pet horoskopskih znakova postaju ljepše s godinama
Lepa Brena odgodila koncert za iduću godinu zbog posebnog razloga
Emir Đulović promovirao mini album: Moji planovi su Skenderija i Eurosong
Andreana Čekić tuži Grand: Ne dozvoljavam da niko pomisli da sam ovca
Hoće li Dino Merlin zapjevati na Koševu: Termini se preklapaju sa evropskim utakmicama FK Sarajeva
‘Naj portal’ u Beogradu: ‘Pesmom kroz vreme’ u čast Saši Popoviću