Pratite nas

Dijaspora

Na Svjetskom sajmu knjige u Frankfurtu: Suad Bešlić promovirao djelo ‘Svjedoci istine’

Published

on

Bešlić i Gološ

Na Svjetskom sajmu knjige u Frankfurtu: Suad Bešlić promovirao djelo ‘Svjedoci istine’

Završen je još jedan Svjetski sajam knjige u Frankfurtu. A kao i proteklih najmanje deset godina bez štanda Bosne i Hercegovine.

Svijet knjige

Ali, to nije spriječilo mnogobrojne Bosance i Hercegovce da budu dio ovog velikog kullturološkog događaja u Frankfurtu. Ali isto tako nije spriječilo ni pojedince iz BiH da dođe i promovišu njihove knjige.

Jedan od tih je i Suad Bešlić koji je promovosio njegovu knjigu na njemačkom i bosanskom jeziku „Zeuge der Wahrheit“ ili što bi u slobodnom prevodu značilo “Svjedoci istine“. U pitanju je roman koji piše o životu u dijaspori. Prije toga objavio je knjigu „Jah“. Jedno vrijeme svog života Suad je živio u Minhenu, a onda se 2017. godine vratio u BiH, tačnije u njegov rodni grad Živinice.

Na promociji sa imamom Džinićem

Na promociji sa imamom Džinićem

Tu je Bešlić osnovao firmu „SU-AD“, koja je ujedno i jedina kompanija u BiH specijalizirana za proizvodnju vatrogasnih vozila. A, sve je počelo u Njemačkoj gdje je Suad stekao diplomu mašinskog inženjera i kao instruktor vatrogasnih kola se zaposlio u renomiranoj firmi „Lentner GmbH“ iz grada Hohenlindena u Gornjoj Bavarskoj.

Ali, to je jedan drugi, onaj poslovni život Suada Bešlića, a ovaj njegov literarni ga vodi u jedan sasvim drugi svijet, svijet knjige i nadahnuća prema pisanju.

Nije bio sam

Svjetski sajam knjige iskoristio je za promociju knjige „Svjedoci istine“, koju je u Njemačkoj objavila izdavačka kuća „Utz Verlag Minhen“. A promociji je prisustvovala i Saskia Schymanski iz pomenute izdavačke kuće.

A, što se tiče Bosanaca i Hercegovaca ni tu Suad nije bio sam. Naime, na sajmu knjige posjetili su ga izuzetno uvaženi i priznati državljani BiH, koji žive i rade u Njemačkoj. Pa su se tako sa Suadom Bešlićem družili Omer Halilhodžić auto-dizajner u VW, Elvir Gološ poznati kuhar svjetskih razmjera, Sanjin Mesihović uposlenik u Generalnom konzulatu BiH u Frankfurtu. Potom Kenan Kovačević inženjer, Munever Kuršumović poduzetnik, efendija Munir Hodžić .

Ručak kod imama

Svi oni su se odazvali pozivu na ručak kod glavnog imam pokrajine Hessen efendije Fahrudina Džinića koji je i ujedno i imam u džamiji u Wiesbadenu, a navečer je bila prezentacija knjige i druženje.

Sa Bešlićem su se upoznali i predstavnici BKC Offenbach Avdo Omerbegović predsjednik, Rasim Mujanović. A i u prostorijama BKC Offenbach održana je promocija i prezentacija Bešlićeve knjige.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending