Zanimljivosti
Muški ego: KAKO SE PONAŠA POVRIJEĐEN MUŠKARAC?
Muškarci su nekad prava misterija, naročito kad je u pitanju izražavanje osjećanja. Prema stereotipu, žene su te koje su svjesnije svojih emocija i koje ih lakše izražavaju, dok su muškarci vaspitanjem naučeni da svoje emocije potiskuju.
Zato je nekad potrebno da dešifrujemo njihova osjećanja i misli, jer ih često neće podijeliti sa nama. Kako se ponaša povrijeđen muškarac je pitanje na koje nije lako odgovoriti, ali postoje načini kako to možete da iščitate iz njegovog ophođenja prema vama. Mnoge žene zanima i kako se muškarac ponaša poslije raskida, odnosno kako da znate da li mu nedostajete i da li je povrijeđen završetkom vaše veze. Ovo su neki šabloni ponašanja koje ponavljaju muškarci koji nekad ni sami nisu svjesni koliko su povrijeđeni ili to vješto kriju od vas i od drugih.
Hladniji je prema vama
Muškarci su obično ćutljiviji od žena. A kada se pitate kako se ponaša muškarac koji je povrijeđen, reći ćemo vam da se to može vidjeti na nekoliko načina, a jedan od njih je da će biti još ćutljiviji. Ako je vaš dečko generalno šaljiv i raspoložen, primijetićete da je postao hladniji, da manje priča sa vama i da provodi manje vremena sa vama, kao da vas izbjegava.
Ukratko, ako primijetite naglu promjenu ponašanja kod njega, to prilično jasno ukazuje da nešto nije u redu. Naročito ako bude imao sarkastične komentare, ako se lako iznervira, ako često djeluje neraspoloženo i izgleda vam da je van svog karaktera.
Prije nego što se upustite u raspravu sa njim razmislite da li ste ga možda prethodno povrijedili nečim, što je izazvalo ovakva ponašanja. To je pasivna agresija u kjoj on nekad nije svjestan načina svog ponašanja, već pokazuje da on potiskuje emocije i da ne zna da se suoči sa njima.
Muškarci su u patrijahalnom društvu vaspitavani tako da nikad ne smiju da pokažu svoju slabost, a upravo bi to uradili ako bi vam otvoreno rekli da su povrijeđeni. Istina je da je nekad potrebno više hrabrosti za suočavanje sa samim sobom, nego da se pravimo da je sve u redu – a muškarci nerijetko biraju ovaj drugi put.
Ponaša se autodestruktivno
Autodestrukcija je još jedan krik za pomoć, odnosno, znak da je muškarac povrijeđen. Ako primjećujete da vaš dečko, bivši dečko ili muž pije više nego inače, ako izlazi u klubove svako veče, ako se vratio lošoj navici kao što je, na primjer, pušenje – sve to može ukazivati na to kako se ponaša povrijeđen muškarac.
Možete primijetiti da se toliko promijenio da ga ne možete prepoznati. Nekad autodestruktivna ponašanja mogu otići na drugu stranu: da se sasvim povukao u sebe, da ne izlazi iz kuće, da opsesivno igra igrice, gleda serije i filmove, da se prejeda.
Kao što možemo vidjeti, muškarci se, zapravo, ne ponašaju toliko drugačije od žena kad je u pitanju potiskivanje emocija. Kada već vidite da vaš partner ima problem, naoružajte se strpljenjem i empatijom i pokušajte da ispitate o čemu se radi, istovremeno poštujući njegove granice.
Nije zainteresovan za se*s
Još jedan stereotip kaže da muškarci imaju znatno veći libido od žena, i to je uglavnom tačno. Koliki god da je libido vašeg muškarca, primijetićete da li i tu ima promjena.
Ako se pitate kako se ponaša povrijeđen muškarac, evo odgovora: mnogo manje je zainteresovan za se*s. Manje vas dodiruje i ne pokazuje toliko žudnju za vama, nije jednako nježan i prisan.
Neki se*solozi smatraju da se u se*su ne može sakriti ako nešto nije u redu u vezi. Odnosno, da se u se*su ne može lagati – tu se odmah vidi koliko ste prisni, opušteni, koliko ljubavi ima, da li imate probleme u vezi.
Ako on nije zainteresovan za se*s kao inače i ako se takvo ponašanje konstantno ponavlja, to je pokazatelj da nešto nije u redu, da vaš dečko možda pati i da je povrijeđen i da treba da popričate sa njim. Pristupite pažljivo, nemojte ga optuživati ili kriviti za bilo šta, jer će se tako još više povući u sebe
Previše se posvećuje svojim hobijima
Sasvim je u redu da svaka osoba ima svoj hobi. Ako nešto volimo u stanju smo da u tome provedemo po nekoliko sati dnevno i da nam nije dovoljno. Ali sasvim je druga stvar da se okrenemo ka hobijima kako bismo izbjegli suočavanje sa problemom i priznali sebi da smo povrijeđeni.
Drage žene, vjerovale ili ne, muškarci su i te kako osjećajni, iako često to ne pokazuju dovoljno jasno. Muški ego je veoma lako povrijediti, nekad nismo ni svjesne koliko. Zato je otvorena komunikacija ključ u rješavanju problema, da se i vi i vaš partner osjećate slobodno da kažete kako se osjećate.
Naravno, muškarca je često teže natjerati da priča o svojim osjećanjima, zato je potrebno da mu pokažete saosjećanje da zna da je sasvim u redu da vam kaže da nešto nije u redu. Takođe, autodestruktivna ponašanja, opsesivnost hobijima su česta nakon raskida. Iako možda ne djeluje tako na prvu ruku, ispod površine je to znak da on pati i da je povrijeđen.
Intuitivno osjećate da nešto nije u redu
Žene su osjećajnije i mnogo više se oslanjaju na intuiciju od muškaraca. Onaj osjećaj u stomaku koji vam govori da nešto nije u redu obično ne vara. Ako primjećujete da se on ponaša drugačije, ako vam djeluje da vam nešto ne govori, da vas manje dodiruje i da nije zainteresovan za komunikaciju sa vama, to je prilično jasan znak da treba da porazgovarate sa njim. Ako ste dovoljno dugo zajedno i ako ste već prilično bliski, sa lakoćom možete primijetiti i najmanje razlike u ponašanju.
Dakle, kako se ponaša povrijeđen muškarac?
Ponaša se drugačije nego što ste navikli, drugačije nego što je vama poznato i to na način koji će vam zasigurno neće prijati. Uzmite u obzir da su i muškarci veoma osjećajni, oskećaju emocije jednako duboko kao i žene, samo su naučeni da to ne pokazuju. Kada im priđete sa te strane, mnogo ćete lakše otkriti šta je uzrok njegovog udaljavanja i šta ga je tačno povrijedilo. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Šansu jednu još mi pruži: NOSIT ĆU TE SVAKO JUTRO DOK NAS SMRT NE RASTAVI!
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON