Zanimljivosti
Muškarci ili žene: KO ČEŠĆE OSTAVLJA TEŠKO BOLESNOG PARTNERA?
Nakon što jedan od partnera dobije najtežu dijagnozu, uglavnom neće biti ostavljen. Ali, kada se to desi, jedan pol je skloniji da ode, kažu naučnici
Na društvenoj mreži Tviter svakodnevno se pojavljuju teme koje razbuktavaju rasprave, a pored političkih, sportskih i modnih, i dalje su najdominantnije one koje se tiču muško-ženskih odnosa.
Obično se u krug vrte ista pitanja, poput toga postoje li muško-ženska prijateljstva i ko treba da plati piće na prvom izlasku, ali s vremena na vrijeme nametne se tema o kojoj ne razmišljamo često. Najnoviju je pokrenula izvjesna Ejmi Gaeta, koja je napisala:
“Ne mogu da prestanem da razmišljam o tome da je stopa muškaraca koji ostavljaju svoje zaista bolesne supruge toliko visoka da medicinske sestre uče kako da upozore pacijentkinje nakon što dobiju dijagnozu teškog oboljenja.
Ovaj tvit ne prestaje da se komentariše, nižu se komentari, on se citira, dijeli, i “lajkuje”, a mišljenja su različita – neki vjeruju da to nema veze s polom, neki da u ovome prednjače muškarci, neki da su tome sklonije žene… Šta je istina?
Na ovu temu nije vršeno mnogo naučnih studija, ali neki podaci postoje. Tako je 2015. godine u naučnom listu “Žurnal zdravlja i socijalnog ponašanja” osvanulo istraživanje Amelije Karaker s Državnog univerziteta u Ajovi i Kenzi Latam s Univerziteta “Perdju” u Indijanapolisu, koje su analizirale podatke od 2.701 braku, prikupljene u okviru jedne ranije studije. One su željela da ispitaju ulogu ozbiljne fizičke bolesti u razvodu nakon dužeg braka, a ispostavilo se da su brojke ipak ohrabrujuće – samo šest odsto parova se razvelo nakon što je jedan od partnera obolio od teške bolesti.
Međutim, tu je i jedan zabrinjavajući podatak: kada jedan od partnera odluči da ode, obično je to muškarac.
Slična studija sprovedena je i 2009. godine, kada su američki naučnici utvrdili da je vjerovatnoća da će žena biti ostavljena nakon što joj se utvrdi rak ili multipla skleroza čak šest puta veća nego u slučaju muškarca kojem se dijagnostikuju ove bolesti.
“Ženski pol je bio najjači prediktor rastave ili razvoda u svakoj od grupa pacijenata koje smo proučavali – konstatovao je tada Mark Čemberlejn, direktor neuroonkološkog programa u Savjetu za liječenje raka u Sijetlu.
Prema riječima stručnjaka, vjeruje se da se to može djelimično objasniti “nesposobnošću muškaraca da se vrzo prilagode da postanu njegovatelji i da brinu o domu i porodici”.
Ova studija je otkrila i vezu između starosti i dužine braka i vjerovatnoće da će doći do rastanka – duži brakovi vjerovatnije ostaju stabilni, ali što je žena starija, veća je vjerovatnoća da će doći do razvoda. Utvrđeno je i da su ove pacijentkinje koristile više antidepresiva, manje učestvovale u kliničkim ispitivanjima, češće bivale hospitalizovane, manje vjerovatno završile na terapiji zračenjem i imale veću vjerovatnoću da neće umrijeti kod kuće.
Štaviše, Čemberlejn je za medije tada dodao i da je studija pokrenuta baš zato što su ljekari u praksi primijetili da do razvoda dolazi gotovo isključivo kada je pacijent žena.
Kako je svojevremeno istakao za Guardian Majk Tomer, sociolog s Univerziteta u Alabami koji je proučavao kakvu ulogu pol ima u rastanku nakon teške dijagnoze, u većini slučajeva ljudi shvataju da moraju da podrže svoje partnere ukoliko se ozbiljno razbole.
Međutim, muškarci i žene, smatra Tomer, različito tumače kako nega treba da izgleda – on kaže da muškarci situaciju posmatraju “mehanički”, kao problem koji treba da se riješi, i mogu da odvoje očigledne i neposredne fizičke zadatke koji su posljedica bolesti, ali zanemaruju emocionalnu brigu i kućne poslove. To, dalje, znači da žene nastavljaju da rade taj dio “posla”, a kada više ne mogu, nastaju problemi.
Istraživači u Njemačkoj su 2018. godine na velikom uzorku utvrdili da, dok su još u mogućnosti, žene koje imaju tešku bolest nastavljaju da obavljaju neujednačeno više kuićnih poslova ako su to radile i prije nego što su se razboljele.
“Naročito u blažim uslovima, očekuje se da će se status kvo nastaviti, osim ako ne postane tako ekstremno da žena zaista više ne može da radi taj posao – kaže Tomer. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON