Pratite nas

Zanimljivosti

Muškarac bez auta danas je „nula“ u očima djevojaka: ZAR DA TI DOLAZIM NA SASTANAK GRADSKIM PRIJEVOZOM?

Published

on

Auto, danas osnovno prevozno sredstvo u mnogim porodicama. Dešava se da jedna kuća ima i više automobila, žena jedan, muž drugi. Međutim, kakva pometnja nastaje kada samo jedan partner u vezi vozi auto? Da li je neophodno i nužno da momak ima auto?

“Kad god čujem ili čitam nešto na temu kriterijuma i normi vezanih za partnere, jedan od glavnih bude to da muškarac treba da ima auto… Okej, razumijem, danas su kola nešto skoro pa nužno, imam ih i sam, mada ne mislim da bi bila propast svijeta za mene i da ih nemam, ali mi nije jasno zašto žene svoju potrebu za kolima prebacuju na muškarce?”, započeo je nedoumicu jedan muškarac na popularnom društvenom forumu.

“I onda mi je pitanje ako toliko želiš da neko ima kola i bitna su ti za funkcionisanje u životu – zašto ih onda nemaš sama i zašto ne voziš? Da li je realno da vožnju pravdaju kao mušku stvar i pripisuju je kao nešto što muškarac po prirodi stvari mora da obezbijedi djevojci?”, nastavio je dalje.

Na ovo pitanje navela ga je nedavna situacija kada je čuo kolegenicu koja je spomenula da partner mora da ima kola, dok ona nema ni položen vozački ispit. Ostavila ga je jer nema automobil. Kako kaže, takvih slučajeva je sve više, jer današnje djevojke prvo gledaju kakav auto vozi, koju garderobu na sebi ima, koliko mu je debeo novčanik…

Ubrzo su osvanuli brojni komentari korisnika. Mišljenja su bila podijeljena.

“Ne, muškarac ne mora da ima kola da bi ispunio tuđe prohtjeve i kompenzovao nedostatak istih kod žene…”, ironično je napisao jedan korisnik.

“Malo promijeni društvo, izbjegni pogrešne ‘ribe’. Ako tražiš ‘ribu’ na splavu, dobićeš i taj životni stil. Nije obavezno, okružen si sponzorušama.”, bile su samo neke od kritika, dok je drugi muškarac napisao da je njegovo zapažanje i sam primijetio u srednjoj školi…

Zatim su se oglasile i pripadnice nježnijeg pola.

“Meni to nije bitno, ali sam primijetila da često onda bude problem tom muškarcu, što ja vozim i imam kola, a on ne”, napisala je jedna dama.

“Prestiž, status, vidi se da možda imaš para, više si muško. Samo su neki od ženskih stereotipa o muškarcima”, “Bitno je ako si van većeg grada ili zasnivate porodicu. Praktičnije je imati auto kada stignu djeca”, “U provinciji, auto je moranje, ne možeš da odeš iz provincije, prevoz je nepostojeći, gradski je loš. Tako da ako nemaš auto ili ne voziš, piši propalo”, “Zato što je to pokazatelj da si sposoban da stvoriš nešto u životu. Šta će joj neko da se vucara prevozom, to može i sama”, bili su još neki od komentara. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending