Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Muči vas helikobakterija: OVA 4 PRIRODNA LIJEKA POMAŽU!

Published

on

Helikobakterija (Helicobacter pylori) je vrsta bakterije koja nastanjuje digestivni sistem I vodeći je uzročnik infekcija u stomaku. U pitanju je spiralna je bakterija koja se nalazi u donjem dijelu želuca i smatra se izazivačem zapaljenja želuca, čira dvanaestopalačnog crijeva i, rjeđe, želuca.

Korijen sladića
Ovaj korijen često se koristi u narodnoj medicini za čir na želucu, a studija čiji su nalazi objavljeni 2020. godine pokazala je da on ima antibakterijski efekat i pomaže u eliminaciji bakterija.

Kako se navodi, korijen sladića djeluje i tako što pomaže u sprječavanju da se H. pylori zalijepi za ćelijske zidove, kao i zarastanju čira. Može da poboljša varenje i smanji refluks želudačne kiseline, ali je svakako najbolje razgovarati s ljekarom o tome treba li koristiti ovaj korijen.

Zeleni čaj
Naučna studija iz 2020. godine, koju je sproveo Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, pokazala je da je sredstvo za ispiranje usta napravljenjeno od ekstrakta zelenog čaja efikasno u sprječavanju rasta helikobakterije.

Kurkumin
Ovaj aktivni sastojak koji se nalazi u kurkumi je antioksidans sa snažnim antiinflamatornim svojstvima.

Studija stručnjaka Medicinskog fakulteta u Krakovu objavljena 2019. u magazinuInternational Journal of Molecular Sciencespokazala je da kurkumin može da smanji upalu i da spriječi H. pylori da prodre i ošteti ćelije želuca.

Takođe, otkriveno je da djeluje tako što poboljšava protok krvi u ovom području i pomaže u zarastanju oštećenog tkiva želuca.

Med
Utvrđeno je da i med ima antibakterijsko djejstvo i da je koristan kod ove bakterije, a jedna od studija koje to potvrđuju je ona koju su sproveli stručnjaci Državnog univerziteta u Maleziji.

Nije dokazano da može u potpunosti da je ukloni iz organizma, ali može da uspori dalji rast bakterije, a istraživači napominju da je potrebno još studija na ovu temu. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending