Mosuo zajednica: ŽENSKA GLAVA JE GAZDA U KUĆI, NASLJEDSTVO IDE SA MAJKE NA KĆERKU, A ŽIVE U “ŠETAJUĆEM BRAKU”

Mosuo žene ne samo da su zdravije od žena koje žive pod patrijarhatom, već su vitalnije i od većine muškaraca, ukazuju istraživači.

Studija o ženama Mosuo, poznatim po svom matrijarhatu, sugeriše da rodne ravnopravnosti mogu uticati na naše zdravstveno stanje.

Nalazi potkrJepljuju ideju da je posJedovanje određenog stepena autonomije i kontrole resursa dobro za stanje organizma, tako kod žena iz etničke grupe Mosuo postoji upola manja vJerovatnoća da će imati hronične probleme ili visok krvni pritisak.

Mosuo narod je etnička grupa koja živi u kineskim regionima Junan i Sečuan, pored Tibeta. Dugo izolovani od drugih dIJelova Kine i faktora koji su uticali na druge kulture, oni i danas čuvaju svoje institucije i običaje unutar zajednice koji se obično opisuju kao matrijarhat.

U ovoj grupi naroda, dJeca uzimaju prezime majke, sa kojom žive Cijeli život. Domaćinstvima upravljaju matrijarsi, često baka, a nasljedstvo ide od majke do lćerke. Ženska glava donosi sve glavne odluke u domaćinstvu, uključujući i one finansijske, a žene često obavljaju sve, za zapadne pojmove, „muške“ poslove.

Takođe je poznato da praktikuju jedinstveni oblik braka poznat kao „šetajući brak“. U ovom sistemu par u vezu ulazi uzajamnim pristankom. Partneri ne žive zajedno i svako ostaje u domu svoje primarne porodice. Ne postoje nikakve ekonomske veze. Svako dijete koje se rodi iz ovakvog odnosa, odgaja majčina porodica, iako otac može učestvovati u životu djeteta, naravno u dogovoru sa majkom i njenom porodicom. Shodno tome, djetetovi ujaci su često djeci jedine očinske figure.

Muškarci, međutim, nisu potpuno bez obaveza. Zaduženi su za sve što je u vazi sa smrću, uključujući sahrane i ubijanje životinja. Takođe imaju određenu političku moć, mada žene imaju veću. Razni izvori ukazuju na to da su muškarci u ovom društvu, uprkos svemu, zadovoljni životom u carstvu žena. (Naj portal)