Pratite nas

Razglednice

Mirna oaza za sva godišnja doba: LASTOVO – OSTRVO ZVIJEZDA

Published

on

U južnom dijelu Dalmacije posebnu pažnju privlače dva ostrva Lastovo i Mljet. Zbog blage mediteranske klime i iznimnih prirodnih ljepota i posebnosti, ova dva ostrva izvrstan su izbor za sve koji se žele opustiti i uživati u miru i tišini posezone, bez ljetnih turističkih gužvi.

O Mljetu se dosta toga zna još od šezdesetih godina prošlog vijeka, kada je njegov sjeverozapadni dio, proglašen nacionalnim parkom.. Osim brojnih uvala i otočića, Mljet je poznat i po dva slana jezera koja se zovu Malo i Veliko jezero, a ustvari je riječ o krškim udolinama koje je poplavilo more.

Nedaleko od Mljeta nalazi se još jedno jadransko ostrvo koje svojim ljepotama osvaja istinske zaljubljenike u prirodu. Lastovo je najjužnije hrvatsko naseljeno ostrvo, a svojom bogatom razvedenošću, bujnim biljnim i životinjskim svijetom već bijekovima privlači posjetitelje. Zbog svoje udaljenosti i nedostupnosti, biljnom i životinjskom svijetu arhipelaga nije naškodila modernizacija i orijentiranost na turizam. Još uvijek je ovo područje po bioraznolikosti jedno od najbogatijih u Sredozemlju.

Kako bi takvo i ostalo, Lastovsko otočje postalo je najmlađi park prirode u Hrvatskoj pa 46 otoka, otočića, hridi i grebena (najveći od njih su Lastovo i Sušac), šume i špilje, koje ih krase od 2006. godine pod zaštitom su države. Park prirode Lastovsko otočje može se proći pješice, biciklom, ali i morskim putem pa u njegovim ljepotama mogu uživati i ronioci i nautičari.

Na jugoistočnom djelu ostrva nalazi se Rača špilja, zaštićeni geomorfološki spomenik prirode i arheološko nalazište, ali i špilja Medjedina u kojoj je također nekada živjela Sredozemna medvjedica, a danas je ovo područje poznato po stanovište gorgonije i crvenog koralja dok su hridi špilje postale utočište velikih populacija šišmiša. Zbog svoje lokacije, blagih vjetrova i netaknute prirode, Lastovsko ostrvo je važno za mnoge ptice selice koje na ovim hridima pronalaze odmor, a neke vrste, među kojima su veliki zovoj i elenorin sokol, pronalaze idealno mjesto za gnjezdilište.

Udaljenost od kopna i slaba naseljenost samog otoka omogućili su Lastovu još jednu prednost zbog koje je jednako poželjna destinacija bez obzira na godišnje doba. Izostankom svjetlosnog onečišćenja, ostrvo Lastovo postalo je jedna od najboljih lokacija za posmatranje zvjezdanog neba u cijeloj Evropi. Ljubitelji astronomije i oni koji će to tek postati na Lastovu mogu posmatrati kristalno čisto nebo osuto zvijezdama, gledati Mliječnu stazu i opuštati se pogledom na tajne svemira. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending