Pratite nas

Razglednice

Magija i strast Vladimira Tadića: BAJKOVITE CRVENE STIJENE NA KALENDARU WMO

Published

on

Vladimir Tadić iz Čelinca je pronašao čarobnu formulu za najbolju fotografiju. Jer kako drugačije objasniti to što njegove slike prirode već treći put zaredom pobjeđuju na takmičenju Svjetske meteorološke organizacije.

Inače, Vladimir je inženjer mnašinstva, ali se od mašinstva privremeno oprostio, a fotografija ga je toliko obuzela da će se možda u potpunosti okrenuti novom poslu.

U konkurenciji više od 1.000 radova iz cijelog svijeta, žiri i javnost zadivila je Tadićeva fotografija bajkovitih Crvenih stijena na Romaniji koje se dižu iznad oblaka. Ovaj krajolik iz BiH (Republika Srpska) krasiće tako kalendar Svjetske meteorološke organizacije (WMO) za 2023. godinu, za mjesec februar.

U kalendaru WMO za ovu godinu već se nalazi njegova slika s motivima Grahova, a za prošlu godinu to je bila fotografija Šar planine u Sjevernoj Makedoniji.

Očigledno je da Vladimir ima dobar recept za uspjeh, a to je, pored nesumnjivog tehničkog kvaliteta, i istinska ljubav prema prirodi. Uporedo sa fotografisanjem, ovaj mladi čovjek iz Čelinca bavi se i planinarenjem. Kada se spoje ove dvije strasti nastaje prava magija.

“Kadar Crvenih stijena je nastao pri mojoj drugoj posjeti „Sokolovom putu“ na Romaniji, a pošao sam s namjerom da popnem Via ferratu, odnosno ovu planinarsku stazu. Tog dana u Mokrom je bila potpuna magla i kako smo penjali izlazili smo iz te magle. Usput sam slikao akcionim kamerama, ali kada smo došli na vrh bilo je vedro i lijep zalazak sunca. Prvim snimkom nisam bio zadovoljan jer se stijene nisu dobro vidjele. Onda sam podigao dron i napravio široki snimak suprotno od sunca, za koji tada na licu mjesta nisam znao ni kako izgleda. Mislio sam da je promašaj, međutim, kasnije, kada sam vidio fotografiju, bio sam oduševljen. Skakao sam od sreće – sjeća se on.

Vladimir je do sada osvajao brojna priznanja kojima se može pohvaliti. Samo ove godine osvojio je prve nagrade na konkursu Nacionalne geografije Srbija za fotografiju krajolika sela Medna kod Mrkonjić Grada, te za “Glamočko polje” na Međunarodnom salonu umjetničke fotografije “Žisel” u Srbiji, a ista fotografija donijela mu je i drugo mjesto na nedavno završenom konkursu “Kraška polja Bosne i Hercegovine 2022”.

Vladimir svojim fotografijama nastoji da promoviše prirodne ljepote, prije svega Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, ali planinarska putešestvija odvela su ga i u Bugarsku, na najviši vrh u Turskoj, Ararat, na planine Atlas u Maroku. Naredna destinacija mu je naša Klekovača, a još neostvarena želja pohod na polarni krug.

Planinarski pohodi dovoljno su teški po sebi, a Vladimir na sve to nosi još i fotografsku opremu. Ipak, sve se isplati kada zabilježi pravi trenutak u prirodi. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending