Pratite nas

Zdravlje i ljepota

LIJEČI BEŠIKU I ŽELUDAC: Tri puta dnevno pijte čaj od rastavića i tijelo će vam biti zahvalno

Published

on

Ljekovita biljka koja potiče iz starog rimskog i grčkog doba, a tradicionalno se koristila za zaustavljanje krvarenja, zarastanje čireva i rana, za liječenje tuberkuloze i bubrežnih tegoba. U pitanju je rastavić.

Rastavić sadrži silicijum koji pomaže u jačanju kostiju, a često se koristi i kao diuretik, ali i kao sastojak kozmetike.

Redovna konzumacija čaja od rastavića ublažava grčeve mokraćne bešike i bolno mokrenje, a odličan je i kod tegoba u vezi sa kamenom u bubregu, poboljšava krvnu sliku, kožna oboljenja (ekcem, atopijski dermatitis, kontaktni dermatitis), pomaže kod čira na želucu, kao i kod upala organa za varenje.

Osim toga, rastavić se koristi i kod čestih gasova u stomaku i bolestima kostiju. Čaj od rastavića blagotvorno djeluje kod ateroskleroze i visokog krvnog pritiska, nervoze, anemije, metaboličkih oboljenja.

Ova biljka je takođe odličan saveznik u industriji ljepote. Može da pomogne kod opadanja kose, što se može spriječiti redovnom konzumacijom čaja, ali i ispiranjem kose svježim čajem od šipka poslije svakog pranja. Zbog svog karakterističnog sastava može se koristiti kao tonik u tretmanima lica protiv bora, a kod upaljenih rana na koži koristi se kao oblog.

Način pripreme:
Kašiku čaja preliti sa 2 dcl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 30 minuta, pa procijediti. Piti po 2 dcl nezaslađenog čaja tri puta dnevno prije jela.

Čaj od rastavića možete piti svaki dan, a zbog njegovog prijatnog ukusa nije potrebno da ga konzumirate toplog, ali možete da ga pijete i kada je hladan. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending