O sarajevskim javnim česmama postoje razne priče i legende. Neke su bile motivi raznih suvenira, dok su pojedine našle svoje mjesto na slikarskim platnima i umjetničkim djelima. One svjedoče o ovdašnjoj tradiciji i u neku ruku predstavljaju značajan spomenik u kulturnoj baštini Bosne i Hercegovine.
Prema historijskim zapisima iz Arhiva grada Sarajeva, na kraju 19. vijeka postojale su 152 javne česme u samom gradu, a danas ih je tridesetak.
Najpoznatija sarajevska česma je zasigurno Sebilj na Baščaršiji, Iz ovoga dijela grada potječe i čuvena izreka: „Ko se jednom napije vode sa Baščaršije, stalno se vraća u Sarajevo“. Sedamdesetih godina prođšlog vijeka pjesnik Ruždija Krupa je napisao stihove za pjesmu “Ko se jednom napije vode sa Baščaršije”, Novica Negovanović je uradio muziku, a Safet Isović snimio sada već kultnu pjesmu pod ovim naslovom.
Nema Sarajlije koji nije čuo za česmu na Tereziji. Neobična je po tome što se radi o prirodnom izvorištu pitke vode, a na ulazu ka česmi izgrađene su stepenice i kameno korito. Još jedna neobičnost u vezi je s česmom Terezije, a radi se o tome da je ova česma restaurirana ličnom donacijom mještanke Sarajeva u znak sjećanja na njenu majku.
Jedna od najstarijih sačuvanih sarajevskih česmi je i ona pod Alifakovcem. Ugrađena je u zid harema Vekilharčove džamije, u narodu poznata kao i Hadžijska džamija. Nastala je, pretpostavlja se, kada i sama džamija, odnosno između 1541. i 1561. godine. Kao poklon grada Sarajeva gradu Rimu 1999. godine izgrađena je i njena replika na trgu Piazza S. Giorgio al Velabro.
Tu je i česma na Kovačima, smještena na uglu ulica Kovači i Jekovac. Sagrađena je 16. vijeku, na zidu starog muslimanskog mezarja i najljepša je stara sarajevska česma sačuvana u izvornom obliku i izgledu. Gazi Husrev-begov vodovod iz izvora Crnila snabdijevao je ovu česmu sve do 1890. godine kada je spojena na gradski vodovod.
Iako u Bosni i Hercegovini postoji mnogo legendi koje se vezuju za Osmanski period, možemo reći da je jedna od najpoznatijih zasigurno „legenda o česmama“ koje turistički vodiči vrlo rado prepričavaju svojim gostima, i za koje se turisti, kako navode turistički vodiči, najviše zanimaju.
“Ukoliko se napijete s česme na desnoj strani udat/oženit ćete se iz Bosne i Hercegovine, a ako se pak napijete vode sa česme koja se nalazi na lijevoj strani, ponovo ćete doći ovamo, kaže legenda.
Upravo zbog ove priče koja se generacijama prenosi, domaći i strani turisti ne idu iz Sarajeva dok se ne napiju vode s poznatih česmi, i možda je baš to razlog zbog kojeg se stalno vraćaju u ovaj grad. (Naj portal)