Pratite nas

Razglednice

Legenda o “ostrvu golaća” Lokrum: OVDJE NIKO NE SMIJE ZANOĆITI!

Published

on

O prelijepom ostrvu u hrvatskom dijelu Jadranskog mora, koje se nalazi blizu Dubrovnika zna se da je posebna zuristička oaza. Raj je i za nudiste. Međutim, o ovom ostrvu postoje legende koje utjeruju strah u kosti

Ne uzimajte ništa s Lokruma. Ni pero pauna, ni listić ubran u botaničkoj bašti jer sve što uzmete sa ostrva, to njemu i dalje pripada. A vama donosi nesreću. Ovaj savjet se prenosi, ponekad podstaknut praznovjerjem, a ponekad poštovanjem prema jednom od najljepših ostrva na Jadranskom moru.

Tokom sezone brodići plove, vozeći posjetioce na Lokrum, ali na ovom ostrvu niko osim čuvara ne provodi noć. Čim sunce počne da zalazi, u mislima ljudi koji su upoznati s legendom o ukletom ostrvu vraća se ova priča.

Neki su pokušavali da prespavaju na Lokrumu, ali malo je onih kojima noćni krikovi pauna nisu utjerali strah u kosti. Navodno je na Lokrum stigao i engleski kralj Rikard Lavljeg Srca, kojeg je po povratku iz krstaškog rata zadesila velika oluja. Prema legendi, spas je našao na ostrvu nadomak Dubrovnika.

Kako bi se zahvalio sudbini i Dubrovčanima gradu je poklonio zlatnike sa ciljem da se izgradi lokrumska crkva. Građani su ga ubijedili da je bolje sagraditi crkvu u Dubrovniku, te mu obećali kako će omogućiti još jednu na ostrvu.

Prema drugoj legendi, spominje se i požar koji je zadesio Dubrovčane u 11. vijeku. Naime, građani su se zakleli svetom Benediktu da će sagraditi manastir na Lokrumu ako se vatra ugasi. Taj manastir se na području Dubrovačke Republike pominje prvi put 1023. godine.

Benediktinci koji su bili vlasnici cijelog ostrva pretvorili su Lokrum u raj na zemlji, ali grad je ipak prodao njihovu imovinu bogatim sugrađanima. Posljednji benediktinci napustili su manastir 1798. nakon što je ostrvo kupila nekolicina bogatih Dubrovčana.

Kada su predavali ostrvo, benediktinci su prije odlaska odslužili posljednju misu. Zatim su navukli kapuljače preko očiju, zapalili voštanice, okrenili ih naopačke, te tri puta obišli ostrvo u povorci šaputajućineke kletve. Prema vjerovanju, prokletstvo se može skinuti samo ako se skupi sav vosak koji se te noći stvrdnuo na ostrvskom tlu.

U drugoj polovini 19. vijeka. ostrvo je pripalo dinastiji Habsburg i kneževskoj porodici Vindischgratz, a na listi onih koje je zadesila zla kob nakon boravka na Lokrumu je kralj Bavarske Ludvig II. Po povratku kući, kralj je saznao da su ga proglasili ludakom i zbacili s prijestolja. Nakon toga, pronađen je mrtav u jezeru, a vjeruje se da je izvršio samoubistvo.

Brat cara Franje Josipa I., nadvojvoda Maksimilijan s Lokruma pošao je u Meksiko, kada su ga uhvatili i mučili, te na kraju i strijeljali. Iako su mnogi evropski vladari i istaknute javne ličnosti, među kojima i Viktor Hugo i Đuzepe Garibaldi slali pisma u kojima mole za život Maksimilijana, ništa nije vrijedilo.

Jedan od vlasnika Lokruma bio je i Rudolf, sin austrijske carice poznatije pod nadimkom Sisi i cara Franje Josipa I. Legenda kaže da se zemlja zatresla, a more uznemirilo kad su Rudolf i njegova supruga kročili na ukleto ostrvo. Rudolf je boraveći na Lokrumu zasadio botaničku baštu, a nekoliko mjeseci kasnije u dvorcu Majerling ubio je mladu ljubavnicu Mariju von Vetseru, nakon čega je i sam izvršio samoubistvo. Smrću jedinog sina carskog para raspao se i brak Franje Josipa I. i Elizabete. (Naj portal/Foto: Instagram)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending