Razglednice
Krasi ih čak 2000 vrsta keramičkih pločica iz 60 zemalja svijeta: IZA NAJLJEPŠIH ŠARENIH STEPENICA KRIJE SE TUŽNA PRIČA
Jedan od glavnih simbola Rio de Žaneira su šarene stepenice Selaron, koje su nezvanično dobile titulu najljepših stepenica na svijetu. A iza njih stoji ime umjetnika Horhea Selarona, koji je 23 godine svog života posvetio njihovom uljepšavanju, u čemu je i uspio zahvaljujući donacijama turista iz 60 zemalja svijeta.
Ove stepenice se nalaze u poznatoj četvrti Lapa, a umjetnik koji je ukrasio predivne stepenice je Čileanac Horhe Selaron.
Nakon što je proputovao skoro cijeli svijet, stigao je 1983. godine u Rio de Žaneiro i zaljubio se na prvi pogled. Odlučio je da ostane u gradu, a da bi preživeo prodavao je svoje slike. Stanovao je u zgradi na vrhu stepenica koje će uskoro dobiti njegovo ime. Tada su stepenice bile u očajnom i zapuštenom stanju, pa je odlučio da interveniše.
Počelo je s uređenjem nekoliko stubova ispred zgrade. Plan je bio ukrasiti ih keramičkim pločicama u bojama brazilske zastave, ali ono što je počelo kao hobi u slobodno vrijeme preraslo je u veliki projekat.
Kako su stepenice postajale šarenije, tako su postajale i popularnije, a fanovi iz cijelog svijeta počeli su da šalju donacije, keramičke pločice. Danas ove predivne stepenice krasi čak 2000 vrsta keramičkih pločica iz 60 zemalja svijeta, od Aljaske i Jamajke do Kazahstana i Kraljevine Esvatini.
Motivi su različiti i uključuju ptice, karte, zastave, fudbal, slavne ličnosti… Ipak, jedan motiv se najčešće ponavlja. Riječ je o motivu trudne Afrikanke. Ona je ujedno bila i glavni motiv slika koje je Selaron prodavao kako bi prikupio novac za nove pločice.
Nikada nije otkrio o kome se radi, samo je rekao da je to jedan „lični problem iz prošlosti“.
Šarene stepenice Selaron je opisao kao svoje „odavanje počasti brazilskom narodu“, lud i jedinstven san koji će se završiti onoga dana kada ga više ne bude.
Godine 2013. to se i dogodilo. Na istim tim stepenicama pronađeno je beživotno tijelo umjetnika. Pravi uzrok smrti nikad nije otkriven.
Utjeha leži u činjenici da je Selaron za života ipak dobio priznanje. Za svoj projekat koji je trajao ukupno 23 godine nagrađen je titulom počasnog građanina Rio de Janeira – grada kojeg je volio i na čijim je ulicama ostavio neizbrisiv trag, ovjekovječen u natpisu na stepenicama: „Brazil, volim te.“ (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON