Razglednice
Komad raja na granici BiH i Crne Gore: JEZERO U OBLIKU SRCA (Video)
Fotografisano iz zraka, Trnovačko jezero je u obliku srca i zasigurno je jedno od najljepših u Evropi. Trnovačko jezero teritorijalno pripada Crnoj Gori, ali se može vidjeti i iz Bosne i Hercegovine, s obzirom da je veoma blizu granice.
Jezero je smješteno na 1517 metara nadmorske visine, okruženo planinama Maglić, Bioč, Volujak, Vlasulja, Trnovački Durmitor, vrhovima koji su redom viši od 2000 metara.
Voda u jezeru je veoma čista i gotovo prozirna, a najveća dubina je oko devet metara. Turisti i posjetioci se rado kupaju u ovom jezeru, ali samo tokom najtoplijih meseci u godini – jula i augusta.
Za ovo jezero je karakteristično i što često mijenja boju zbog prelamanja svjetlosti, pa je tako nekada tirkizno, a nekada modrozeleno.
Put do Trnovačkog jezera iz Crne Gore je veoma naporan i zahtjeva ozbiljnu fizičku spremnost, te traje i do šest sati u jednom pravcu. Zato se posjetioci najčešće odlučuju da jezero dožive iz Bosne i Hercegovine, odakle mu je moguće lakše pristupiti i to na četiri različita načina.
Najlakši prilaz je iz zaravni Prijevor u Nacionalnom parku Sutjeska, odakle do jezera vodi staza duga oko 5 i pol kilometara. Ona podrazumjeva pješačenje i lagano planinarenje u trajanju od oko dva sata u jednom smjeru.
Staza je dobro označena, ali ako nemate prethodnog iskustva u ovakvim turama, postoje i organizovane ture u toku ljetnje sezone. Kao i sa svakim planinarenjem i ovdje je suština ne samo doći do krajnjeg cilja i uživati u ljepoti jezera, već i obratiti pažnju na sam put do njega koji krasi nevjerovatna priroda i nesvakidašnji mir, piše Blic Žena.
Trnovačko jezero je nerijetko i usputna stanica planinara koji su u pohodu na vrhove koji ga okružuju, kao što je Maglić, ili na obližnju prašumu Perućica. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON