Razglednice
Koliko košta skijaški ćeif na Vlašiću: SNJEŽNA BOSANSKA LJEPOTICA SA NAJTOPLIJOM, DUŠOM I NAJPOVOLJNIJIM CIJENAMA
Za Vlašić kažu da je to planina koja ima dušu i ponudu za svačiji džep. To je ljepota nad ljepotama.
U toku zimske setzone kolone turista iz svih krajeva svijeta, a posebno iz Hrvatske I Srbije, svakodnevno stižu na plato Babanovca, jer tamo se nalazi pravi mali planinski grad
Vlašić nije samo planina, Vlašić je planina koja ima dušu! Možda nema najduže ski-staze, najnovije ski-liftove niti najviše kilometara uređenih staza… ali ima nešto zbog čega se veliki broj gostiju vraća iz godine u godinu.
Kolone turista slijevaju se svakodnevno u zimskim mjesecima na plato Babanovca, jer tamo se nalazi pravi mali planinski grad. Tu su hoteli, vikendice, kafići, ćevabdžinice, slastičarnice, trgovine… a sve takoreći u jednoj ulici. To prepoznaju brojni turisti koji se redovno vraćaju da uživaju u svim čarima ovog planinskog dragulja naše zemlje.
Kada je 1978. godine iz Atine stigla vijest da će Sarajevo biti domaćin 14. zimskih olimpijskih igara, to je obradovalo zaljubljenike u ovaj kraj, budući da je Vlašić bio predviđen za rezervno borilište u slučaju nedostatka snijega na Bjelašnici, Jahorini i Igmanu jer se snježni pokrivač zadržava i do pet mjeseci godišnje. Olujni dani su rijetki, a staze su zaštićene od jakih vjetrova.
Zbog prirodnog potencijala i danas zauzima značajno mjesto u turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine, ali i cijele regije. Broj snježnih dana je preko 150, a vremenski uslovi su većinom ugodni za skijanje.
Ono što je također specifičnost jeste da zagriženi ljubitelji skijanja već sa parkinga mogu navući skije i zaputiti se ka ski-liftu te ostati na skijama do kasno navečer, budući da je svake srijede, petka i subote od 18:30 do 21:30 organizovano noćno skijanje na centralnoj stazi Babanovac.
Skijalište je idealno za vikend-boravke. Skijaši početnici će imati odlične uvjete, a šumoviti predjeli sa ski-liftovima idelani su za alpsko i nordijsko skijanje, snowboarding i sankanje.
Skijaši početnici će imati odlične uvjete, a šumoviti predjeli sa ski-liftovima idelani su za alpsko i nordijsko skijanje, snowboarding i sankanje
U Babanovcu se nalazi i nekoliko velikih parkinga, ali je važno kod rezervacije smještaja provjeriti da li objekat ima i vlastiti parking ili ćete automobil morati ostaviti na nekim od parkinga koji se naplaćuju.
Ove sezone u funkciji je 5 ski-liftova i 10 ski-staza dužine oko 10 kilometara (lake i poluteške kategorije). Liftovi se kreću od 1.225 m do 1.525 m i imaju kapacitet od 4.000 do 5.000 skijaša u sat vremena.
Početnicima su na raspolaganju dva baby ski-lifta, desetak škola skijanja i isto toliko lokacija gdje se iznajmljuje i servisira ski-oprema.
Ove sezone u funkciji je 5 ski-liftova i 10 ski-staza dužine oko 10 kilometara (lake i poluteške kategorije). Liftovi se kreću od 1.225 m do 1.525 m i imaju kapacitet od 4.000 do 5.000 skijaša u sat vremena
Cjenovnik za sezonu 2021/2022:
Dnevni SKI PASS: Od 9 do 16 sati – 29 KM
Dvodnevni SKI PASS: Od 9 do 16 sati – 56 KM
Poludnevni SKI PASS: Od 9 do 12:30 sati – 20 KM
Poludnevni SKI PASS: Od 12:30 do 16 sati- 20 KM
Noćno skijanje: Od 18:30 do 21:30 – 20 KM
Sedmodnevni SKI PASS: U trajanju od 7 dana od dana izdavanja – 190 KM
Sezonski SKI PASS: Od izdavanja do 10.03.2022. – 440 KM + 100,00 KM (doplata za noćno skijanje)
Jedna vožnja: Vrijedi za jednu vožnju na ski-liftu BabanovacI/II- 5 KM (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON