Pratite nas

zdravlje

Ljekoviti začin kim, za koji su znali i stari Egipćani, Grci i Rimljani, popravlja spermiogram

Published

on

Kim pomaže u liječenju bolesti jetara i žuči poput ciroze jetre, slabe jetre. Uravnotežuje masnoće, umanjuje tegobe s bubrezima i mjehurom kao što su kamenci…

Sjeme kima pronađeno je u grobnicama egipatskih faraona. Egipćani su ga nazivali “tapnen”, stari Rimljani “cuminum”, a stari Grci “kyminon”. Široko djelovanje Kim se i u Bibliji spominje kao ljekoviti začin.

Da bi otjerali zle duhove i omogućili normalan rast biljci, prilikom sijanja kima stari su Grci glasno psovali i kleli.

Pučka medicina

Kim raste u srednjoj Europi, sjevernom djelu Azije i Afrike. Kim je začin koji je odavno osvojio svijet, ali i lijek dobro poznat pučkoj biljnoj medicini, ponajprije kao sredstvo protiv stvaranja plinova i nadimanja. Mnogo se koristi u liječenju različitih crijevnih bolesti poput aerofagije i meteorizma, ali i preventivno za sprečavanje stvaranja plinova, jačanje i raskuživanje želuca (dispeptičke tegobe).

Kim pomaže i u liječenju: bolesti jetre i žuči (poput ciroze jetre, slabe jetre, uravnotežuje masnoće), tegoba s bubrezima i mjehurom kao što su kamenci, pijesak. Teškoće s mokrenjem, infekcije bakterijama, pri tegobama respiratornih putova, kao što su sklonost infekcijama, prehlada, gripa, kronični bronhitis, astma, upala pluća, kašalj, sluz i katar u plućima, bolesti srca – naročito aritmija, bolesti očiju (za jačanje vida).

Bolesti usta (ispiranje kod infekcija i lošeg zadaha, zubobolje, gingivitisa – upale zubnog mesa), sindroma karpalnog kanala jer smanjuje bol u zapešću ruke – šake, bolesti želuca jer čisti želudac i crijeva od katara. Grije želudac, otklanja nametnike, utječe na varenje hrane u želucu, pomaže pri dispepsiji i lošem zadahu iz usta. Smiruje grčeve, žgaravicu, gastrointestinalne bolove, kod reume i gihta, za jačanje sperme – spermatograma, ženskih bolesti kao što su menstrualne tegobe, regulacija mjesečnice, grčevi maternice, PMS, porođajni bolovi. A pridonosi i pojačanom izlučivanju mlijeka u dojilja te kod zabrinutosti – anksioznosti i napetosti.

Dobar za žene

Kao antioksidans ljekovito je djelovanje snažno izraženo (lutein, karotena, kriptoksantin i zeaksantin), u preventivi karcinoma, sprečava štetno djelovanje slobodnih radikala, štiti od infekcija, degenerativnih neuroloških poremećaja te starenja (mrlje na koži, smeđe mrlje na koži, bore).

Kim je za žene biljka koja podražuje, jača i grije. Ovakvo ljekovito djelovanje kima žene bi svakako morale koristi jer kim ne ostavlja nikakve posljedice, a primjena je jednostavna – dodaje se jelima kao začin ili pijemo čaj od sjemena kima. Za jačanje želuca možemo koristiti i ulje od kima, koje se također koristi za pripremu kupelji za slabu djecu. Bogatstvo dijetalnih vlakana u kimu sprječava zatvor te dovodi do bržeg kretanja sadržaja u crijevima, dijetalna vlakna vežu se s toksinima u hrani te štite sluznicu crijeva i od pojave raka, smanjuje LDL kolesterol…

Najučinkovitije je kim uzimati svakodnevno kao začin hrani ili kao čaj, koji se kod bolesti dišnih organa može miješati s anisom, uz dodatak meda. Njemačka komisija preporučuje kim za djecu kod tegoba zbog nadutosti (Roemheldova sindroma). Ulje se u medicini koristi i za liječenje bolnih mjesta na tijelu – lokalno te u kozmetičkoj industriji. Napitak od kima jača želudac, raskužuje crijeva te uravnotežuje crijevnu mikrofloru.

Kim sadrži obilje minerala (bakra, cinka kalcija, kalija, mangana, magnezija selena, željeza, ) i vitamina (Vitamin A, vitamin C, vitamin E, kao i vitamina B-kompleksa, tiamin, piridoksin, riboflavin, niacin). Kim rabimo kao:; anestetik, antiseptik, antispazmodik, antioksidans, antiinflamatorik, antikarcinogenik, aromatik, digestiv, dispeptik, diuretik, ekspektorant, emenagog, galaktogog, fungicid, karminativ, sekretolitik, stimulant, tonik, vermifug. Kontraindikacije: nisu poznate.

 Sjajan izvor minerala

Kim se može koristiti i kao sredstvo protiv proljeva tako da se sjemenke preprže na suhoj tavi i samelju. Kod proljeva i crijevnih smetnji uzme se jedna četvrtina žličice. Može se koristiti i mlado lišće kima i to u salatama ili kao dodatak varivima i juhama. Kim kao i anis, komorač, korijander i kumin (jira) djeluje protiv nadutosti i ujedno blago stimulira izlučivanje probavnih sokova.

U tradicionalnoj evropskoj kuhinji, kim je jedan od dominantnih začina koji se koristi u velikom broju slanih jela. Veoma aromatičan, kim je član porodice peršuna ili Apiaceae; što je velika porodica biljaka koje takođe uključuje poznato bilje i začine kao što su mirođija, anis, komorač i kumin.

Kim plodovi imaju oblik polumjeseca, tamno braon su boje, imaju do pet traka (rebra) koja prolaze duž njegove površine.

Izvor vlakana

Kim (plod kima) nam je obično dostupan u zrnu, ali postoji i mljeveni kim (mada je najbolje koristiti svježe samljeveni kim koji ste vi sami samljeli) i kim u prahu. Takođe postoji ulje kima i tinktura od kima.

Kim je bogat izvor dijetetskih vlakana. 100 g kima sadrži 38 g vlakana, 100% dnevne preporučene vrijednosti za unos vlakana. Rastvorljiva, kao i nerastvorljiva dijetetska vlakna poboljšavaju probavu i sprečavaju zatvor ubrzavanjem kretanja hrane kroz crijeva. Kim za probavu predstavlja jedan od najboljih prirodnih lijekova, a naročito se koristi:

– Kim za grčeve/gasove

– Kim protiv nadutosti.

Kim sadrži zdravstveno korisna eterična ulja. Esencijalna isparljiva jedinjenja u kimu su karvon, limonen, karveol, pinen, kumuninik aldehid, furfural i tujon – a za njih je poznato da imaju antioksidativno, digestivno, kao i svojstvo protiv nadimanja i protiv nadutosti.

Kim sadrži i flavonoidne antioksidanse kao što su lutein, karoten, kriptoksantin i zeaksantin. Ova jedinjenja djeluju kao moćni antioksidansi, uklanjanjem štetnih slobodnih radikala iz organizma i tako štite od raka, infekcija, starenja i degenerativnih neuroloških bolesti. Kim protiv raka i tumora zaista daje pozitivne rezultate.

Kim začin je odličan izvor minerala poput željeza, bakra, kalcijuma, kalijuma, mangana, selena, cinka i magnezijuma. Bakar je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Željezo je potrebno za formiranje crvenih krvnih zrnaca. Cink je faktor u mnogim enzimima koji regulišu rast i razvoj, varenje i sintezu nukleinske kiseline. Kalijum je važna komponenta ćelija i tjelesnih tečnosti koja pomaže u regulisanju rada srca i krvnog pritiska. Kim protiv visokog pritiska može dosta da pomogne.

Mangan naše tijelo koristi kao ko-faktor za snažan antioksidativni enzim, superoksid dismutazu.

Kim je zaista pravo skladište za mnoge vitalne vitamine: vitamin A, vitamin E, vitamin C, kao i mnogi vitamini B-kompleksa kao što su tiamin, piridoksin, riboflavin i niacin.

(Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending