Razglednice
Kao da nije sa ove planete: OVO JE GRAD DO KOJEG VODI SAMO JEDAN I ČESTO NEVIDLJIV PUT
Grad na obali u Namibiji, nešto manje od 700 kilometara južnije od glavnog grada Vindhuka, fascinantno je mjesto u kojem se živi polako… Kad se spomene grad Lideric, mnogi bi ga smjestili u Njemačku, Austriju ili barem negdje u Evropu, ali ako se odlučite da ga posjetite, moraćete da krenete put juga.
Lideric ćete pronaći između vrućeg pijeska pustinje Namib i okeana. Obalni grad u Namibiji, nešto manje od 700 kilometara južnije od glavnoga grada Vidhuka, fascinantan je stari grad kojem ne nedostaje šarma. Ime je dobio po Francu Adolfu Lidericu, njemačkom trgovcu i osnivaču Njemačke jugozapadne Afrike – kolonije Njemačkog Carstva, prenosi Punkufer.
P
ortugalski moreplovac Bartolomeo Dijas zaustavio se na obali današnjeg Liderica 1487. godine i nazvao ga Angra Pekuena. No trebalo je da prođe gotovo 400 godina da bi područje palo u njemačke ruke, kada je hamburški trgovac Lideric uvjerio njemačku vladu kako bi im ta teritorija mogla uveliko koristiti.
Godine 1908, tokom izgradnje željezničke pruge, u zaleđu pustinje Namib otkriveni su dijamanti, a Lideric je procvjetao kao rudarski grad. Njemačka kolonijalna vlada ubrzo je uspostavila „zabranjenu zonu“ kojom je onemogućila ulazak bez dozvole, kako bi rudarenje dijamanata ostalo pod kontrolom.
No danas je ulaz slobodan, a kako bi i pristup do grada bio otvoren, strojevi koji razgrću ijesak s jedinog puta koji do njega vodi neumorno rade. Za vrijeme pješčanih oluja i snažnih vjetrova koji pijeskom skrivaju put putovanje do Liderica nije mačji kašalj. Za to vrijeme na obali – ništa novo, tamo vrijeme kao da stoji.
Oni koji su bili u Lidericu kažu da je grad miran, opušten i pomalo uspavan. Tamo ćete pronaći kuće u pastelnim bojama i šarmantnu arhitekturu, kao i plaže na kojima se kupaju hrabri kupači. Naime, grad je karakterističan po nepredvidljivom vremenu; u jednom danu mogu se izmijenjati sva četiri godišnja doba, od vedrog i sunčanog vremena do vrućeg, pa i mračnog, hladnog i maglovitog. Vremenske (ne)prilike diktiraju hladno more i jugozapadni vjetar, što grad ne čini omiljenim odredištem za opuštanje na plaži.
No većinom njemački turisti ipak dolaze da vide to mjesto koje djeluje kao da nije s ove planete, s vremenom sve više oživljavajući pospanu destinaciju. Najčešće biraju Lideric kao jednu od stanica na krstarenjima. U večernjim satima postoji nekoliko živahnih barova i pregršt tihih restorana, poznatih po plodovima mora. Nedeljama i državnim praznicima gotovo je sve zatvoreno, a grad je prazan.
Kako bi zaboravili na mračno doba kolonizacije, vlasti Namibije nakon nezavisnosti njemačke nazive gradova, ulica i trgova počeli su da mijenjaju domaćim imenima, a pričalo se i o tome da bi Lideric trebalo da promijeni ime u !Nami≠nüs, kako su ga navodno nazvali starosjedioci Namibije. Dio građana ne slaže se s promjenom naziva grada jer smatraju da ime Liderica pozitivnije utiče na razvoj turizma. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON