Pratite nas

zdravlje

Kamilica, kurkuma, šipurak…6 najboljih protuupalnih čajeva kod artritisa, gihta i reume

Published

on

 Najteže vam padaju hladni zimski dani jer se tada osjećate jako ukočeno i zglobovi su vam natečeni i bolni? Sve to uveliko narušava kvalitetu vašeg života. Vrijeme je da, ako to još uvijek niste, u svoju svakodnevnu rutinu uvedete ispijanje superzdravih protuupalnih čajeva.

Određene vrste biljnih čajeva obiluju antioksidansima te znatno smanjuju oksidativni stres i upale u organizmu, stoga su idealan izbor za osobe koje pate od upala.

Njihovom redovitom konzumacijom smanjit će se natečenost zglobova i poboljšati pokretljivost. Uz njih ćete biti puno poletniji.

Otkrivamo vam 6 izvrsnih čajeva, od kojih neke vjerojatno već imate kod kuće i uz koje vam lijekovi poput analgetika zasigurno neće trebati. Za još bolji učinak, čajeve kombinirajte i s protuupalnom hranom, koja uključuje sezonsko i bobičasto voće bogato antioksidansima, tamnozeleno lisnato povrće, obilje začina, poput luka i češnjaka, te korjenasto povrće.

I ne zaboravite na kretanje, koje je za vaše zglobove važno baš kao što je plućima važan kisik!

1. Čaj od đumbira

Ovaj egzotični korijen sadrži protuupalne tvari gingerol i shogaol.

Studije su pokazale da đumbir može ublažiti ozbiljnu upalu i bolove koji se javljaju kod reumatoidnog artritisa te da može pomoći i u prevenciji drugih teških kroničnih oboljenja.

Kako se priprema

Premda đumbir možete kupiti u vrećicama, najbolji je ipak svježi korijen. Uzmite komadić korijena đumbira, ogulite ga, naribajte u šoljicu te prelijte vrućom vodom.

Ostavite da odstoji 10-ak minuta pa procijedite. Naribani đumbir možete i pojesti.

Za jači protuupalni učinak, svježi đumbir prokuhajte 10-30 minuta. Kad je čaj spreman za konzumaciju, po želji dodajte u njega malo svježe iscijeđenog limuna i meda.

2. Zeleni čaj

Popularnost zelenog čaja diljem svijeta ništa ne može nadmašiti. Ovaj je napitak poznat po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, koje ima zahvaljujući polifenolima katehinima (osobito epigalokatehin-galat).

Zeleni čaj poboljšava i cirkulaciju te čuva zdravlje vašeg srca. Želite li snažnije protuupalno djelovanje, odličan izbor za vas je matcha zeleni čaj.

Kako se priprema

Stavite vrećicu kvalitetnog zelenog čaja ili čaja u listićima u čajnik pa zagrijte vodu na maksimalno 80 Celzijevih stupnjeva (voda ne bi trebala zavriti).

Na taj način očuvat ćete aktivne tvari prisutne u zelenom čaju. Ostavite listiće da odstoje u vrućoj vodi nekoliko minuta pa procijedite. Neposredno prije konzumacije dodajte malo soka od limuna i meda.

Kuhate li matcha zeleni čaj, u zdjelicu dodajte 1 kašičicu matcha praha pa prelijte sa 60 ml gotovo kipuće vode.

Zatim uzmite metlicu za matcha čaj pa oko 1 minutu miješajte pokretima u obliku slova M kako bi se čaj lijepo zagustio i zapjenio. Na kraju dodajte još 120 ml vruće vode i čaj je spreman za konzumaciju.

3. Čaj od kurkume

Uz đumbir i zeleni čaj, kurkuma je jedan od najmoćnijih protuupalnih čajeva, i to zahvaljujući kurkuminu. Upravo taj aktivni sastojak, pokazala su istraživanja, smanjuje upalne markere.

Ovaj ljekoviti korijen žute boje vrlo se često primjenjuje u ayurvedskoj medicini.

Kako se priprema

Čaj od kurkume dostupan je u vrećicama, no možete ga pripremite i od sušene kurkume u prahu koju već vjerojatno imate u svojoj kuhinji.

U zdjelu ili lonac stavite 1-2 kašike kurkume u prahu pa ulijte 4 šoljice vruće vode. Ostavite da odstoji 10-ak minuta.

Među ayurvedskim napitcima jako je popularno i zlatno mlijeko od kurkume, koje se najčešće priprema s dodatkom mlijeka ili kokosova mlijeka, papra, meda i još nekih začina po želji.

4. Yerba mate čaj

Yerba mate sadrži polifenole i saponine koji podižu imunitet te pružaju potporu organizmu u obrani od bolesti.

Ovaj superzdravi čaj usto obiluje nutrijentima, vitaminima, mineralima i aminokiselinama.

Studije su pokazale da ovaj čaj ima snažna antioksidativna svojstva te da štiti DNK od oksidativnih oštećenja.

Kako se priprema

Zagrijte 300 ml vode na 100 stupnjeva pa dodajte 1 kašičicu yerba mate čaja. Ostavite nekoliko minuta pa procijedite.

5. Čaj od šipka

Plod divlje ruže, poznatiji kao šipak, obiluje vitaminom C i drugim protuupalnim sastojcima.

Idealan je za hladne zimske dane te vam pruža savršenu zaštitu od infekcija, odnosno upala.

Studija je pokazala da se konzumacijom ovog čaja tokom tri mjeseca mogu znatno ublažiti bolovi uzrokovani upalom te zakočenost zglobova kod artritisa.

Kako se priprema

2 kašike osušenog šipka prelijte kipućom vodom. Ostavite da odstoji oko 5 minuta pa procijedite. Zasladite po želji medom ili nekim drugim prirodnim zaslađivačem.

6. Čaj od kamilice

Koji čaj ima tako nježan okus da je pogodan i za djecu i toliko moćna svojstva kad je riječ o upalama i smirivanju cijelog organizma?

Naravno, radi se o kamilici. Jeste li znali da se kamilica već više od pet tisuća godina koristi kao čaj za umirenje i dugovječnost?

Osim što donosi smirenje živčanom sustavu, kamilica smanjuje i bolove, crvenilo i natečenost, koji su česti znakovi upalnih procesa.

Cvjetovi kamilice mogu se kao oblozi nanositi i na kožu kako bi se smanjile upale.

Kako se priprema

Osim u čajnim vrećicama i rinfuzi, kamilica se može uzimati i u obliku ekstrakta ili pak tinkture. Ekstrakt kamilice zapravo sadrži najviše protuupalnih tvari.

Uzimate li kamilicu kako biste smanjili upale u organizmu, preporuka je konzumirati 1-4 šoljice čaja na dan.

(Najportal)

zdravlje

Daje snagu i jača reflekse: PERŠUNOV ČAJ ZA ŽIVCE, A VINO OD PERŠUNA ZA ZDRAVIJE SRCE (Recepti)

Published

on

Još su stari Egipćani koristili peršun kao sredstvo za liječenje bolesti bubrega i mokraćnih puteva. Također je poznato da peršun pomaže kod upale prostate, pri otežanom mokrenju, te u slučajevima oticanja nogu, reumatizma, gihta, debljine, angine pektoris…

Peršun je porijeklom iz mediteranskih zemalja, odakle se proširio u sve zemlje južne Evrope. Utvrđeno je da je pradomovina peršuna Sardinija. U mnogim zemljama juga Evrope, peršun raste kao divlja ili poludivlja biljka, za što su zaslužne ptice koje raznose njegovo sjeme.

Peršun, inače, pripada porodici štitarki. Poznato je da peršinovom sjemenu treba dugo vremena da proklija, pa su mnogi zbog toga znali govoriti “sedam puta odlazi vragu i natrag, prije nego što nikne, a ako se i pojavi peršunov list, tada je to samo zato što je častan čovjek stavio sjeme u zemlju”.

Stari Grci poznavali su peršun, ali ga nisu koristili za jelo. Smatrali su ga svetom biljkom. Od peršuna su pravili vijence koje su nosili na svečanim gozbama. Njime su, također, ovjenčavali svoje heroje i kitili pobjednike Istmijskih igara. Peršun se nosio na grobove – za pokoj i slavu umrlih.

Međutim, stari Rimljani peršun su jeli. Gladijatori su prije borbi jeli peršun – vjerujući da im daje snagu, jača reflekse i čini ih lukavijima. Do kraja srednjeg vijeka peršun je bio isključivo ljekovita biljka i sredstvo ukrašavanja u raznim prigodama. Danas je peršun nezamjenjivo začinsko povrće, bez kojeg se ne može zamisliti ni jedna svjetska kuhinja.

Zanimljivo je znati i to da su drevni vračevi znali recept uz pomoć kojega su smrtnog neprijatelja mogli maknuti s ovog svijeta, tako što su berući grančice peršuna stalno mrmljali ime neprijatelja. Poslije nekoliko dana bio je sigurno mrtav.

Kod peršuna je jednako koristan i korijen i list. U peršunu ima najviše kalija, te kalcija, fosfora, željeza, magnezija, mangana, bakra i drugih mikroelemenata važnih za ljudski organizam. Peršun je izrazit diuretik, pa pospješuje mokrenje. Pogodan je za liječenje anemije, jer je bogat željezom.

Još su stari Egipćani koristili peršun kao sredstvo za liječenje bolesti bubrega i mokraćnih puteva. Također je poznato da peršun pomaže kod upale prostate, pri otežanom mokrenju, te u slučajevima oticanja nogu, reumatizma, gihta, debljine, angine pektoris.

Fitoterapeuti napominju da se peršun ne smije koristiti ako postoji upala bubrega. To se naročito odnosi na peršunovo sjeme koje djeluje znatno jače od korjena i lista. Peršun povoljno utječe na rad jetre, pa se preporučuje kod žutice i drugih oboljenja jetre.

Koristan je i u prehrani dijabetičara. Njegovu ljekovitost mogu osjetiti žene koje imaju problema s bolnom ili neredovitom menstruacijom. Dojiljama se ne preporučuje uzimanje peršuna u vrijeme dojenja, jer on može smanjiti, a ponekad i potpuno zaustaviti izlučivanje mlijeka.

RECEPTI

Vino kod oboljenja srca i angine pektoris

Uzeti 12 grančica peršuna, 1l bijelog vina, 2 kašike jabukovog sirćeta, 30 dkg meda. Grančice peršuna staviti u bijelo vino i dodati 2 kašike jabukovog sirćeta. Kuhati 10 minuta na laganoj vatri, procijediti. Dodati med i ponovo staviti lagano kuhati još 5 minuta. Kad se malo ohladi uliti u boce. Uzimati 3 puta po jednu kašičicu prije jela.

Peršinov sirup za jačanje živaca

Uzeti 1 kg bagremovog meda, 2 dcl soka od korjena i lista peršuna, 5 dcl soka od maline. Sastojke dobro izmiješati i uzimati 3 puta po jednu kašiku prije jela.

Čaj protiv groznice, za izlučivanje mokraće i reguliranje ciklusa

 Uzeti 5 dkg svježeg peršunovog lista. Prelijte s 1 l proključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte 3 – 4 šolje (po 2,5 dcl) tokom dana.

Čaj “za pjevače i govornike”

U 2 dcl vode kuhajte 2 minute jednu supenu kašiku iscjeckanog peršunova lista. Procijedite kad je čaj mlak i dodajte malo limunovog soka i čajnu kašiku meda. Taj se čaj preporučuje pjevačima i pjevačicama, govornicima i prosvjetnim djelatnicima, jer poboljšava glas. Pije se u gutljajima, sat vremena prije nastupa.

Za natečene kapke

Uzeti 2 dkg sitno narezanog peršunova lista i preliti sa 1 dcl proključale vode, poklopite i nakon 15 minuta procijedite. Ujutro i navečer stavljajte obloge (pamučnu krpu namočenu u čaj) od tog peršunovog odvara, pa ćete postići iznenađujuće rezultate kod natečenih očnih kapaka.

OPREZ!

Upotreba peršunovog eteričnog ulja, zabranjena je i može izazvati teške posljedice na zdravlje čovjeka, naručito iritira gastrointestinalni trakt, izaziva masnu degeneraciju jetre, aritmije srce, te pobačaj, ali i djeluje halucinogeno. Kao lijek za bubrege ne smije se uzimati bez odobrenja liječnika, a peršunovo ulje (Oleum petreselini) smije se uzimati samo prema liječničkom receptu. (Najportal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending