Pratite nas

zdravlje

Kamilica, kurkuma, šipurak…6 najboljih protuupalnih čajeva kod artritisa, gihta i reume

Published

on

 Najteže vam padaju hladni zimski dani jer se tada osjećate jako ukočeno i zglobovi su vam natečeni i bolni? Sve to uveliko narušava kvalitetu vašeg života. Vrijeme je da, ako to još uvijek niste, u svoju svakodnevnu rutinu uvedete ispijanje superzdravih protuupalnih čajeva.

Određene vrste biljnih čajeva obiluju antioksidansima te znatno smanjuju oksidativni stres i upale u organizmu, stoga su idealan izbor za osobe koje pate od upala.

Njihovom redovitom konzumacijom smanjit će se natečenost zglobova i poboljšati pokretljivost. Uz njih ćete biti puno poletniji.

Otkrivamo vam 6 izvrsnih čajeva, od kojih neke vjerojatno već imate kod kuće i uz koje vam lijekovi poput analgetika zasigurno neće trebati. Za još bolji učinak, čajeve kombinirajte i s protuupalnom hranom, koja uključuje sezonsko i bobičasto voće bogato antioksidansima, tamnozeleno lisnato povrće, obilje začina, poput luka i češnjaka, te korjenasto povrće.

I ne zaboravite na kretanje, koje je za vaše zglobove važno baš kao što je plućima važan kisik!

1. Čaj od đumbira

Ovaj egzotični korijen sadrži protuupalne tvari gingerol i shogaol.

Studije su pokazale da đumbir može ublažiti ozbiljnu upalu i bolove koji se javljaju kod reumatoidnog artritisa te da može pomoći i u prevenciji drugih teških kroničnih oboljenja.

Kako se priprema

Premda đumbir možete kupiti u vrećicama, najbolji je ipak svježi korijen. Uzmite komadić korijena đumbira, ogulite ga, naribajte u šoljicu te prelijte vrućom vodom.

Ostavite da odstoji 10-ak minuta pa procijedite. Naribani đumbir možete i pojesti.

Za jači protuupalni učinak, svježi đumbir prokuhajte 10-30 minuta. Kad je čaj spreman za konzumaciju, po želji dodajte u njega malo svježe iscijeđenog limuna i meda.

2. Zeleni čaj

Popularnost zelenog čaja diljem svijeta ništa ne može nadmašiti. Ovaj je napitak poznat po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, koje ima zahvaljujući polifenolima katehinima (osobito epigalokatehin-galat).

Zeleni čaj poboljšava i cirkulaciju te čuva zdravlje vašeg srca. Želite li snažnije protuupalno djelovanje, odličan izbor za vas je matcha zeleni čaj.

Kako se priprema

Stavite vrećicu kvalitetnog zelenog čaja ili čaja u listićima u čajnik pa zagrijte vodu na maksimalno 80 Celzijevih stupnjeva (voda ne bi trebala zavriti).

Na taj način očuvat ćete aktivne tvari prisutne u zelenom čaju. Ostavite listiće da odstoje u vrućoj vodi nekoliko minuta pa procijedite. Neposredno prije konzumacije dodajte malo soka od limuna i meda.

Kuhate li matcha zeleni čaj, u zdjelicu dodajte 1 kašičicu matcha praha pa prelijte sa 60 ml gotovo kipuće vode.

Zatim uzmite metlicu za matcha čaj pa oko 1 minutu miješajte pokretima u obliku slova M kako bi se čaj lijepo zagustio i zapjenio. Na kraju dodajte još 120 ml vruće vode i čaj je spreman za konzumaciju.

3. Čaj od kurkume

Uz đumbir i zeleni čaj, kurkuma je jedan od najmoćnijih protuupalnih čajeva, i to zahvaljujući kurkuminu. Upravo taj aktivni sastojak, pokazala su istraživanja, smanjuje upalne markere.

Ovaj ljekoviti korijen žute boje vrlo se često primjenjuje u ayurvedskoj medicini.

Kako se priprema

Čaj od kurkume dostupan je u vrećicama, no možete ga pripremite i od sušene kurkume u prahu koju već vjerojatno imate u svojoj kuhinji.

U zdjelu ili lonac stavite 1-2 kašike kurkume u prahu pa ulijte 4 šoljice vruće vode. Ostavite da odstoji 10-ak minuta.

Među ayurvedskim napitcima jako je popularno i zlatno mlijeko od kurkume, koje se najčešće priprema s dodatkom mlijeka ili kokosova mlijeka, papra, meda i još nekih začina po želji.

4. Yerba mate čaj

Yerba mate sadrži polifenole i saponine koji podižu imunitet te pružaju potporu organizmu u obrani od bolesti.

Ovaj superzdravi čaj usto obiluje nutrijentima, vitaminima, mineralima i aminokiselinama.

Studije su pokazale da ovaj čaj ima snažna antioksidativna svojstva te da štiti DNK od oksidativnih oštećenja.

Kako se priprema

Zagrijte 300 ml vode na 100 stupnjeva pa dodajte 1 kašičicu yerba mate čaja. Ostavite nekoliko minuta pa procijedite.

5. Čaj od šipka

Plod divlje ruže, poznatiji kao šipak, obiluje vitaminom C i drugim protuupalnim sastojcima.

Idealan je za hladne zimske dane te vam pruža savršenu zaštitu od infekcija, odnosno upala.

Studija je pokazala da se konzumacijom ovog čaja tokom tri mjeseca mogu znatno ublažiti bolovi uzrokovani upalom te zakočenost zglobova kod artritisa.

Kako se priprema

2 kašike osušenog šipka prelijte kipućom vodom. Ostavite da odstoji oko 5 minuta pa procijedite. Zasladite po želji medom ili nekim drugim prirodnim zaslađivačem.

6. Čaj od kamilice

Koji čaj ima tako nježan okus da je pogodan i za djecu i toliko moćna svojstva kad je riječ o upalama i smirivanju cijelog organizma?

Naravno, radi se o kamilici. Jeste li znali da se kamilica već više od pet tisuća godina koristi kao čaj za umirenje i dugovječnost?

Osim što donosi smirenje živčanom sustavu, kamilica smanjuje i bolove, crvenilo i natečenost, koji su česti znakovi upalnih procesa.

Cvjetovi kamilice mogu se kao oblozi nanositi i na kožu kako bi se smanjile upale.

Kako se priprema

Osim u čajnim vrećicama i rinfuzi, kamilica se može uzimati i u obliku ekstrakta ili pak tinkture. Ekstrakt kamilice zapravo sadrži najviše protuupalnih tvari.

Uzimate li kamilicu kako biste smanjili upale u organizmu, preporuka je konzumirati 1-4 šoljice čaja na dan.

(Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending