Pratite nas

Parapsihologija

Kako to rade u Indiji: ZRNIMA RIŽE OTKRIVAJU LOPOVA I LAŽOVA  

Published

on

Metoda korištenja riže kako bi se otkrio lažov ili lopov stara je vijekovima i dolazi iz drevne Azije. Ovaj postupak je prilično jednostavan: osumnjičeni bi morao žvakati zrna riže a zatim ih ispljunuti. Na osnovu stanja zrna bi se zatim određivalo da li je osoba nevina ili kriva za počinjeni zločin. Iznenađujuće, učinkovitost ove metode dokazala je i nauka.

U indijskoj literarnoj trediciji, ova metoda se spominje u zakonskim spisima. U drevnom tekstu Naradasmrti navodi se kako se ova metoda može koristiti samo u slučaju krađe, a ne nekih drugih zločina. Također piše da se mora koristiti isključivo zrna bijele riže i nijedno drugo zrno.

Nakon žvakanja riže, optuženom je rečeno da ispljune rižu na list svete smokve. Ukoliko bi na zrnima bilo tragova krvi ili bi mu na jeziku ostalo koje zrno riže – optuženi bi bio proglašen krivim za počinjenu krađu.

Korištenje riže u ove svrhe zabilježena je i u 19. vijeku. Čovjek po imenu George Christian iz Kalkute živio je s još trojicom muškaraca kada mu je jednog dana ukraden zlatni sat. Dok su ostali muškarci sumnjali da je lopov jedan od Christianovih sluga, on nije vjerovao u tu priču.

Za pomoć su se obratili „profesoru magije“ koji je sarađivao sa policajcima iz Kalkute i bio je svojevrsni stručnjak za hvatanje lopova. Profesor je u društvu nekoliko policajaca došao u kuću, a umjesto riže koristio je rižino brašno koje je sipao u usta sluga.

Naređeno im je da nekoliko minuta žvaću brašno a zatim da ga ispljunu na list plante. Nevine sluge nisu imale poteškoća i brzo su ispljunuli brašno iz usta. Samo se Abdul, Christianov najbliži sluga mučio sa naredbom policajaca. Abdul je bio nervozan znajući da će njegov zločin ubrzo izaći na vidjelo. Strah i suha usta su ga izdala – nije mogao proizvesti dovoljno pljuvačke i poput ostalih sluga ispljunuti brašno.

Abdul je na kraju priznao zločin i vratio je Christianu njegov sat. Iako se ova metoda možda nije uvijek pokazala 100% tačna, iza svega stoji naučna osnova – stres prouzrokovan laganjem usporava proizvodnju pljuvačke i uzrokuje suha usta, što otežava žvakanje i izbacivanje zrna iz usta.o vijeće izabrali 11 članova. (Naj portal)

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending