Pratite nas

zdravlje

Kako prepoznati signale i spriječiti razvoj najopasnijih bolesti današnjice: NE BUDITE ŽRTVA “TIHIH UBICA”

Published

on

Ljekari su indentifikovali nekoliko uobičajenih bolesti koje se razvijaju gotovo neprimjetno, sa simptomima kada bolest već uhvati maha. Ove bolesti izazivaju ozbiljne komplikacije i ranu smrt. Ali sa blagovremenom dijagnozom, ove bolesti dobro reaguju na liječenje

Do različitih promjena u radu tijela dolazi sa nepravilnom ishranom, fizičkom neaktivnošću, gojaznošću. Bolesti se razvijaju godinama, ali većina ljudi ne obraća pažnju na prve znakove i simptome upozorenja.

1. Visok krvni pritisak

Svjetska zdravstvena organizacija naziva visoki krvni pritisak prvim uzrokom vaskularnih bolesti, srčanih oboljenja i moždanog udara kod mladih ljudi. Standard 120/80 mm usvojen je kao osnova. Hg, koji može minimalno odstupati u pravcu povećanja nakon vježbanja ili stresa. Problem se javlja sa gojaznošću, produženom upotrebom hormonalnih lekova, zloupotrebom slane ili masne hrane.

Povećan pritisak se razvija postepeno, pa se tijelo prilagođava promjenama i naletima. Osoba prestaje da osjeća neprijatnost, povremeno primjećuje vrtoglavicu ili osjećaj toplote. Jedina mjera rane dijagnoze je redovna upotreba merača za pritisak, te merenje istog 3 do 4 puta sedmično.

2. Hepatoza masne jetre

Uobičajena bolest koju je teško dijagnostikovati bez ultrazvučnog aparata je hepatoza ili masna jetra. Ćelije organa aktivno akumuliraju molekule masti, prestaju da ih razgrađuju i uklanjaju iz tijela. Razlog je hormonski neuspjeh, patologija štitne žlijezde ili tumor nadbubrežne žlijezde.

Faktori rizika koji povećavaju šanse za dobijanje bolesti:

smanjen metabolizam;

dijabetes;

ateroskleroza;

bolest policističnih jajnika kod žena.

U početnoj fazi, hepatoza se razvija bez simptoma: povlačenje bola u desnoj strani javlja se kada se 10% tkiva zameni masnim naslagama. Jetra prestaje da radi u potpunosti, varenje je poremećeno i pojavljuje se intoksikacija.

3. Srčana ishemija

Kada se holesterol taloži na zidovima koronarnih sudova, srčani mišić ne prima dovoljno krvi i počinje ćelijska smrt. Protok krvi u tijelu se usporava, mozak i unutrašnji organi doživljavaju gladovanje kiseonikom, a može doći i do infarkta miokarda. Kako se ne biste suočili sa ishemijom, odbacite alkohol i cigarete, oslobodite se viška kilograma, naučite da se nosite sa stresom.

4. Dijabetes

Ljekari nazivaju ovu bolest “tihim ubicom” zbog njene sposobnosti da se razvija bez izraženih simptoma. Intenzivna žeđ, gubitak težine ili problemi sa vidom pojavljuju se već u fazi vaskularnog oštećenja, oslabljene funkcije bubrega. Metabolizam se usporava i tijelo prestaje da proizvodi hormon insulin. Jednostavan test glukoze u krvi pomaže da se uoče negativne promene na vrijeme i spriječe komplikacije.

5. Intestinalni tumor

Učestalost kolorektalnog karcinoma brzo raste širom svijeta. Mnogi pacijenti prelaze u stadijum 3-4, što ne ostavlja šanse za dug i aktivan život. Tumor se razvija iz benignog polipa u debelom crijevu tokom nekoliko godina, ali se rast može otkriti samo kolonoskopijom. Zbog toga ljekari preporučuju da se svi pacijenti stariji od 45-50 godina podvrgnu ovom postupku preventivno bez čekanja na bolne simptome.

6. Osteoporoza

Bolest dovodi do stanjivanja koštanog tkiva, čestih i teških lomova koji ne zarastaju dobro. Osteoporoza se razvija sa nedostatkom vitamina, nedostatkom kalcijuma i vitamina D u ishrani i povezana je sa hormonalnim poremećajima kod žena. Započnite prevenciju nakon 40-45 godine: radite gimnastiku, plivanje, jedite što više hrane bogate kalcijumom, odrecite se alkohola i nikotina.

7. Rak grlića materice

Glavni uzrok bolesti je nespremnost žene da liječi displaziju u ranoj fazi. Bolest se razvija u onkološku zbog povreda i upala grlića materice, što se može spriječiti u 90% slučajeva. U opasnosti su pacijenti sa gojaznošću, određenom vrstom virusa herpesa, promjenom više partnera…Najbolji način prevencije je godišnji pregled kod ginekologa, pravovremeni tretman erozije i infekcije.

8. Rak kože

Ova opasna bolest je na drugom mjestu po mortalitetu među patologijama raka. Razvija se godinama uz zloupotrebu sunčanja, često izlaganje otvorenom suncu, pretjeranu ljubav prema solarijumima. Ako se na koži pojave bubuljice koje ne prolaze, ljuštenje i crvenilo, odmah se obratite dermatologu, nemojte se sami liječiti.

9. Virusni hepatitis

Kada su ćelije jetre oštećene virusima hepatitisa B ili C, upala počinje nepovratnim promjenama u strukturi organa. Bolest se može razvijati asimptomatski nekoliko godina, uništavajući režnjeve, izazivajući stvaranje fibroze i ciroze. Test krvi, koji se preporučuje da se uradi najmanje jednom godišnje, pomaže u identifikaciji patologije u ranoj fazi.

Navedene bolesti u mnogim slučajevima mogu sasvim da se izliječe u ranoj fazi. Ali asimptomatski tok, odsustvo karakterističnih znakova dovodi do kasne posjete ljekarima. Važno je zapamtiti prevenciju, podvrgnuti se godišnjem pregledu kako bi se spriječile teške komplikacije. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending