Pratite nas

Zanimljivosti

Kako prepoznati da li je dijete gladno, sretno, uznemireno, naduto, želi li se igrati ili da ga mazite: POGLEDAJTE BEBINE SIGNALE KOMUMINAKCIJE

Published

on

Svi roditelji su to prošli… Dijete vam u rukama plače, a vi biste sve dali da vam može reći šta nije u redu. Ali šta ako vam cijelo vrijeme pokušava nešto reći, ali vi ne znate prepoznati njegov način komunikacije?

U knjizi The Blossom Method tvrdi da svako dijete već od rođenja koristi svoje signale komunikacije. Na roditelju je da nauči kako interpretirati svaki gugut, pokret i izraz lica, piše Daily Mail. U knjizi The Blossom Method, psihoterapeutkinja i stručnjakinja za govor tijela Vivien Sabel tvrdi da svaki izraz može roditelju reći je li dijete gladno, sretno, uznemireno, naduto, želi li se igrati ili mu je do toga da ga mazite.

“Svi ti neodoljivi izrazi koje bebe rade s jezikom, ustima, očima i obrvama govore puno više od onoga što mislimo, to je njihov način da nam kažu šta im treba” – objašnjava.

Vivien je proučavala stotine beba tokom šest godina kako bi svoja zapažanja stavila u knjigu – uključujući i njenu kćer Blossom, prema kojoj je knjiga dobila ime.

Tokom tog vremena stvorila je trostruko načelo – posmatrati izraz lica bebe, ponoviti pred djetetom izraz kako biste mu dali do znanja da ste shvatili šta govori, a zatim i pružiti ono što je tražilo.

Njene ideje možda zvuče prenategnuto, ali nešto bi moglo biti u tome. Stručnjakinja za razvoj djece vjeruje da djeca počinju komunicirati puno prije nego počnu izgovarati prve riječi, što je tipično za sedmomjesečne bebe.

‘Dijete je spremno komunicirati od rođenja’, kaže Clare Bolton za Daily Mail. Iznenadit ćete se koliko brzo počinju koristiti pokrete, izraze lica i zvukove da počnu komunicirati – stvar je samo u čitanju znakova.

Vivien Sabel objašnjava da je njena sposobnost neverbalne komunikacije snažno razvijena u djetinjstvu, jer joj je majka bila gluha, pa je već kao mala djevojčica morala razviti sposobnost prepoznavanja suptilnih varijacija njenog govora tijela i izraza lica.

Iako svako može pročitati emocije na licima drugih ili kroz govor tijela – u različitim sostuacijama – Vivien kaže kako mi u potpunosti ne koristimo te znakove.

“Dok je Blossom odrastala, shvatila sam da sve od brazde na čelu do blagih iskrivljena usta i stavljanja jezika na određeno mjesto ima svoje značenje”.

‘Kad je bila naduta, vidjela sam to prema punoći donje usne. Čim sam prepoznala znakove reagirala sam i podigla dijete, prije nego je postala tužna ili razdražljiva te pri tome oponašala njezin izraz kako bi shvatila da ću joj pomoći.’


GLADNO (slika 1) – Dijete ovdje tek počinje razmišljati o hrani. Jezik je napola isplažen na sredini usne.

SPREMNO ZA PAPICU (slika 2) – Kako bi rekli da su gladni, bebe pogled fiksiraju na majku. Usne su blago napućene, jezik je malo unutra malo vani.

MLIJEKO ODMAH! (slika 3) – Dijete je jako gladno ako su usta otvorena, ruke blizu usta, a jezik isplažen.

NADUTO (slika 4) – Dijete želi spavati, ali ga muči nadutost. To možete vidjeti po punoći usnica i kapcima koji su lagano spušteni.

ZADOVOLJNO (slika 5) – Prema zadovoljnom pogledu u bebinim očima i opuštenim unama možete vidjeti da je dijete sito i zadovoljno

PREPLAŠENO (slika 6) – Širom otvorene oči znači da je dijete iznenađeno i uplašeno. Majke bi trebale oponašati taj izraz pred djetetom kako bi osjetilo njezinu podršku.

VRIJEME ZA ODMOR (slika 7) – To je tzv. ‘mali jezik’ – činjenica da je jezik blago isplažen znači da je dijete tromo i pospano. Opet, majke bi trebale oponašati taj izraz.

ZAIGRANO (slika 8) – Vedar osmijeh i sjaj u očima ukazuju da je dijete čisto, sito, odmorno i spremno za zabavu i igru. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending