Parapsihologija
Kako je strašni zmaj ukrao tešanjsku ljepoticu i u jelku je pretvorio: U TEŠANSJKIM VRLETIMA ŽIVIO JE OKRUTNI ZMAJ!
O Zmajevcu su u narodu pričane brojne priče, a u svakoj je glavni junak strašni zmaj, koji je ukrao tešanjsku ljepoticu i pre3tvorio je u jelku. Bio je i dobroćudan, pa je siromašnim djevojčicama donio vatru na brdo. Kažu i da je voda sa Zmajevca jako ljekovita, čudnovata
Jedna od najvećih legendi ikad zabilježenih – ona je o postojanju zmaja na obroncima planine Zmajevac u okolini Tešnja. A, možda priča koja slijedi u nastavku – i nije legenda?! Ko će to znati! Oduvijek je bilo čuda svakojahih, i onih mogućih, i nemogućih, piše Najportal.
Mnošto je pastiskih priča i svjedočenja mještana iz tešanjskog kraja o pojavi i životu zmaja, koji je prema kazivanjima legende, prije šest stotina godina, u ovdašnjim planisnkim vrletima – širio strah i trepet.
Srdita jelka
Jedno od svjedočanstava o tešanjskom Zmaj (evc) u ostalo je zabilježeno u pričama Mehe Hadžića, kojeg je svojevremeno zagrebačka Arena proglasila najstarijim Jugoslovenom. On je kao čoban svoje djetinsjtvo provodio na obroncima i vrhovima legendarne tešanjske planine.
– Od roditelja i najstarijih žitelja ovog kraja čuo sam jezivu priču da je na današnjem Zmajevcu, u jednoj velikoj bukvi iznad vode, nekada živio zmaj. Krao je djecu i djevojke. Jedna od otetih djevojaka je bila jako srdita, toliko da ni zmaj nije mogao izaći s njom na kraj. Jedne prilike, pretvorio ju je u jelku. Navodno, i on se pomalo plašio od nje i njenog gnjeva. I od tada, kad god bi zmaj izašao iz svog brloga, jelka se njihala od srdžbe i bijesa. Njihala se i kad nije bilo vjetra. Vidjeli su ljudi da se zmaj plaši jelke, pa kad god bi im se dijete rodilo, odnijeli bi jelki crvenu vrpcu i zavezali je o njene grane, da joj se umile. Jer, samo je ona mogla utjecati na zmaja – pričao je Meho, metuzalem iz Planja, tešanjskog naselja, koji je 1978. godine bio proglašen najstarijim Jugoslovenom. (Živio je od 1848. do 1979.).
Drugu priču pričao je Mustafa Alić, nekadašnji glavni lovovođa Lovačkog društva “Kiseljak” iz Tešnja, koji je u lovištima prisutan od 1965. godine. Njemu su legendu o Zmajevcu pričali djed Muharem koji je imao 107 godina i 90-godišnji otac Muhamed. Njegova priča se razlikuje od Mehine.
Zmajeva pomoć
U davna vremena, dvije djevojčice su čuvale ovce na jednom proplanku. bile su neuhranjene i jako siromašne. Zima je bila, ali bez snijega, pa su istjerale svoje stado na pašu. Sjedile su ispod samog vrha planine, visoke 684 metra. Studen se uvukla u njihove kosti.
U jednom momentu, primijetule su u zraku, na visini od 50 metara, čudnovatu ptičurinu. Niti je bio orao, niti soko, niti neka druga grabljivica narodu poznata. Ova je bila drugačija. Imala je tijelo dugo preko dva metra, a krila su joj, kazivale su čobanice, takođe bila ogromna.
U ustima je ta “ptica” imala vatreni ugarak. Ispustila ga je iz usta u neposrednoj blizini njih dvije. Djevojčice su odmah potrčale prema tom ugarku. Bio je užaren. Odvukle su ga nekako u jednu uvalu pa naložile vatru da se ugriju. Kad su krenule kući, vatrru nisu gasile i kada su sutra ponovo došle s ovcama, na isto mjesto gdje su ložile vatru, ondje gdje je bilo ognjište, pojavio se izvor. Voda je tekla mlazom. Bila je bistra, čista i studena.
A gore, iznad samog izvorišta, izrasla je velika bukva, prečnika dva do dva i pol metra.
Legenda kaže da je ova bukva na Zmajevcu prkosila drvosječama, pravila hlad čobanima i njihovims tadima, turistima i putnicima namjernicima više od četiri stoljeća. A onda je oronula. Kao da je počela gubiti snagu i kao da je shvatila da u vremenima koja dolaze ona više nema šta tražiti. Prema kazivanju šumara, počele su joj se sušiti grane, a onda su je drvosječe posjekle do temelja. Ubrzo se osušila i jela…I njene su grane i stablo, drvosječe isjekle u prošlom vijeku.
Danas na Zmajevcu nema ni bukve ni jele. Izvor se povukao. Jedino od stare legende, ostala su imena za planinu i legenda po kojoj je planina dobila ime. Voda koja je potekla iz pepela, i danas je tu. Zovu je Zmajevom vodom. Svi lovci, planinari, drvosječe i drugi prolaznici koji idu ka Crnoj rijeci u Tesliću svrate na Zmajevu vodu, da se napiju, dušu da okijepe. Ali i da ih ozdravi jer, mnogi kažu i vjeruju, da je ova voda čudnovata, da snagu daje. da je jako ljekovita…(Najportal)
Parapsihologija
Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE
Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.
Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.
Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.
“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.
Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.
Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.
Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.
Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON