Pratite nas

Izdvojeno

Kako danas izgleda skupljačica loptica koja je zbunila Nadala

Published

on

Kako danas izgleda skupljačica loptica koja je zbunila Nadala

Ljubitelji tenisa dobro se sjećaju čuvene scene iz 2014. godine sa turnira Rio Open u Brazilu, kada španski teniser Rafael Nadal nije mogao da skine pogled sa prelijepe skupljačice loptica Fernande Maie Karelji.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fernanda Maia (@fernandamaiacarelli)

Ova prelijepa djevojka odmah je dobila titulu “najljepše skupljačice loptica u istoriji tenisa”, a fanovi bijelog sporta bili su razočarani što nemaju priliku češće da je gledaju na teniskim terenima.

Međutim, nikada je nisu zaboravili. Radoznali fanovi pitali su se gdje je nestala ova ljepotica i čime se danas bavi. Nakon otkrivanja njenog identiteta zavirili su i na njen profil na Instagramu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fernanda Maia (@fernandamaiacarelli)

Atraktivna Brazilka danas je sportska novinarka. Ona radi kao voditeljka i komentator na “SBT Esporte Rio”.

Izdvojeno

Životni put Đemile Talić Gabriel: Od rodne Bosne, preko Njemačke, do uspješne poslovne žene i humanitarke u Australiji

Published

on

Životni put Đemile Talić Gabriel: Od rodne Bosne, preko Njemačke, do uspješne poslovne žene i humanitarke u Australiji

O životu Đemile Talić-Gabriel, jedne od najistaknutijih članica bh. zajednice u australskoj državi Novi Južni Vels. Ona je svojevremeno obavljala i dužnost počasne konzulice Bosne i Hercegovine, te članice brojnih vladinih i nevladinih australskih organizacija, mogao bi se snimiti film.

Rođena je 16.11.1968. godine u Bosanskoj Dubici u imućnoj i poznatoj porodici Talić.

Prvorođena kćerka

– Iako sam odrasla kao mažena, pažena, prvorođena kćerka u bogatoj porodici, roditelji su me odgojili da na siromašne ljude nikad ne gledam sa visine. Da pomognem tamo gdje mogu, pa makar to bila samo topla riječ – kaže na početku razgovora Đemila Talić Gabriel.

Kao i hiljade Bosanaca i Hercegovaca početkom devedesetih godina prošlog vijeka goli život spasila je odlaskom iz BiH.

– Sjećanja na genocid, rat i etničko čišćenje ostavila su duboke ožiljke. Bila sam sretna jer sam sa svojom djecom uspjela pobjeći od rata. Pomogao mi je srpski policijski službenik kojem dugujem život, ali još uvijek ne smijem reći njegovo ime kako bih zaštitila njegov život – nastavlja Talić Gabriel.

Nakon života u izbjeglištvu u Njemačkoj prije 22 godine odlučila se za odlazak u daleku Australiju, što joj je, kako će se kasnije ispostaviti, bila najbolja odluka u životu.

Trnovit put

– Iz današnje perspektive napravila sam pravi potez, ali prije 22 godine to je bila jedna od težih odluka. Doći na drugi kontinent sa dvoje djece, ne poznavajući engleski jezik nije bilo nimalo jednostavno. Moj put je zaista bio trnovit, iz staklenog dvorca probudiš se bez igdje ičega. Vrlo brzo sam se snašla. Kao dijete čiji su roditelji dugo bili u biznisu, odmah sam krenula u školu za učenje engleskog jezika, nakon čega sam se upisala na College Business Marketing and Managment.

Đemila Talić Gabriel gošća na svečanosti zatvaranja SFF-a, na crvenom tepihu privukla pažnju u Versace haljini

Posljednjih godina obavljam brojne funkcije. Članica sam UN National Committee Australia i Australian Local Government Women's Association of NSW, savjetnica pri Multikulturalnom savjetodavnom vijeću policijskog komesarijata u Novom Južnom Velsu… Svakom poslu pristupam profesionalno i dajem maksimum, što se vidi i iz rezultata – govori Đemila koja je u međuvremenu i magistrala međunarodno pravo.

Udata je za australskog biznismena Chrisa Gabriela, a kao uspješni poslovni ljudi rade na promociji pozitivnog imidža Bosne i Hercegovine.

Jasmilin film

– Upoznali smo se preko zajedničkih poznanika na premijeri filma “Za one koji ne mogu da govore” Jasmile Žbanić, a koji sam producirala – kaže Talić Gabriel.

Ova uspješna Bosanka poznata je po svom angažmanu u brojnom humanitarnim projektima. Bila je ambasadorica dobre volje Sigurne kuće u Sarajevu i realizirala niz projekata pomoći različitim udruženjima u Bosni i Hercegovini.

– Život nam vraća samo ono što dajemo drugima. Trebamo se držati dobrih djela, jer ako mi činimo dobro drugima, onda se možemo nadati dobrom. Sigurna sam da je davati drugima veće zadovoljstvo nego primati, jer nije bogat onaj koji puno ima, već onaj koji puno daje.

Drago mi je što sam sa radnicama mog salona ljepote „Allure“ bila dio humanitarne utrke “Race for the Cure“, koja je u nedjelju održana u Sarajevu. Dolaskom na ovaj događaj pružili smo podršku svim ženama koje se bore i koje će se boriti sa ovom bolesti, dajući im na znanje da nisu same. Svakim korakom podržavamo jedni druge, jer svaki korak je važan – kaže Đemila.

Kao članica UN Woman u Australiji angažovana je u borbi za zaštitu i prava žena i djece.

– Oktobar je mjesec podizanja svijesti o mentalnom zdravlju, a 10. oktobra obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja. Krajem ovog mjeseca kao članica UN Woman bit ću gost i govornik na webinaru koji se bavi problemom prisilnog braka, prepoznavanjem i načinima za rješavanje ovog još uvijek u velikoj mjeri zastupljenog problema i u australskim zajednicama – kaže Đemila.

Halid, Žera, Hanka

Đemila je svojevremeno organizirala koncerte brojnih poznatih imena sa bh. estrade u Australiji. Sa mnogim od njih je veže višegodišnje prijateljstvo.

– Halid Bešlić, Dražen Žerić Žera, Hanka Paldum, samo su neke od poznatih ličnosti sa estrade koje mogu nazvati prijateljima. Halid nam je pjevao i na svadbi u Sarajevu. Mnogo lijepih trenutaka i koncerata veže me i sa Žerom, ali i Hankom Paldum. Od Halida sam naučila nekoliko odličnih životnih lekcija i njegovi savjeti su mi mnogo koristili. Tu je i naš slikar Adin Hebib koji nas uvijek nasmije svojim šalama – kaže na kraju Talić Gabriel.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending