Pratite nas

Zdravlje i ljepota

KAD ŽELUDAC SLABO RADI: Dovoljna je samo jedna čaša kefira

Published

on

Analiza je pokazala da kefir ima tri puta više dobrih bakterija od jogurta te je djelotvorniji u ishrani od njega.

Za one manje upućene, kefir je najkraće rečeno fermentisano mlijeko koje sadrži bitne probiotičke kulture. Idealan je za želudac, rad crijeva, pospješuje njihov rad, čisti ih od loših bakterija, te je dokazano da je odličan prirodni probitik.

Zbog velikog broja pozitivnih bakerija koje sadrži, kefir je odličan lijek protiv nadutosti, a dokazano smanjuje gasove u organizmu. Osobe koje muče gasovi u crijevima, bez obzira na to šta i kad jedu, svakodnevno bi trebalo da piju kefir.

Zdravim osobama se preporučuje kefir kao preventiva i kao prirodni probiotik.

Takođe se preporučuje, savjetuju nutricionisti, da se kefir pravi kod kuće – jeftinije je, a možete da dobijete i veću količinu.

Preporučena dnevna doza kefira za sve osobe je oko litre, maksimalno 1,5 litara, ne više.

Međutim, ukoliko imate problema sa želucem dovoljno je da uzmete čašu kefira i u njega stavite jednu supenu kašiku mljevenog lana i problem će biti riješen u nekoliko minuta.
Kefir se pravi od kefirnog zrna. Potrebna vam je jedna supena kašika zrna koju ćete prvo obrati, zatim staviti u staklenu teglu i preliti sa 2,5 dcl – 3 dcl maksimalno, nekuhanog mlijeka.

Poklopljenu teglu ostaviti da stoji 24 sata na dnevnoj temperaturi, potom procijedite i kefir je spreman za upotrebu. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending