Kad estetika postane imperativ: Kako smo podlegli pritisku da nam sve u životu mora izgledati ‘Instagramično’

dreamstime

Kako smo podlegli pritisku da nam sve u životu mora izgledati ‘Instagramično’

Od tanjira sa avokadom do zalaska sunca s tačno “filter-friendly” bojama – sve, ama baš sve, danas mora biti estetski privlačno. Ne samo lijepo, već Instagramično.

U eri društvenih mreža, izgled nije više samo površina – postao je standard, mjerilo, očekivanje. I to ne samo za lice ili tijelo – već i za sobu, putovanje, doručak, knjigu koju čitamo.

Estetika kao valuta: Ako nije za story, kao da se nije desilo

Svijet društvenih mreža stvorio je novu valutu – estetiku. Sve više mladih osjeća pritisak da svaki aspekt života izgleda kao iz filma: kafići s “cute” interijerima, minimalistički laptop setup, prozor s kišom i kafom u ruci, bijela posteljina.

Sadržaj ne mora biti iskren – ali mora dobro izgledati.

„Znam da nekad lažem sama sebi – kupim cvijeće ne zato što ga želim, nego jer dobro izgleda na polici i ide uz feed“, priznaje Melisa (21), studentica iz Sarajeva.

Nije samo estetika – to je performans života

„Kreiramo svoje živote kao brendove“, objašnjava sociolog Srđan Pavlović. „Naši profili su izlozi. Šaljemo poruku svijetu: pogledaj kako je moj život smiren, uređen, čist i kontrolisan. Iza toga često stoji haos koji ne snimamo.“

Izvor: pintereset

Estetika više nije izbor – postaje forma socijalnog uspjeha. Koliko je soba „aesthetic“, toliko si privlačan, poželjan, organizovan.

Siva zona između inspiracije i pritiska

I dok mnogi nalaze motivaciju u vizualno lijepom sadržaju – lako je skliznuti u osjećaj da nisi dovoljno dobar ako tvoj život nije “Pinterest-friendly”.

Kako smo podlegli pritisku da nam sve u životu mora izgledati ‘Instagramično’

„Prestala sam objavljivati jer mi je mobitel loše kvalitete. Osjećala sam sramotu. Kao da moj život nije dovoljno lijep da bi ga neko gledao“, kaže Hana (19), učenica iz Mostara.

Mikrodoze perfekcije – i makrodoze anksioznosti

Za neke, pritisak estetike dovodi do prekomjernog trošenja, kompulzivnog uređivanja i stalnog osjećaja da “ne valjaš” ako nisi u skladu s vizualnim idealom. Mentalno zdravlje je nova žrtva idealnog kadra.

Estetika jeste lijepa, ali život nije uvijek simetričan, svijetao, ni pod „warm filterom“. Vrijeme je da napravimo razliku između inspiracije i opsesije, između izraza i pritiska.

Jer ako živimo da bi sve izgledalo savršeno – hoćemo li imati vremena da išta zaista i osjetimo?

(Naj portal)

Pročitajte još:

Sve više poznatih parova bira intimna vjenčanja: Kraj ere svadbi za stotine gostiju?