Pratite nas

Zanimljivosti

Jovana Kešanski: AKO NA INSTAGRAMU NE KAČIM GU*U I SI*E, ZNAČI LI TO DA SMRDIM NA ZAPRPŠKU?

Published

on

Sva istraživanja koja su dokazala štetan uticaj Instagrama na mlade, uz ozbiljno narušavanje samopouzdanja, rasplamsavanje osjećaja niže vrijednost i s tim u vezi porast suicidnih misli pala su u vodu kada je jedna Novosađanka u svom tekstu na društvenim mrežama pomenula si*e i dupeta na instagramu, jer sve joj diraj ali dupe. grudi i filtere nemoj.

“Jer, imam 40. i poludila sam i hoću da živim” – napisala je.

Nekima je ovo opasna tvrdnja i nosi u sebi ogromnu dozu sebičnosti. Jer, vođena time možeš i da ideš gola pored djeteta, da se prodaješ za posao, da se moralno strmoglavljuješ, da praviš od sebe curicu od 18, a imaš recimo 48. i treba da imaš neku drugu ljepotu, da se pućiš pred kćerkom ili sinom u kombinezonu dok te gledaju (u početku u čudu, poslije sa prihvatanjem…), dovodiš momke jer to te čini sretnom, vraćaš se kasno dok djecu neko drugi čuva, jer to te čini sretnom, ponašaš se promiskuitetno, jer briga te “dok te to čini sretnom”.

Razmišljamo li mi o svojoj djeci dok tako obijesno urlamo: Ja ću da radim sve što mene čini sretnom!

Razmišljamo li kako utičemo na njih kada im pokazujemo koliko robujemo fizičkim izgledom, koliko zbog njega rastemo i padamo.

Razmišljamo li koje vrijednosti im usađujemo u glave lijepe koje kao prazne ploče čekaju da igla na njih ucrta mamu koja se satra da izgleda kao da ima 15, pa kada ne uspije, očajna je ili mamu koja se otmeno nosi sa svojim godinama.

Otmeno se nositi sa svojim godinama znači biti svjestan još par nivoa, dubljih nivoa, ljepote. Rasti da bi mogla biti sigurna u sebe i kad si u večernjoj haljini i opuštenim trenerkama. Hraniti sa svih izvora samopouzdanje, ebeš filtere i plastične si*e.

Uopšte ni ne kapiram šta znači pokazivati nekome, tačnije svima na mrežama svoje nove ili stare si*e? Kako se na taj način gradi samopouzdanje, tako što ti je neko napisao ispod “lutko”, “goriš”, “uh, kakva si”. Tako što dobijaš lajkove za dobre grudi?

To što ne volim da pokazujem na mrežama svoje grudi, zadnjicu, što se ne pućim i ne smanjujem efektima struk ili nos, ne znači da smrdim na zapršku, da sam znojava, da sam masna, zapuštena i da u ćošku stana žderem grickalice. To što ne kačim fotografije iz teretane gdje u grudnjaku kao jašim neku spravu, ne znači da ne treniram, već me ne zanima da u 41. ljudima na mreži pokazujem kako sam “lijepa, zgodna, prepečena, kako jedem dva lista rukole ili salate, kako se presvlačim u svlačionici teretane, kako mi viri gu*ica iz bazena na čiji sam obod namjerno naskočila”.

Mislim da bih dobila neki dječiji infarkt da sam osamdesetih mogla kao današnja djeca da vidim mamu kako pokazuje gu*icu svijetu na mrežama. Ili kako mrda zečijom njuškom na reels snimku sa povećanim ustima i smanjenim nosem.

Mislila bih, ako bih preživjela taj infarkt, da mojoj mami nije dobro, da je ili skrenula sa pameću ili da je jako tužna ili možda čak dokona. I bilo bi mi žao što ne bih znala kako da joj pomognem, dijete sam. I da li ja smijem tati da uopšte kažem šta mama radi. I kako joj raznorazni likovi ostavljaju komentare i lajkove. Ne znam da li bih mogla da je razumijem kada bi mi rekla: Jovana, dete, mama radi ono što je čini srećnom!

Da li neko, bilo ko, razmišlja o svom ponašanju, fotografijama koje plasira i onome što žustro brani kada su u pitanju djeca? Sloboda, bar po meni, se ne pokazuje slobodom da se skineš i “budeš svoja”, već slobodom da budeš svoja uprkos nametnutim suludim trendovima. Tako se valjda djeca uče slobodi. Tako ih valjda učimo da vole i cijene sebe, tako im valjda pokazujemo da briga o sebi ne znači samo brigu o fizičkom izgledu već i o onome što nose u sebi.

Nije stvar u tome da ne smiješ da radiš ono što te čini sretnom (niko ti to ne može zabraniti), već je problem ako te u 40. sretnom čini da naočigled djece kačiš golu gu*icu i sise koje mogu da gledaju sve budale ovog svijeta, ostavljajući vulgarne, otužne komentare. Da li je to sreća? Da li je to ono što braniš rečenicom:

“Radiću sve što me čini sretnom”! (Naj portal)

Zanimljivosti

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Published

on

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Brojne prirodne ljepote čine Bosnu i Hercegovinu sve popularnijim turističkim odredištem. A narednih mjeseci na našim planinama očekuju se turisti iz svih krajeva svijeta.

Zimska sezona

– Zvanično otvaranje zimske sezone na Vlašiću planiramo od 13. do 15. decembra zajedno sa „Šankanjem“. Završavamo sve sitnice. Kada su u pitanju skijaški tereni, sve je pregledano, čekamo samo veći snijeg i nadamo se rekordnoj sezoni. Kada će skijaška sezona početi u ovom trenutku zaista ne znam. Vlada veliki interes za zimovanje na Vlašiću i većina kapaciteta je rezervisana.

– Pored Vlašića bilježimo i rast turizma na cijelom kantonu, a posebno se to odnosi na gradsku jezgru Travnika, gdje su u posljednjih nekoliko godina izgrađena četiri hotela, a trenutno se pravi hotel „Plava voda“. To je veliki uspjeh jer znači da smo prepoznati kao omiljena turistička destinacija – kaže Miroslav Matošević, direktor Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona.

Smještajni kapaciteti na Vlašiću rastu iz godine u godinu. Uskoro bi trebao biti otvoren još jedan hotel, a gradi se i veliki broj apartmana i vikendica. Tako vrijedni radnici firme “Limometal” iz Cazina rade na nekoliko objekata.

– Stalne poslove na Vlašiću imamo već godinama. Za razvoj turizma je dobro što se pored hotela i motela grade vikendice i apartmani, tako da je ponuda raznovrsnija. Mi trenutno postavljamo lim na nekoliko objekata, čiji investitor je Josip Babić. Riječ je o kvalitetnim objektima u kojima će se posjetioci moći istinski odmoriti – kaže Mensur Mulalić, vlasnik “Limometala”.

Kada je u pitanju 13. po redu “Šankanje”, i ove godine organizatori su pripremili kvalitetan i raznovrstan program. Tako će 13. decembra nastupiti Saša Matić, Ivana Selakov i DJ Shone, a dan poslije Milica Todorović, Šejla Zonić i DJ Atila.

Prepoznatljiv brend

– “Šankanje” je postao prepoznatljiv brend među mlađom populacijom i trenutno drži status najboljeg zimskog festivala u Bosni i Hercegovini. Prvo “Šankanje” organizovano je 2011. godine. Od tada se tradicionalno održava na planini Vlašić u drugoj polovini decembra, okupljajući sve veći broj posjetilaca.

– I ove godine koncerti će se održavati u sajamsko-festivalskom šatoru dimenzija 60×20 m koji prima više od 3.000 ljudi – ističu organizatori „Šankanja“.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending