Pratite nas

Razglednice

Jesu li ovo šezdesete ili osamdesete prošlog vijeka: IPAK, OD SARAJKI LJEPŠIH CURA NEMA

Published

on

O sarajvskim ljepotama ispričane su brojne priče i ispjevane mnoge pjesme. Jedna kaže “Od Sarajki ljepših cura nema”, a svojevremeno je pjevao Zekerijah Đezić.

Oduvijek je bilo poznato kako su Sarajke vrijedile za jedne od najljepših i najsređenijih žena na Balkanu, a to je posebno dolazilo do izražaja u izazovnim vremenima kada su iste, čak i dok padaju granate, nastojale da im svaka dlaka bude na svom mjestu.

Ipak, kako se vremenom mnoge stvari mijenjaju, jedna od onih koje definitivno nikada neće stajati u mjestu je upravo moda te je danas neke prizore koji bi nas prije vjerovatno začudili, sasvim normalno vidjeti na ulicama gradova.

Jedan od njih počeo je kružiti od ranih jutarnjih sati Twitterom, a fotografija je izazvala brojne, uglavnom, nostalgične rekacije korisnika ove društvene mreže.

Naime, na fotografiji koju je podijelila i poznata stranica Vintage Sarajevo prikazana je ženska osoba koja je u šorcu, navodno 1982. godine, prošetala Baščaršijom, a iza i ispred nje jasno su se mogle razaznati reakcije prolaznika pored kojih je prošla.

Između ostalog, ostale prolaznice bile su odjevene u haljine i suknje dužine do, ili uglavnom ispod koljena te je prizor žene koja ponosno pokazuje svoje noge bilo nešto nesvakidašnje.

Za jedne pozitivno, za druge možda neugodno, no moramo se složiti da je za sve ovo bilo iznenađenje, a gledajući ovu fotografiju danas kada je šorc sasvim uobičajen odjevni predmet, prizor je još specifičniji.

“Fotografija je antologijska”, zaključila je jedna korisnica.

Osoba koja je podijelila fotografiju koja je već skupila blizu 5.000 lajkova, otkrila je da se na istoj nalazi njena majka, a da je za ovjekovječavanje ovog trenutka zadužen njen otac, a mnogi su im se zahvalili na prizoru kojeg se, kako kažu, uvijek vole rado prisjetiti.

Kolika je razlika između nekad i sad pokazuje i ova fotografija, koja je nastala osamdesetih godina, a neki kažu da su šorcevi I minjaci “sijevali” Sarajevo I šezdesetih godina. One bi šetale, jordamile, a muški svijet bi se okretao, poneko bi i dobacio ili zviznuo. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending