Pratite nas

Razglednice

Jedinstven most u Evropi: ŠIRI, NEGO ŠTO JE DUŽI

Published

on

Ovaj most je širi nego što je duži, i kao takav je jedan od rijetkih u Evropi koji je otvoren za saobraćaj, a takvih netipičnih dimenzija.

Ko god je posjetio Dublin i prošetao njegovim ulicama, teško da je mogao izbjeći ili promašiti poznati most O'Connell. Most koji prelazi rijeku Liffey nalazi se u samom centru grada, na istoimenoj ulici O'Connell koja vodi prema spomeniku zvanom – pogađate – O'Connell.

Jednostavan i elegantan, most je osvijetljen romantičnim starinskim lampama a duž njega posađeno je drveće koje razdvaja dvije strane ceste. I tu je njegova jedina „mana“ – zbog gustog saobraćaja ovdje zna biti pomalo haotično i bučno. Tu prolaze pješaci, automobili, biciklisti, motori i autobusi.

Upravo to je ono što ga čini posebnim: ovaj most je širi nego što je duži, i kao takav je jedan od rijetkih u Evropi koji je otvoren za saobraćaj, a takvih netipičnih dimenzija. Danas je širok 50 metara, a dugačak 45 metara, prenosi punkufer.hr.

Originalno je most podignut krajem 18. stoljeća, no zbog potrebe da se rastereti promet je proširen sredinom 19. vijeka. Ime je dobio po političaru Danielu O'Connellu koji je u 19. vijeku zbog svog angažmana u odbrani interesa katoličkih Iraca prozvan „Osloboditeljem“.

Inače, ovaj most je i mjesto radnje u romanu Ulysses slavnog irskog pisca James Joycea. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending