Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Jedan upozoravajući razlog zašto ne biste trebali spavati s mokrom kosom

Published

on

Inquirer

Jedan upozoravajući razlog zašto ne biste trebali spavati s mokrom kosom

Ako kasno operete kosu i pomislite da je nije potrebno sušiti prije spavanja te da je to odličan način da se rashladite tokom ljetnih vrućina, to zapravo nije najbolja ideja.

Puno slabija kosa

Naime, stručnjaci za kosu iz Faith In Future tvrde da se nećete prehladiti unatoč nekim vjerovanjima, ali da spavanje s mokrom kosom može biti štetno.

– Kosa nam je puno slabija kad je mokra nego kad je suha, što može uzrokovati cijeli niz različitih problema. Mokra ili vlažna kosa savršeno je leglo za razvoj bakterija i gljivica – navode.

Iako možda nećete odmah vidjeti posljedice, to može postati problem ako uvijek iznova odlazite spavati s vlažnom kosom. Dermatitis ili perut uzrokovani takozvanom gljivicom malassezia – dva su stanja koja mogu nastati ako spavate s mokrom ili vlažnom kosom.

U najgorem slučaju, to može izazvati prekomjerno ispadanje kose, crvene mrlje koje svrbe na tjemenu, pa čak i gubitak kose. Stručnjaci su također skrenuli pažnju na lišajeve na tjemenu uzrokovane gljivicama i folikulitisom, bakterijskom infekcijom zbog koje se oko folikula dlake mogu pojaviti akne ispunjene gnojem.

– Spavanje s mokrom kosom također može uzrokovati probleme s kožom, poput akni, na licu i leđima. Kada spavate s mokrom kosom, vaš jastuk također može upiti puno prirodnih ulja vaše kose kako se suši. Kao rezultat toga, vaša kosa može izgledati bez sjaja i osjećati se dehidrirano. Kada je naša kosa dehidrirana, izložena je još većem riziku od pucanja – objasnili su.

Ako i dalje želite spavati s mokrom kosom unatoč ovim rizicima, postoji nekoliko trikova kojima možete pokušati ograničiti štetu.

To uključuje ostavljanje regeneratora u kosi preko noći kako bi je održao vlažnom i istovremeno spriječio bilo kakvu štetu uzrokovanu sušenjem ili prirodnim gubitkom masnoće. Stručnjaci predlažu i upotrebu svilene jastučnice koja može pomoći u smanjenju trenja koje potiče lomljenje kose.

Dermatolozi savjetuju

– Kao opće pravilo, dermatolozi savjetuju da mijenjate jastučnicu barem jednom sedmično, ali ako idete u krevet s mokrom kosom, razmislite o tome da to činite svaku večer – kažu.

Kada jastuci postanu vlažni od mokre kose, mogu postati idealno okruženje za razmnožavanje bakterija, što može imati negativne učinke na kožu i uzrokovati akne. Za one s dužom kosom, najbolje je da je u potpunosti osuše prije spavanja.

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending