Sudbine
Jasminka i Edvard Galić se ne kaju što su kupili „mačka u vreći“: TO JE, IPAK, NAŠ AUTOMOBIL IZ SNOVA
Teško se oteti utisku da ponekad u životu ključnu ulogu odigra prst sudbine. Kada su se Jasminka i Edvard Galić u aprilu 2019. zaputili na Maltu, planirali su posjetiti i lokalni muzej klasičnih automobila, smješten samo nekoliko metara od njihovog hotela. Kako i zašto nisu uspjeli, nije važno, ali su se vratili u Hrvatsku, a da u njemu nisu bili.
Nije to za njih bila samo jedna od usputnih zanimacija, oboje su već duže vrijeme u svijetu automobilizma, zapravo su se i upoznali na jednoj streetrace utrci.
Ako vam imena nisu poznata, to je zato što ih svi znaju po nadimcima. Edo je godinama vozio streetrace, jedna je od najvećih legendi u domaćoj istopriji utrka na 402 metra.
Mnogi se sjećaju njegove Opel Ascone, Chevrolet Malibua, te nakraju i Camara SS sa 1076 KS, koji je odigrao važnu ulogu i u ovoj priči. Jammie je, pak, već nakon jednog vozačkog nastupa prešla u svijet organizacije utrka i suđenja.
Kako Malta ima odličnu streetrace scenu i sjajnu stazu, vratili su se već ujesen, a sada im je Malta Classic Car Museum bio na prvom mjesto “to do” liste. Zapravo, na drugom, iza utrke na koju su došli. Otišli su tako u muzej i tamo se zaljubili u nekakav bijeli automobil, za koji nisu imali pojma odakle je i o čemu je riječ.
Pisalo je da se zove Salmson S4-61 L i da datira iz 1951., no to im, kao ni gotovo nikome drugom, nije značilo mnogo.
U tom su muzeju neki izlošci stalni, a neki na prodaju, pa su shvatili da ga mogu ne samo razgledati, nego i kupiti. U to su vrijeme završavali pregovore oko prodaje Camara u Holandiju, a kako Edo više nije namjeravao voziti utrke, zaključili su da bi im nabavka oldtimera mogla označiti novu fazu u životu i dogovorili posao s vlasnikom muzeja.
Ovdje dolazimo do priče o sudbini. Ovaj je Salmson inicijalno prodan u južnoj Francuskoj, u gradu Aix-en-Provence, odakle je kasnije uvezen u Italiju i završio u jednoj velikoj kolekciji oldtimera u Bariju. Talijanski ga je vlasnik 2013. restaurirao, promijenivši pritom boju iz crne sa crvenom unutrašnjošću u bijelu s plavom.
Kako piše Jutarnji list, na Maltu je stigao kao dio veće grupe klasika kupljene od tog kolekcionara – u maju 2019., nekoliko sedmica nakon što su Galići prvi puta bili ovdje. Da su uspjeli prema planu otići u muzej tokom prve posjete, sudbine bi im se mimoišle i vjerobatno ga nikada ne bi vidjeli, a kamoli kupili.
Uglavnom, kupovina je finalizirana u proljeće sljedeće godine, te su po svoj Salmson otišli automobilom s prikolicom, koji su ostavili na čuvanom parkingu na Siciliji, trajektom otplovili do Malte – i potom zamalo odustali od kupovine.
Automobil, pokazalo se, gotovo da i nije vožen nakon restauracije, probna vožnja usadila im je strah, gume su bile deformirane, kočnice zapekle…
Činilo im se da se upuštaju u ponajveću ludost u životu. Nisu ga se usudili voziti ni kratkim putem od muzeja do trajektne luke, nego su uzeli šlep do luke, ondje ga uspjeli upaliti i uvesti na trajekt koji je polazio u pet ujutro.
Raspoloženje im se, međutim, radikalno promijenilo već dolaskom na Siciliju. Auto je imao stare talijanske registarske tablice, a to je otvaralo sva vrata, svi su bili nasmiješeni i ljubazni, poklonili su im i bonove za besplatne kafe po pumpama uz autoceste, koje su obilno koristili u dugoj vožnji do kuće.
Kroz Sloveniju su prošli dan prije uvođenja prvog lockdowna, a kada je nekoliko dana kasnije proglašen i u Hrvatskoj, sve je stalo, što im je donijelo dodatne komplikacije.
Starodobna vozila koja dobiju adekvatnu kategorizaciju Hrvatskog oldtimer saveza, naime, izuzeta su od plaćanja posebnog poreza na motorna vozila, ali da bi to bio slučaj dužni ste tu potvrdu dobiti u roku od petnaest dana od unosa – što njima u tom trenutku nije pošlo za rukom.
Tako da su ipak morali platiti porez i tek su nakon dva mjeseca, kada su uspjeli riješiti potvrdu, zatražili povrat novca. Premda su im mnogi govorili da se uzalud nadaju, sve je išlo glatko i novac im je ubrzo vraćen.
Inače, Salmson je ugledna francuska tvrtka koja je izrađivala zrakoplove, a potom je izuzetno visoke standarde prenijela i na automobilsku produkciju, pa su izrada i korišteni materijali bili iznimno kvalitetni.
Utoliko se i strah nakon probne vožnje pokazao neosnovanim. Edo je mehaničar, vrlo je brzo osposobio sve sklopove, otkrivši da ozbiljnijih problema zapravo nema.
Najtoplijeg ljetnog dana 2020. zaputili su se na konačni ispit, vožnju do prijatelja u Petrinju, zaključivši da će se sve eventualne mane najprije pokazati u tim ekstremnim uslovima. Kada je Salmson položio taj ispit, bilo je jasno da je njihov “mačak u vreći” postao divan, elegantan automobil, jedan od malo sačuvanih primjeraka u svijetu.
Zapravo je riječ o predratnom modelu, čija je proizvodnja nakon rata obnovljena. S motorom od 1732 ccm i 50 KS nije brz za današnje standarde, no bez problema vozi u gradskom i prigradskom saobraćaju, čak i u kolonama. U tri godine imao je tek jedan kvar, nakon kojeg je Edo rastavio mjenjač – što inače ne radi niko na svijetu osim dvojice specijalista, jednog u Holandiji i drugog u Njemačkoj – i sam ga popravio. (Naj portal)
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON