Pratite nas

Zanimljivosti

Izuti se ili ne pred vratima kuće ili stana: DA LI JE TO SELJAKLUK ILI STVAR KULTURE I HIGIJENE

Published

on

Vječita rasprava oko toga da li se treba izuti ili ne kada odemo kod nekog u goste, otišla je korak dalje onda kada je studentkinja iz Zrenjanina objasnila bizarnu situaciju koja joj se desila više puta u Beogradu, a koja se odnosi na izuvanje ne samo cipela već i čarapa.

Neimenovana djevojka iz Zrenjanina objasnila je na Reditu čudne situacije koje su joj se nedavno desile kada je došla da studira u Beograd. Naime, već par puta se, navodno, srela sa osobama koje su od nje tražili da prilikom ulaska u stan izuje ne samo patike, već i same čarape. Kako nikada do sada nije imala susret sa tim, pitala je korisnike pomenute mreže da li je to normalno?

Od skoro sam u Beogradu i skoro u svaku kuću gdje odem obavezno je izuvanje, a onda odem sa drugaricom kod nekih likuša u neko selo u okolini i naravno izuvanje bukvalno ispred kuce. A kad smo ušle gore na sprat kod njih one sve na hodniku skinule čarape i naravno tražile i ja da se izujem. OK, sve dok večeras nisam otišla kod koleginice sa fakulteta, pitam prije ulaska u stan da li se izuva, kaže da se izuva i dok sam se izula dođe njena majka, upoznamo se, krenem da ulazim i ona mi kaže: ‘Kao izvini je l’ možeš samo i čarape tu da ostaviš’..

Mislim stvarno aman, dokle više. Ja sam iz Zrenjanina i kod nas to stvarno nije uobičajeno”, napisala je djevojka u svojoj objavi.

Da izuvanje čarapa nije nešto što je iko do sada čuo govore komentari korisnika Redita, koji su svoje čuđenje podjelili sa ovom djevojkom.

“Nikad nisam čuo da neko traži da se skinu i čarape, ahaha užas”, “Ja mislim da ne treba gosti da skidaju čarape jer su im možda/vjerovatno znojave noge”, “Hmm, za skidanje čarapa nisam čuo iskreno do sada, cijeli život u Beogradu. Izuvanje definitivno normalna stvar, ali u kući/stanu, ne ispred. A čarape, to mi je jako čudno i do sada nisam zaista vidio nigdje, a išao sam i po arapskim zemljama gdje je izuvanje mnogo strožije nego kod nas”, “Neko te zeza, čarape se ne skidaju ni u džamiji”, pisali su joj u komentarima.

Tada se i sama djevojka javila, te napisala:

“OK, da znam da ne pitam više, ispadam kao da sam neka seljanka ili da sam došla s druge planete. Čarape onda ne skidam osim ako ne napomenu pošto očigledno nije uobičajeno”, glasi njen komentar.

Ipak, bilo je onih kojima skidanje čarapa nije strano, doduše iz nekih drugih razloga.

“Bukvalno znaju ljudi da traže da odeš do WC-a da plakneš noge i daju ti njihove čarape ako je bleja, ali to su rijetki fantom momenti među prijateljima”, ” Eh da ti imaš majku kao ja ne bi ti bilo ništa čudno. Svaki dan veliko spremanje, izuvanje čarapa nakon svakog odlaženja kod bilo koga, šizofrena cjepanja kad se nešto prospe. A ponekad navlačim i kese za zamrzivač ako su mi noge toliko prljave da ne zaslužujem ni papuče za prljavu nogu do WC-a. Sada kao malo stariji već ne mora keva da mi govori da skidam čarape, to mi je već u krvi”, napisali su oni, te nasmijali mnoge.

Tradicija izuvanja pred vratima vuče porijeklo iz istočanjačkih zemalja, gdje je apsolutno nezamislivo ući u kuću sa cipalema na nogama. To se odnosi i na sopstvenu, ali i na tuđu kuću. Istočnjački narodi vjeruju da ako se gosti ne izuvaju pred vratima, za sobom ostavljaju negativnu energiju. Biti obuven u kući, u Japanu, znači nepoštovanje domaćina, a ovaj običaj se poštuje i u nekim skandinasvkim zemljama, u Turskoj, u Londonu, Berlinu, Rimu i mnogim drugim krajevima svijeta. Na Balkan je ovaj običaj došao iz Turske, gdje je potpuno uobičajeno da u kući hodate bosi, jer se na podovima sjedi, jede i pije.

Ipak, ako ste u Parizu, Londonu ili Rimu, bolje je da se ne izuvate pred vratima domaćina. Izuvanje obuće se smatra nedoličnim i uvijek imajte na umu da je tamo jako važno i kakvu obuču nosite, jer će je domaćini uvijek dobro odmjeriti. Zato ako namjeravate da nekoga posjetite u ovim gradovima, obujte svoje najbolje cipele i zaboravite na izuvanje.

Ako se posmatra sa strane higijene, izuvanje je neophodno, bez obzira o čijoj se kući radi – tuđoj ili svojoj. Domaćini najčešće imaju namjenske papuče za goste pa ih obujte ako vam je potrebno nešto na nogama, ali kao što ne prljate svoju kuću, ne bi trebalo da prljate ni tuđu.

Jedno američko istraživanje je pokazalo da nošenjem cipela u svoj dom unosite mnogo više prljavštine i bakterija opasnih za zdravlje nego što to mislite. Studija Univerziteta u Arizoni je pronašla čak 421.000 raznih bakterija na cipelama. Koliformna bakterija koja služi kao indikator nivoa čistoće hrane i vode (prisutna je u izmetu) pronađena je na đonu 96 procenata cipela.

Bakterija “Escherichia coli” je pronađena na 27 odsto cipela zajedno sa još sedam vrsta bakterija, uključujući “Klebsiellu pneumoniaeu” koja može izazvati infekciju mokraćovoda i “Serratiu ficariu” koja može izazvati infekcije disajnih puteva.

Kada je riječ o prenošenju bakterija sa cipela na podove u toplom domu, istraživanje je pokazalo da hodanjem u cipelama možete da prenesete od 90 do 99 procenata bakterija. Studija Univerziteta u Hjustonu je došla do zaključka da se na 39 odsto cipela nalazi bakterija “Clostridium difficile”, otporna na brojne antibiotike, a može izazvati razne probleme sa zdravljem uključujući dijareju.

Stručnjaci za bonton tvrde da je pravo svakog domaćina odlučiti kako će se gosti ponašati prema njegovom podu ili tepihu. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending