Pratite nas

Razglednice

Iznenadit ćete se: NAJSKUPLJA NOVOGODIŠNJA JELKA NA SVIJETU NALAZI SE U JEDNOJ ARAPSKOJ ZEMLJI

Published

on

Iako hrišćanski praznici nisu njihova tradicija, to Ujedinjenje Arapske Emirate, Japan i Kinu nije spriječilo da ove godine imaju najluksuznije novogodišnje jelke na svijetu. Za protekli katolički Božić i svečani ulazak u 2024. godinu, u holu luksuznog hotela Emirates Palace u Abu Dabiju, postavljena je jelka čija se vrijednost procjenjuje na 11,4 miliona dolara.

Ukupan trošak jelke nije proizašao iz same strukture, čija cijena nije premašila ni nekoliko hiljada dolara. Riječ je u ukrasima koji su postavljeni na jelku i oko drveta, a riječ je o izuzetno velikom broju ornamenata od čistog zlata, dijamanata, bisera, safira i smaragda.

Ni to nije bilo dovoljno, već je uprava hotela odlučila da uz ovakve ukrase, na jelku okači i dragocjene satove, ogrlice i narukvice.

Iako se ovo, možda, učiniti pretjerano, činjenica je da su Dubai i Abu Dabi obično preplavljeni najbogatijim posjetiocima iz cijelog svijeta, koji imaju i neobična očekivanja i zahtjeve.

Cijena noćenja u hotelu Emirates Palace u Abu Dabiju varira zavisno pod sezone i vrste sobe, a prema podacima sa Mandarin Oriental stranice, kreće se od 1.000 dolara za sobu sa pogledom na unutrašnje dvorište, do 10.000 dolara po noćenju za predsjednički apartman.

Što se klijentele tiče, ovaj hotel je poznat po tome što je bio domaćin mnogim poznatim osobama, uključujući državnike, kraljevske porodice i slavne osobe. Među poznatima, koji su boravili u ovom hotelu su Barak Obama, Džordž Buš mlađi, kraljica Elizabeta Druga, Majkl Džekson, Madona, Bijonse, Dženifer Lopez, Rodžer Federer i mnogi drugi.

Za hotel koji ima automate za prodaju zlatnih poluga i omogućava upotrebu privatnog aviona, jelka od 11,4 miliona dolara – prava je sitnica.

Odmah iza ove “arapske” jelke, nalazi se, kako navodi Politikin magazin, božićno drvo u još jednom dijelu svijeta koje tradicionalno ne slavi ovaj praznik.

U jednom od najekskluzivnijih krajeva Tokija – Ginzi, nalazi se jelka napravljena od čistog zlata. Iako nije najskuplja na svijetu, ova jelka vrijedna 4,27 miliona dolara, doseže visinu od 2,4 metra i prikazuje 50 likova iz Diznijevih crtaća. Ukupna količina 24-karatnog zlata koje se na njoj nalazi je 40 kilograma. Bilo je potrebno deset majstora i dva mjeseca da se ova jelka napravi.

Kineski Hong Kong nije dozvolio da ga azijski susjedi iz Burgis Džankšn tržnog centra u Singapuru nadmaše sa svojom jelkom visokom šest metara i teškom tri tone, koja nosi gotovo 22.000 dijamanata i više od 3.700 kristalne kugle. U saradnji sa draguljarom Soo Kee, oni su na međunarodnom arodromu Ček Lap Kok u Hong Kongu napravili impozantnu novogodišnju jelku od Svarovski kristala, čija je vrijednost više od 1,8 miliona dolara.

Jelka od impozantnih 15 metara visine ukrašena je sa 20 miliona Svarovski zlatnih i srebrnih kristala, donijetih direktno iz Austrije. Pobrinuli su se, takođe, da se ovo nevjerovatno drvo postavi na lokaciju koja je vidljiva za sve putnike, kako za one koji odlaze, tako i za one koji dolaze. (Naj portal)

 

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending