Pratite nas

Razglednice

Izgledaju kao slikarsko remek – djelo: MRAMORNE PEĆINE NASTALE PRIRODNIM PUTEM

Published

on

Iako vjerujemo kako šareni Čile sa svojom moćnom prirodom i bogatom kulturom ne treba dodatnu turističku reklamu, ne možemo a da ne podijelimo prizore iz Patagonije s onima koji ih (još) nisu vidjeli. A oni koji jesu sigurno će ih se rado prisjetiti.

Na jugu juga Mramorne pećine u Čileu (Capillas de Mármol) prirodno su čudo, skrivene u prilično izolovanom dijelu zemlje. Nalaze se u regiji Patagonija, najjužnijem dijelu Južne Amerike, i dio su jezera General Carrera. Smještene su daleko od ceste, pa je pristup moguć samo brodovima, prenosi punkufer.hr.

Bez brige, dok stignete do svog odredišta, vrtoglave ceste Patagonije već će vas psihički pripremiti na lošu logistiku (naročito ako idete vlastitim autom). No jednom kada stignete shvatit ćete zašto se prizor isplati. Čak su i posjetitelji koje je ulovila kiša potvrdili kako je iskustvo i dalje predivno. Nerealno lijepe špilje izgledaju kao slikarsko remek-djelo, a još više zapanjuje činjenica da su nastale potpuno prirodnim putem, formacijama koje su trajale više od 6000 godina.

Formirane su u čistom mramoru, a boje stijena variraju od tirkizne i crne do zelene i žute. Kao što je spomenuto, špilje su dio jezera General Carrera u južnom dijelu Čilea. To je ujedno i najveće jezero u Čileu koje zalazi i na teritorij susjedne Argentine.

Na obilaske špilja uglavnom se ide u ranim jutarnjim satima kada je voda najmirnija i najtirkiznija zbog dnevne svijetlosti, a sa sobom je potrebno ponijeti topliju odjeću. Na kupaće odmah zaboravite jer je voda prilično hladna (osim ako niste „jedni od onih“). Obići špilje moguće je samo čamcem ili kajakom, a vožnja kroz njihove tunele traje čak dva sata. Nije ni čudo što zabita pozicija, do koje nije lako doći, ne sprječava hiljade turista iz svih krajeva svijeta da dođu u posjetu. Jedan pogled na fotografije i jasno je – vrijedi (hiljadu) puta. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Bajkovito: DŽINOVSKE ŠAKE KOJE ČUVAJU “ZLATNI MOST”

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending