Sudbine
Ispovijest supruge čovjeka sa šizofrenijom: ŠTA SAM NAPRAVILA OD ŽIVOTA I KAKO SAM JEDVA IZVUKLA ŽIVU GLAVU?
Bio je normalno dijete. Pametno i talentovano. Bio je najbolji đak. Pobjednik na takmičenjima. Bio je fin mladić okružen prijateljima, imao nekoliko hobija. Nakon srednje škole, upisao je prestižni fakultet. Tamo je upoznao neku osobu, osnivača nekakvog pokreta. I tada je sve počelo
“Upoznali smo se dok smo igrali onlajn igricu i usput se dopisivali. Dogovorili smo se da odemo na kafu već slijedećeg dana. Bio je zabavan i pametan.
Ali, u 24. godini nikako nije uspijevao da završi fakultet, pa je studirao i radio kao nastavnik matematike. Imali smo sjajnu vezu, punu ljubavi i razumijevanja. Izgledalo je kao bajka. Svakog dana smo se viđali punih osam mjeseci. A onda sam otkrila da ima šizofreniju”, započinje nesvakidašnju ispovijest devojka po imenu Poli.
Ona je odlučila da cijelom svijetu otkrije kako izgleda kada odjednom otkriješ da si u vezi sa osobom koja pati od ozbiljnog mentalnog poremećaja i kako je uspjela da se izvuče iz svega.
“Prvi znak upozorenja možda je bio kada je moja majka predložila da odem na more i provedem malo vremena sa porodicom. Zaista sam željela da odem da ih vidim, a i da se odmorim od učenja. On me je preklinjao da ne idem i govorio kako ne može da zamisli kako će živjeti bez mene deset dana.
Ipak sam otišla na Kipar, a on je počeo da se ponaša veoma čudno. Pisao je na stotine nepovezanih poruka, zvao me sto puta dnevno. Svakog dana mi je pričao o novim biznis idejama i nekim partnerima, objavljivao čudne stvari, slao mi svoje fotografije iz šetnje parkom u 4 ujutro. Onda bi nestao na čitav dan. Rekao bi da je izgubio telefon ili da je bio kod ljekara. Uveče bi zvao sa drugog broja, jedva je govorio, a reakcije su mu bile usporene. Njegova majka mi je rekla da mu je dala pilule jer nije spavao nekoliko dana zaredom. Biće dobro, odmori se i ne brini, govorila je.
Onda mi je rekao da je odlučio da nam veza bude još zabavnija i da ćemo se igrati mačke i miša, pa je odlučio i da baci svoj telefon na ulicu. Slijedećeg dana nije me ni zvao, pa sam okrenula njegovu majku. Iako je prvo pokušavala da izbjegne razgovor, na kraju mi je rekla istinu – njen sin ima šizofreniju i upravo ima novi napad.
Naši zajednički prijatelji počeli su da mi šalju poruke, da mi postavljaju milion pitanja. Ispostavilo se da svi znaju za njegovu bolest. Svi osim mene. Njegov najolji prijatelj rekao je da je moj dečko kupio prsten i da će me zaprositi. Ta vijest me je zaprepastila i u djeliću sekunde bila sam sretna što je u bolnici i što neće doći da me čeka na aerodromu.
Četiri dana kasnije, vratila sam se sa Kipra potpuno slomljena. Izgubila sam pet kilograma, svo vrijeme sam se tresla. Odmorila sam od puta i otišla kod njegove majke. Razgovarale smo tri sata.
Rekla je da je bio normalno dijete. Pametno i talentovano. Bio je najbolji učenik u odjeljenju, pobjednik na međunarodnim takmičenjima. Bio je fin mladić okružen prijateljima, koji je imao nekoliko hobija. Nakon srednje škole, upisao je prestižni ekonomski fakultet u Moskvi. Prema riječima njegove majke, tamo je upoznao neku osobu koja je bila osnivač nekakvog pokreta. I tada je sve počelo.
Počeo je da bježi sa časova i radi kao instruktor joge. Pisao je čudne postove i nije spavao danima. Napustio je fakultet i vratio se u rodni grad. Njegovi roditelji i prijatelji nisu podržali njegovu odluku o napuštanju studija, zbog čega je još više gubio razum. Te godine izbio je rat u Ukrajini, i on se prijavio da kao dobrovoljac ide i ubija ljude. On koji do tada mrava ne bi zgazio. Tada su njegovi roditelji shvatili da nešto ozbiljno nije u redu s njim. Bukvalno su ga skinuli s voza kojim je trebalo da ode na ratište i odveli ga na psihijatrijsku kliniku. Od tada svakog ljeta ima užasne napade.
Inetesantno, tokom prve dvije nedjelje zabavljanja, pitala sam ga da mi iskreno kaže kakvog je zdravlja. Rekao mi je za astmu koju je imao kao dijete, ali ništa o šizofreniji u razvoju.
Ne znam šta je tada zaposjelo moj um, ali evo kako sam razmišljala: Ima napade samo jednom godišnje. Ne ubija, ne siluje. Ponekad se potuče na ulici. Agresivan je samo ponekad. On je čovjek kojeg poznajem i volim. Zaključila sam: Ostajem sa njim i naći ću način da ga izliječim!
Počela sam da čitam forume i dopisujem se sa ženama koje imaju isti problem. One su pisale o svojim iskustvima i govorile da je sve u redu. Dale su mi nadu da će tako biti i sa nama. Nisam mogla da vjerujem da je ova dijagnoza stvarno tačna, djelovalo je kao neka bolesna šala. Imamo sjajnu vezu, osjećam se kao u bajci, govorila sam mom psihoterapeutu.
To je zato što ništa od toga nije istina, odgovarao mi je stručnjak. Prepisao mi je antidepresive.
U to vrijeme moj dečko i ja nismo mnogo komunicirali. Majka ga je posjećivala u bolnici nekoliko puta nedjeljno, a sa mnom je razgovarao telefonom. Svaki put je plakao i govorio koliko me voli.
Nakon što je izašao iz bolnice, jedva sam ga prepoznala. Smršao je, bio je sav podbuho od lijekova, stalno je plakao i ponavljao da ne želi da živi. Njegova majka bila je sigurna da je to samo privremeno i da će uskoro sve opet biti u redu. Iznajmila nam je stan u gradu i opremila ga namještajem. Nekoliko nedjelja kasnije, sve je krenulo nabolje. On je ponovo počeo da odlazi na fakultet i da se viđa s prijateljima.
Jedne večeri pozvao me je u restoran. Klekao je i izvadio kutijicu s prstenom. Kad sam pogledala u njegove oči pune ljubavi, plašila sam se da će dobiti novi napad ako ga odbijem. I tako sam pristala da se udam. Imala sam 22 godine i pristala sam da postanem supruga čovjeka sa šizofrenijom.
Svi su nam čestitali, nosila sam prsten, ali sam se osjećala užasno zbog te odluke. Bili smo vjereni svega tri dana kada je krenuo još jedan napad. Nije spavao, svo vrijeme je provodio na društvenim mrežama. Opsesivne ideje ponovo su se vratila.
Trljala sam svoj vjerenički prsten i razmišljala. I shvatila. Moj budući suprug je bolestan i tu ne može ništa da se uradi.
Tokom novog napada umislio je da je veoma uspješan biznismen i želio je da se pobije sa svakim ko se ne složi sa time. Bio je nepristojan prema ljudima na ulici, spreman da se svakog časa potuče i dokaže svoju moć.
Ovaj napad desio se svega dvije nedjelje nakon liječenja u bolnici i njegova porodica nije htjela ponovo da ga tamo šalje, već su htjeli da mu pomognu kod kuće. Uspjelo je, smirio se, djelovalo je da se vratio u normalu. Ali, sada se promijenio moj stav. On više nije bio čovjek za mene. Sada je bio bolestan čovjek kojem treba konstantna pažnja i njega.
Počeo je ponovo da radi i ubjeđivao me da se preselimo u novi stan i zasnujemo porodicu. Dogovorili smo se da živimo zajedno od četvrtka do nedjelje i ja sam bila sretna jer je njegova majka pazila na njega bar skoro pola sedmice.
Molila sam ga samo jedno – da rano idemo na spavanje. Nije mi trebalo ništa drugo, san je bio presudan za njegovo zdravlje. Ako ne bi spavao jednu noć, dobijao je napad. Ali, on je nastavio da igra igricu koja nas je i spojila po cijelu noć i ignorisao je moje molbe.
Prve ozbiljne svađe uskoro su stigle, a nismo bili u vezi ni godinu dana. Plakao je za svaku sitnicu i zbog toga sam prestala da ga poštujem. Sanjala sam o danu kada će se sve ovo završiti. Ali, bilo je jako teško donijeti odluku da ga ostavim. Život mi se pretvorio u haos.
Jedna stvar konačno me je natjerala da nešto preduzmem. Izašao je napolje i isključio telefon. Pokušavala sam da ga dobijem sve do 1 sat poslije ponoći, a onda sam jednostavno prestala. Kad se konačno vratio, na moju ravnodušnost on je samo rekao:
Vidiš? Kad se navikneš na ovo, više se nećeš ljutiti!
Shvatila sam da pokušava praktično da me dresira kao psa. Gotovo da sam počela da ga mrzim. Definitivno sam znala da želim da ga ostavim. Ali, njegova majka…
Ona je bila presretna što sam ostala uz njega i činila je sve da mi udovolji. Kupovala nam je nove stvari, pozivala me u svoju kući. Počela sam da osjećam krivicu.
Došla je i proslava Nove godine i odlučili smo da slavimo sa mojom porodicom. Ujutro smo se posvađali, otišli do njegove majke, popili nekoliko flaša vina, pa se uputili kod mojih. Bio je veoma ljut, iako smo se pomirili u kući njegove majke. Onda je počeo da plače i govori kako nije siguran da želi da bude sa mnom.
Zamolila sam ga da odložimo razgovor za sutra, da ne uništimo dan mojoj porodici. On je bio tih i potpuno zatvoren cijeli dan. Otišao je da spava odmah nakon ponoći i ja ga nisam sprječavala.
Sjedila sam za stolom, pokušavala da jedem i pravila se da je sve dobro. Vidjela sam da me majka gleda, vidjela sam tugu u njenim očima i nisam više mogla da izdržim. Plakala sam pola sata jer sam bila umorna, bilo me je sramota i bila sam u depresiji zbog svega što me je snašlo.
Ipak, 1. januara on je promijenio mišljenje i nije više želio da me ostavi. NIsam bila sretna zbog toga jer sam znala da ne mogu više da izdržim. Dugo smo razgovarali i plakali, ali smo odlučili da raskinemo. Naizgled je sve bilo u redu, osjećala sam da bih mogla duboko da udahnem i ponovo budem sretna. Ali, ne.
Nedelju dana nakon raskida zvao me je u 5 ujutro. Rekao mi je da želi da mi vrati telefon koji sam mu dala kada je svoj bacio na ulicu i razbio. Pitala sam ga šta radi u ovo doba i da li je uzeo pilule za nesanicu. Pa, nisam mogao da zaspim i pio sam vodu, rekao je. Pio je vodu umjesto pilula.
Da li stvarno misliš da ću te pustiti? Ti si moja nevjesta. Ne ideš ti nikuda, nastavio je.
Riječi su bile ledene. Bilo je stvarno jezivo. Počeo je da me zasipa porukama na društvenim mrežama, govorio da će mi napraviti dijete, smišljao imena za bebu i da želi da živimo kao sretna porodica. Zvao me je sa različitih brojeva, tražio drugim ljudima da mi šalju njegove poruke.
Zajednička prijateljica kojoj sam rekla koliko ga se plašim i da mi je dosta svega, njemu je predložila da dođe kod mene na posao sa cvijećem. Kao, on je želio da dođe u stan, a ona je predložila kancelariju – da me osramoti pred svim kolegama navodno je bilo bolje nego da me prati po mraku poslije posla, po njenom mišljenju!
Bila sam prestravljena kada sam se tog dana vraćala s posla, stalno sam se osvrtala. I dalje je imao ključ moje zgrade i s mukom sam se tjerala da zakoračim unutra. Nisam znala šta mogu da očekujem od ozbiljno bolesnog čovjeka.
Zvala sa njegovu majku i molila je da nešto učini. Bila je potpuno nezainteresovana. Samo mi je rekla da ga ignorišem i da ne brinem. Ali uopšte nisam bila mirna, posebno kada bih se sjetila naših svađa tokom njegovih napada.
Pozivi i poruke sa nepoznatim brojevima nastavili su se. Jednog dana u povratku kući od psihoterapeuta dobila sam poruku od koje sam se tresla.
Dušo, ne brini, doći će on sutra uveče.
Poslije toga jedno vrijeme sam bila uplašena. Osjećala sam se kao lak plijen. Otac mi je umro prije nekoliko godina, imala sam samo majku i sestru. Nisam imala mušku zaštitu. Osjećala sam se odgovornom i za njih dvije. U Rusiji ne postoji zakon o proganjanju, pa policija nije mogla da mi pomogne.
Kada on dođe i nešto vam uradi, onda možete da nas pozovete, govorili su policajci.
Srećom, ispostavilo se da moja sestra ima prijatelja čiji je očuh na visokom položaju u policiji. Obećao je da će poslije minut nakon što ga pozovem, patrola biti u mom stanu.
Pozvala sam njegovu majku i obavijestila je da sam se obratila policiji i da će njen sin završiti u zatvoru ako me se ne bude klonio. Onda je sve samo prestalo. Nisu mi više stizale jezive poruke sa nepoznatih brojeva, ali sam nastavila sa se osvrćem dugo vremena. Još uvijek se plašim muškaraca koji liče na njega. Ne zalazim u naselje u kojem on živi. Nadam se da ga više nikad neću vidjeti.
Nadam se da će moja priča pomoći nekome i zato ću vam otkriti i sve prve znakove mentalnog poremećaja koje je trebalo da primijetim dok nije bilo kasno: neslaganja u priči, oprečne činjenice; problemi na poslu, asocijalno ponašanje; previše pažnje od bližnjih; nevjerovatna neorganizacija u svakodnevnom životu; veoma jaka privrženost i nezdrava ljubav.
To su samo prvi znakovi. Ovo su jasni znakovi napada: potpuna promjena modela ponašanja; neobjašnjiva agresija; nesanica bez umora nekoliko dana zaredom; prevelika otvorenost (ne znam kako drugačije da formulišem – na primjer, moj bivši je lako pisao 7-10 ludih poruka za noć u razmacima od samo nekoliko sekundi).
Znam da će moja priča razbjesneti neke čitaoce. Ljudi su več reagovali tako i pokušavali da mi objasne kako su šizofreničari ljudi kao i svi drugi. Ali, ja samo želim da kažem da je moguće izgraditi zdravu vezu sa bolesnom osobom jedino ako je ona svjesna i priznaje da je bolesna. Kada bolest miruje, oni sami uzimaju lijekove, prate ljekarska uputstva, pokušavaju da žive normalno.
Moj bivši je mislio da su ljekari idioti i da je on najzdravija osoba na svijetu. Mislim, da je mogao ili želio da prizna da je bolestan, da bismo uspjeli da ostanemo zajedno i da kontrolišemo njegovu bolest. Najiskrenije, želim svima koji ovo pročitaju da nikada ne dođu u situaciju da se suočavaju sa problemom koji je umalo uništio čitav moj život.” (Naj portal/ foto: Shutterstock)
PROČITAJTE I OVO:
Potukla se sa momkom i njegovim roditeljima: MOTIKOM MU “POKAZALA BOGA”
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON