Pratite nas

Sudbine

Invalid Gostimir Radulović pronašao duševni mir u pčelarstvu: PČELE SU TERAPIJA ZA DUŠU

Published

on

Bavljenje pčelarstvom predstavlja vid terapije za dušu osobama sa invaliditetom, a prvenstveno pomaže kao psihofizička rehabilitacija, gdje svaka osoba može pronaći sebe, kvalitetno popuniti svoje slobodno vrijeme, jer samim boravkom u prirodi i na pčelinjaku, činimo mnogo za svoje zdravlje.

Ovo su riječi Gostimira Radulovića, stopostoptnog invalida, žrtve mine iz Banja Luke. Na osnovu ličnog iskustva on preporučuje bavljenje pčelarstvom jer su osobe sa invaliditetom na taj način korisniji sebi, svojoj porodici i lokalnoj zajednici.

“Pčelarstvo više posmatram kao vid rehabilitacije osoba sa invaliditetom, naročito konzumiranje zdravih pčelinjih proizvoda, a na kraju, ovaj hobi predstavlja i solidnu dopunu kućnom budžetu – kazuje ovaj pčelar.

Otkriva da je seleći pčelar tako da u godinama koje su medonosne, kako kaže, ostvari prinos u medu kao što je bagremov, kestenov i livadski med, a osim meda prikuplja polen, propolis i vosak.

“Bavim se i pravljenjem likera na bazi meda, kao i pakovanjem meda s raznim orašastim plodovima i sušenim voćem – ističe on.

Navodi kako se pčelarstvom bavi proteklih deset godina.

“Kako sam osoba sa invaliditetom – žrtva mine od 1994. godine, život mi je krenuo u sasvim drugom pravcu od onog kako sam zamišljao. Tada sam počeo razmišljati čime bih mogao da se bavim u životu, a da mi taj posao može pomoći da se vratim u normalne životne aktivnosti koje će me ispunjavati, te ujedno popuniti kućni budžet – ističe Radulović.

Dodaje da živi u u ruralnom dijelu Banjaluke u kojem žive pčelari koji su se ranije bavili pčelarstvom, a koji su njegovi prijatelji i poznanici. Njegova avantura bavljenja pčelarstvom počela je kada ga je jednog dana prijatelj pozvao na druženje koje su realizovali pčelari lokalnog udruženja, gdje su organizovali predavanje i razmjenjivali pčelarska iskustva.

“Kako me na tom druženju jednostavno privukla i zainteresovala tema o biologiji i korisnosti pčela za život i svi benefiti pčelinjih proizvoda u ljudskoj ishrani, počeo sam da razmišljam kako bih mogao da okušam sreću u ovoj branši, a ujedno da u tome pronađem sebe – priča Radulović.
Kaže da se u razgovoru sa pčelarima raspitao kako i na koji način da pokuša da se ostvari u radu sa pčelama.

“Na moje iznenađenje, svi su me podržali u ovoj ideji i obećali pomoć kroz nabavku početnih košnica. Nakon nekoliko dana nabavio sam četiri košnice sa pčelama, nekoliko knjiga za početnike, a prijatelj pčelar mi je pružio šansu da mi bude mentor i pomogne oko praktične obuke – navodi Gostimir.

Ističe da je nekoliko godina posjedovao od četiri do 10 košnica, te je malo po malo sticao bogatije pčelarsko iskustvo, a tako se javila i sve veća ljubav prema pčelama. Dodaje da je pčelarsku opremu nabavljao u skladu sa mogućnostima, te je vremenom postepeno proširivao svoj pčelinjak.

“Danas, nakon 11 godina rada, posjedujem 60 pčelinjih zajednica. Oženjen sam, otac dvije kćerke i djed jedne preslatke unuke. Imam veliku podršku porodice koja mi pomaže u svakodnevnom životu, kao i u bavljenju pčelarstvom, gdje smo svi uključeni, a najviše prilikom pripreme pčelarske opreme, koja uključuje farbanje nastavaka, skivanje i užičavanje ramova, topljenje voska, dezinfekcija opreme i pribora – pojasnio je ovaj pčelar.

Kaže da mu porodica pomaže i u samom radu u pčelinjaku.

“Zajedno obavljamo preglede pčelinjih zajednica, pomažu mi oko poslova vrcanja meda, prikupljanja polena i propolisa, kao i oko rana na selenju na pčelinje paše. Porodica je tu u svakom momentu i bez njih bavljenje pčelarstvom, kao i drugim poslovima za osobe sa invaliditetom, bilo bi skoro nemoguće – rekao je Radulović.

Ističe da je od početka bavljenja pčelarstvom bio aktivan član lokalnog udruženja pčelara, gdje je sa kolegama razmjenjivao iskustva, a međusobno su pomagali i pčelarima koji su nailazili na probleme u radu.

“Bio sam takođe jedan od inicijatora da pomažemo pčelarima početnicima u njihovim prvim koracima u svijetu pčelarstva, kao i kroz poklanjanje prvih pčelinjih zajednica, zatim u omasovljenju udruženja, te upoznavanju članova sa zakonskim regulativama vezanih za pčelarstvo – dodaje on.

Osobama sa invaliditetom je potrebna nabavka alata i opreme koja je neophodna za uspješno bavljenje ovim biznisom, teoretska i praktična obuka, zatim nabavka mašina za proizvodnju satnih osnova, topionika voska, sterilizatora, vrcaljki, mašina za održavanje pčelinjaka.

Prema njegovim riječima, oprema je skupa, a osobe sa invaliditetom su s veoma malim ili nikakvim redovnim novčanim primanjima.

“Mišljenja sam da bi svi nivoi vlasti, ali i nevladin sektor, trebali da se uključe u podršku pčelarima, a prvenstveno pčelarima osobama sa invaliditetom, kroz nivoe povoljnijih i većih podsticaja, jer ove osobe, koliko god se trudile i imala podršku porodice, nisu u fizičkoj mogućnosti da se profesionalno bave pčelarstvom kako bi bili u potpunosti nezavisni – objašnjava on. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending