Pratite nas

Parapsihologija

Imala je 20 godina kada ju je bračni par zatvorio u mrtvački sanduk na 7 godina: Evo kako je uspjela da pobegne

Published

on

Imala je 20 godina kada ju je bračni par zatvorio u mrtvački sanduk na 7 godina

Termin Stokholmski sindrom javlja se 1973. godine u Stokholmu, kada je odbjegli osuđenik u banci za taoce uzeo četvoro ljudi.

Dani agonije

Nakon pet dana agonije, gdje su taoci bili vezani i zatvoreni, došlo je do oslobođenja. Ali nakon oslobođenja dešava se nešto veoma čudno. Isti ti taoci su se toliko vezali za svog otmičara da su čak prikupili novac za advokata koji će ga braniti na sudu.

Psiholozi su bili zbunjeni, a ovo stanje opravdanja i vezanosti za otmičara od tada se zove Stokholmski sindrom.

Evo jedan od primjera.

20-godišnja Kolin Sten je stopirala u Kaliforniji. Pokupio ju je par koji je vozio plavi kombi sa djetetom na zadnjem sjedištu. Prisustvo djeteta učinilo je da par izgleda bezbjedno. Ali ubrzo, muž, Kameron Huker, stavio je nož na Kolinino grlo, odvezao je u napušteno područje, a zatim je silovao i mučio.

Hukerov plan je bio da pretvori Kolin u seksualnu robinju uz pomoć svoje žene Jan. Da bi stvari bile još gore, Huker je napravio kutiju veličine kovčega, u kojoj je držao Kolin zatočenu 22 do 23 sata dnevno narednih sedam godina.

Kolin je tokom svog zatočeništva bila podvrgnuta okrutnom mučenju. Zvao ju je “komad nameštaja”. Huker je rekao Kolin da je radio za organizaciju pod nazivom „Kompanija“ koja bi je povrijedila ako ga ne posluša.

Ironično, par je bio pun ljubavi i nježnosti prema svojoj mladoj kćerki, i koristili su svoje ekstremno suprotno ponašanje kako bi manipulisali sa Kolin. U jednom trenutku, Huker je Kolin dao pištolj i rekao joj da ga stavi u usta i povuče okidač. Kolin je poslušala, ali pištolj nije imao metke. Bio je to test lojalnosti.

104 godine zatvora

Godine 1981, nakon skoro četiri godine, Huker je odveo Kolin kući da posjeti njenu porodicu i ostavio je tamo preko noći. Stanovi nisu znali ništa o zlostavljanju koje je pretrpjela njihova kćerka, a Kolin ih nije obavijestila. Umjesto toga, kada se Huker vratio sljedećeg dana, Kolin je otišla sa njim i nastavila svoj život u sanduku još tri i po godine.

Srećom, Jan Huker je na kraju pomogla Kolin da pobjegne. Hukera je policija uhapsila, osudila ga za otmicu i mučenje, gdje je dobio 104 godine zatvora.

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending