Pratite nas

Zanimljivosti

Ima li smisla ili je riječ o marketinškom triku: ZA TREĆI PONEDJELJAK U JANUARU KAŽU DA JE NAJDEPRESIVNIJI DAN U GODINI?!

Published

on

Da li ste čuli za “tužni” ponedjeljak? Poznat je kao najdepresivniji dan u godini i riječ je o trećem ponedjeljku u januaru mjesecu. Izaziva veliku polemiku u društvu. Dok jedni vjeruju da ima smisla i traže načine kako da ga prebrode, drugi tvrde da je riječ o običnoj izmišljotini i marketinškom triku koji je nezasluženo postao trend u svijetu. Šta je istina, ko je izmislio najdepresivniji dan i zbog čega?

Tekst o Blue Monday-u prvi put je objavljen u promotivnom članku kompanije “Skaj travel” 2005. godine. U njemu se navodi da je datum izračunat na osnovu formule i da se odnosi samo na stanovnike sjeverne hemisfere. Formulu je smislio Klif Arnal, u to vrijeme predavač u Centru za doživotno obrazovanje pri Univerzitetu u Kardifu.

Kada su se u javnosti pojavile sumnje u ove tvrdnje, Univerzitet u Kardifu je izdao saopštenje u kome se distancira od Aranla, naglašavajući da je on bio “samo privremeni, honorarni predavač”.

Depresivni ponedjeljak je ideja marketinške kompanije koja je željela da poveća prodaju ljetnjih aranžmana. Arnal je jednom prilikom priznao da je jednostavno odabrao datum kad su ga pitali da izračuna najdepresivniji dan u godini.

“Prvo su me pitali da dođem do dana za koji mislim da je najbolji za rezervisanje ljetnjeg odmora. Kad sam počeo da razmišljam o motivima za bukiranje odmora, prisjećajući se onoga što su mi hiljade ljudi govorile tokom posla ili radionica, ovi faktori upućivali su na to da je treći ponedjeljak u januaru posebno depresivan”, objasnio je Arnal.

Njegova formula je uzimala činioce kao što su vrijeme putovanja, kašnjenje, vrijeme utrošeno na kulturne aktivnosti, slobodno vrijeme za razonodu, vrijeme provedeno u spavanju, vrijeme pod stresom, vrijeme potrebno za pakovanje, vrijeme potrebno za pripremu. Ipak, jedinice mjere nisu bile definisane, zbog čega nije bilo ni jasno kako jednačina može da se primijeni. Mnoge Arnalove kolege rekle su da je riječ o besmislenoj formuli.

Uprkos tome, formula je postala globalno popularna, do te mjere da brojni psiholozi upozoravaju na njegov loš uticaj kod osoba koje se zaista bore sa depresijom.

“Nisam ni slutio da će formula steći popularnost koju ima”, rekao je Arnal za CNN i dodao:

“Uopšte se ne kajem”.

Izjavio je da je depresivni ponedeljak podstakao razgovor o psihologiji u medijima.

Šta kaže struka?
“To nije ispravan način za podizanje svijesti o mentalnim problemima. Kada kažemo da je taj jedan dan najdepresivniji u godini, bez ikakvih dokaza, banalizujemo koliko ozbiljna depresija može biti. Mentalno zdravlje najveći je zdravstveni izazov naše generacije. Trivijalizacija je potpuno neprihvatljiva”, rekao je za CNN dr Antonis Kousoulis.

“Ako znate nešto o psihologiji, mentalnom zdravlju ili samo funkcionisanju stvarnog svijeta, depresivni ponedjeljak nema apsolutno nikakvog smisla. Ipak, dugi niz godina prati se u medijima kao da je to utvrđena činjenica. Nedjelje nakon novogodišnjih praznika uvijek su relativno sa manje euforije zbog lošeg vremena, finansija iscrpljenih praznicima, nema prilika za slavlje”, rekao je dr Din Burnet. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending