Pratite nas

zdravlje

 I savremena nauka ističe blagotvorno djelovanje crnog luka na cijeli organizam: CRNI LUK JE NARODNI LIJEK ZA 35 BOLESTI

Published

on

 Crveni luk ubraja se među najstarije povrće i ljekovito bilje. Jedna prastara izreka, urezana klinastim pismom u kamenu, prepričano, glasi:  „Ko jede crveni luk u jesen, neće ga boljeti želudac zimi“!  Poznata je staroslavenska izreka „Crveni luk je lijek za sedam bolesti“. Ljekovita svojstva crvenoga luka su mnogobrojna. U savremenoj fitoterapiji navodi se njegovih 15 ljekovitih svojstava i čak tridesetak oboljenja kod kojih ta dragocjena biljka pomaže.

Luk je jedna od biljaka koje je vrlo lako uzgojiti u vrtu, ne zauzima mnogo prostora i dostupna je cijele godine. Iako ga neki izbjegavaju zbog neprijatnog mirisa, luk je dobro jesti u što većim količinama jer obnavlja cijelo tijelo, uklanja proljetni umor i djeluje kao prirodna zaštita od mnogih opakih bolesti. Ljekoviti oblozi, sirupi i kapi od luka u narodnoj medicini se koriste od najstarijih vremena.

Ali i savremena nauka ističe njihovu efikasnost. Istraživanja su tako pokazala značajno smanjen rizik od karcinoma pluća među osobama koje jedu hranu bogatu kvercetinom, kao što je crveni luk. Istraživanja takođe pokazuju da se kvercetin bolje i efikasnije apsorbuje iz luka nego iz ostalih namirnica. Redovno jedenje luka takođe može da smanji učestalost astmatičnih napada. To je zato što luk sadrži nekoliko jedinjenja koji “gase” upalu.

Za to je, između ostalog, takođe zaslužan kvercetin, čije je djelovanje vrlo slično djelovanju lijekova protiv astme. Najveća koncentracija te materije nalazi se u ljusci luka. Možete da je iskoristite tako da čitav, neoguljeni luk, dodate u lonac supe dok se ona lagano kuha. Tako će se u njoj zadržati svi korisni sastojci.

Druga mogućnost je da od osušenih ljuski luka pripremate čajeve. Da biste izbjegli eventualne štetne pesticide, najbolje je birati organski uzgojen luk ili ovo korisno povrće uzgojiti u svom vrtu.

35 ljekovitih recepata od luka

1. Ubodi insekata

Sokom od crvenog luka liječe se ubodi insekata kao što su ose i pčele. Mjesto uboda maže se svježim sokom od crvenog luka pogotovo tokom prvih nekoliko sati nakon uboda.

2. Za zdravlje srca i krvnih sudova

Protiv koronarnih bolesti, tromboze, začepljenih arterija i zgrušavanja krvi preporučuje se da svaki dan pojedete cijelu glavicu luka pečenu u šporetu na slabijoj vatri. Glavicu ispečete, pa je s nekoliko kapi maslinovog ulja jedete uz ručak i večeru duže vrijeme.

3. Zaustavite bol u uhu

Nije preporučljivo ništa stavljati u uho. Umjesto toga, isijecite pola glavice luka, kratko zagrijte u tavi pa stavite u tanku pamučnu čarapu. Malo stisnite da čarapa bude vlažna. Ovaj oblog stavite na uho pa učvrstite zavojem ili kapom. Prikladan je i za djecu.

4. Protiv simptoma polenskih alergija

Ne bacajte ljuske luka – one su bogate kvercetinom, antioksidansom koji može da pomogne da se smanji upala i spriječi oslobađanje histamina iz imunih ćelija, tako da se ublaže simptomi alergija. Ljuske luka (najbolje ljubičastog) prosušite, usitnite i pripremite kao čaj – prelijte vrućom vodom, ostavite 10 minuta i procijedite. Pijte 2-3 šoljice dnevno.

5. Domaći sirup protiv kašlja

Ogulite i sitno isecite 6 glavica luka srednje veličine. Pomešajte luk s 4 kašike meda i stavite u posudu koja se nalazi iznad posude sa vodom koja vrije. Poklopite i lagano kuvajte 2 sata. Procedite i uzmite 1 veliku kašiku svaka 2 ili 3 sata. Ovaj sirup prikladan je i za decu.

6. Kura lukom za veću vitalnost

Kod opšte slabosti organizma možete da isprobate kuru lukom. Tokom 40 dana svakog dana na prazan želudac treba pojesti veću glavicu luka s crnim hljebom. To bi trebalo da pomogne kod kašlja, bolova, teške stolice, umora, bljedila i drugih tegoba.

7. Vodena bolest

Vodena bolest liječi se tako da se tri puta dnevno uzima po supena kašika čistog soka od luka. Ovaj tretman potrebno je koristiti duže vrijeme.

8. Otežano mokrenje

Zadržavanje tečnosti liječi se tako da se u posudi s litrom vode skuha nasjeckana glavica luka sa šakom nasjeckanog peršuna i stabljike celera. Sastojci se kuhaju 10-15 minuta. Više puta dnevno pije se mala šoljica ove tečnosti. Tretman traje do prestanka problema s otežanim mokrenjem.

9. Bolovi u materici

Za bolove u materici potrebno je nasjeckati glavicu luka što sitnije i kuhati ga u pola litre mlijeka 10 minuta. Pola količine ovog mijleka popije se ujutro, a pola uveče. Koristi se dok tegobe s matericom ne prestanu.

10. Disajni putevi

U litru vode staviti pola kilograma sitno isjeckanog luka s jednakom količinom šećera i kuhati 3 sata. Ohladiti, dodati 3 velike kašike meda, sve dobro promiješati i ostaviti u tegle. Kašika ovog napitka dodaje se u pola čaše mlake vode više puta dnevno, promiješa se i popije. Uzima se za liječenje krajnika, pluća, kašlja, promuklosti i teškog disanja, kao i problema s prehladom i gripom.

11. Brzi spas od suhog kašlja

Suhi kašalj liječi se tako što se isjeckani prženi luk pomiješa s kozjim mlijekom i medom u jednakim količinama i sve se dobro izmiješa. Smjesa se uzima svaki sat tokom dana po jednu kašičicu sve dok se kašalj potpuno ne izliječi.

12. Pomoć pri dojenju

Jedenje što veće količine sirovog crvenog luka preporučuje se dojiljama radi povećanja kvaliteta i količine mlijeka.

13. Protiv opekotina

Glavicu luka i jedan limun oguliti, samljeti i iscijediti sok. Pomiješati s 2 dl jogurta, uliti u tamnu bočicu i čuvati u frižideru. Nekoliko puta tokom dana losion nanijeti na kožu opečenu od sunca i ostaviti da se osuši na koži. Preparat u frižideru traje 2-3 dana.

14. Oblozi za stopala

Za mnoge tegobe i slabost organizma luk se koristio tako da su se dvije velike glavice nasjeckale na tanke kriške koje bi se stavile u stare čarape koje bi se navukle na noge prije spavanja. Luk ostaje na nogama cijele noći, a ujutro se noge dobro operu. Smatra se da ovaj oblog pomaže kod prehlade, groznice, kašlja i dijabetesa.

15. Za zdravu kosu

Za jačanje kose uzmite pola litre rakije i u nju stavite dvije glavice luka sitno isjeckane na kockice. Luk mora da stoji u rakiji dvije nedjelje, a zatim se procijedi. Dobijenom tinkturom masirajte kožu glave, odnosno korijen kose uveče prije spavanja.

16. Melem za ekceme

Svako drugo veče oboljele dijelove navlažite jakim čajem od listova ruzmarina i hrastove kore. Sačekajte da se prosuši, a zatim namažitei melemom od 4 kašike putera, 4 kašike maslinovog ulja, 1 kašike usitnjene kore od zove, 1 kašike listova i cvjetova ruzmarina, 3 g tamjana, 3 g pčelinjeg voska i veće glavice očišćenog i usitnjenog luka. Sve sastojke stavite u emajliranu posudu, promiješajte i dodajte 3 dl ulja kantariona ugrijanog na 50°C. Grijte na laganoj vatri uz neprekidno miješanje drvenom varjačom. Pritom pazite da temperatura mješavine ne bude veća od 60°C. Kuhajte i miješajte jedan sat, a zatim procijedite i ulijte u teglu. Ovako dobijeni melem čuvajte u frižideru i upotrebljavajte za mazanje oboljelih dijelova tijela dva puta dnevno, nakon ispiranja tečnošću pripremljenom od ljekovitog bilja.

17. Izbjeljivanje pjega

Crveni luk samljeti i iscijediti sok. Sok od crvenog luka pomiješati s istom količinom alkoholnog sirćeta. Losion čuvati u tamnoj tegli i svako veče nanijeti na očišćenu kožu. Ova mješavina pogotovo je efikasna kod uklanjanja pjega od sunca.

18. Gasovi i zatvor

Piti sok od luka pomiješan s rakijom u jednakim količinama, svaka dva sata po 2-3 male šoljice.

19. Kurje oči

Uzmite glavicu luka, isijecite je na pola, stavite u 1 dl vinskog ili jabukovog sirćeta da stoji četiri sata. Izvadite luk i oblog privijte uveče prije spavanja na kurje oko i ostavite da stoji preko noći. Postupak ponavljajte više dana zaredom pa onda izvadite omekšani dio.

20. Pomoć kod glavobolje

Crveni luk se isiječe na listove ili prepolovi pa se stavi na čelo i sljepoočnice.

21. Olakšavanje artritisa

Ajurveda, indijska alternativna medicina, preporučuje luk za olakšavanje simptoma artritisa. Sok luka proijmešajte sa susamovim uljem i time tretirajte bolesna područja.

22. Upala sinusa

Skuhajte jak čaj od luka (ili od ljuski luka) i inhalirajte se njegovom parom.

23. Krvarenje iz nosa

Nekoliko kapi soka ukapamo u nos, a to zaustavlja krvarenje.

24. Napitak za lakši san

Kašičicu soka od luka umiješajte u mlako mlijeko i popijte prije spavanja. Ako želite prikatniji ukus, možete mlijeku da dodate med.

25. Upala jetre

Propasirajte 200 g luka i zatvorite u teglu sa 7 dl bijelog vina, 100 g meda i 2 kašike lista pelina. Držite najmanje 20 dana na toplom mjestu i mućkajte više puta tokom dana. Pijte po jednu šoljicu preparata tri puta dnevno prije jela.

26. Upala bešike

Kod bolnog zadržavanja mokraće platnena vrećica napuni se svježe isječenim i umereno ugrijanim lukom, pa se topla položi na bešiku, a prema potrebi se češće ponavlja.

27. Povišen krvni pritisak

Prirodni lijek protiv povišenog pritiska je čaj od ljuski luka – ogulite luk i ljuske skuhajte kao što biste skuhali bilo koji drugi biljni čaj. Svakog dana popijte šoljicu tako pripremljenog čaja i pratite ima li kakvih poboljšanja. Na isti način možete da pripremate i čaj od ljuski bijelog luka, koji takođe djeluje.

28. Proširene vene

Uzmite dvije kašike osušenih ljuski luka, prelijte sa 100 ml votke ili jake rakije i ostavite da stoji nedjelju dana. Procijedite. Uzimajte 20 kapi 2-3 puta dnevno tokom deset dana.

29. Preparat za aterosklerozu

Pripremite tinkturu poput one opisane u receptu za proširene vene. Uzimajte 20 kapi pomiješanih s 2 kašike maslinovog ulja tri puta dnevno, pola sata prije jela. Uzimajte dvije nedjelje, napravite pauzu od 10 dana pa ponovite dvonedjeljni tretman.

30. Gljivice na noktima

Prelijte osam kašika zdrobljenih suhih ljuski luka s pola litre votke. Ostavite da odstoji 10 minuta pa procijedite. Namočite komad pamuka u tinkturu i nanosite na nokte zahvaćene gljivicama 2-3 puta dnevno. Druga mogućnost je potapanje stopala ili ruku u topli čaj od ljuski luka 20-30 minuta.

31. Protiv hemoroida

Uzmite 4 kašike ljuski luka i kuhajte u 2 litra mlijeka 10 minuta na laganoj vatri. Ohladite tako da bude toplo, ali ne vruće i procijedite. Potopite bolno mjesto u sjedećoj kupki 10 minuta.

32. Liječenje cistitisa

Uzmite 3 kašičice zgnječenih suhih ljuski luka, prelijte s 2 šoljice vrele vode i ostavite da odstoji pola sata. Kod akutnog cistitisa pijte po 1 šoljicu 2 puta dnevno tokom 5 dana. Kod hroničnog cistitisa 3-4 šoljice tokom 10 dana.

33. Izostanak menstruacije

Od dvije do tri kašičice suhih ljuski luka kuhajte u litri vode 15 minuta na laganoj vatri. Pustite da se ohladi pa potom procijedite. Pijte 1 šoljicu dva puta dnevno (ujutro i uveče) 30-40 minuta prije obroka.

34. Spas kod seboreje

Pripremite čaj od ljuski luka (natapajte ih u vrućoj vodi 5-10 minuta), dobijenu smjesu ohladite i koristite za pranje kose. To će takođe da ukloni perut i da ojača kosu.

35. Upala crijeva

Pomiješajte sirovovo žumance, svježi puter i izdrobljeno sjeme kima s mnogo soka od luka, pa se ta mješavina uzima kašikom. (Najportal)

 

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending