Pratite nas

Sudbine

Hajrudinova tužna priča iz Srebrenice: DANAS NAS IMA TOLIKO DA CIJELO SELO SJEDNE U JEDAN AUTO

Published

on

Aida Mašić je jedino dijete u selu Miličevići i okolini. Selo se nalazi na obali rijeke Drine uz granicu Bosne i Hercegovine i Srbije.
Jedanaestogodišnja Aida kaže da joj je najbliža prijateljica od kuće udaljena šest kilometara.

“Ja sam učenica petog razreda osnovne. Škola mi je udaljena 12 kilometara od sela gdje živim sa roditeljima. Ja volim živjeti u selu i pored toga što se nemam s kim igrati”, kaže Aida za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Aidini roditelji Mubina i Hajrudin su jedini stanovnici sela u kojem je do 1992. godine živjelo oko 200 mještana.
Njih dvoje su se vratili prije 19 godina.

“Mogu da kažem da je povratak bio ispunjen bolom i napornim radom. Sve je ovdje bilo porušeno i zaraslo. Trebalo je vremena da se sve dovede u neki red, da se iskrči šuma koja je izrasla na zgarištima kuća. Tri godine smo živjeli u podrumu jedne ruševine, a 2006. godine UNDP nam je napravio kuću”, navodi on i dodaje da je zajedno sa suprugom radio u farmi za uzgoj bikova, koja se do prije desetak godina nalazila u blizini sela.

Bez posla su ostali nakon što je vlasnik zatvorio farmu.

“Dolaze ovdje naše komšije, ali ne zadrže se dugo. Loš je put do sela”, navodi Hajrudin.

Njegova supruga, Mubina, navodi kako se ne kaje zbog povratka u selo, iako su jedina porodica.

“Ja volim ovdje da živim. Jeste samoće, ali ne kajem se. Radimo svi na imanju, sijemo, ali divlje životinje nam dosta toga unište. Nekad razmišljam da li se i isplati sijati, ali onda opet obradimo imanje i dežuramo noćima da spasimo da nam divlje svinje ne unište usjeve”, kaže ona.

U selu Skejići, koje je udaljeno od Srebrenice 30 kilometara, žive četiri žene, jedine nekadašnje mještanke koje su se vratile. Selo se također nalazi uz obalu rijeke Drine. Do 1993. godine tu je živjelo 40 porodica.

Zbog svakodnevnog granatiranja iz Srbije, koja je udaljena nekoliko kilometara, mještani su napustili selo prije 30 godina i prebjegli u tada zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija, Srebrenicu.

Sve kuće su porušene devedesetih godina prošlog vijeka.

Obnovljeno je svega njih dvadesetak, a među njima i kuće Fate i Hamide Lemeš, te Munire i Adile Salihović. Udaljene su oko kilometra.

Fatima Lemeš ima 70 godina i prva se vratila u selo 2003. U srebreničkom genocidu u julu 1995. godine je izgubila sina. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz dvije masovne grobnice i ukopani u Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice, gdje je do sada sahranjena 6.701 žrtva.

“Nešto me nosilo da se vratim u Skejiće. Valjda je to dug prema mužu i jednom sinu koji nije preživio genocid. Dvije godine sam živjela sama u selu pod pločom jedne porušene kuće i baš sam se napatila.”

“Najgore je bilo kad su kiše, svuda je prokišnjavalo, a da ne govorim kako je bilo strašno zimi. Nešto razmišljam sada, da sam ove pameti što sad imam, možda se ne bih ni vratila. Ali, ne kajem se što sam još ovdje”, kaže ova sedamdesetogodišnjakinja koja je nakon genocida u Srebrenici izbjegla u Tuzlu, gdje je bila smještena u kolektivnom centru.

U izgradnji kuće joj je pomogao UN. Namirnice joj donosi sin koji živi u Srebrenici, a komuniciraju mobilnim telefonom.

“Ne patim se više. Usijem ovdje sve što mi treba i što mogu da postignem. Ne volim nigdje da idem iz Skejića. Odem ja nekad i odmah se razbolim.

Ali, na povratku, čim se približim Skejićima, ozdravim. Ovdje je lijepo, priroda, čist vazduh i ne smeta mi samoća. Navikla sam tako”, kaže Fatima.

Prva Fatimina komšinica je Adila, čija je kuća udaljena pola kilometra.

Adila ima petoro djece, a u genocidu je izgubila sina koji je 1995. godine bio osamnaestogodišnjak. Pronađen je u masovnoj grobnici, identifikovan i sahranjen u Memorijalnom centru Potočari.

Ostala Adilina djeca žive u drugom bh. entitetu, Federaciji BiH.

“Vratila sam se u Skejiće zbog toga što nisam imala uslova da plaćam stanarinu u izbjeglištvu. Imala sam penziju od 300 maraka (oko 150 eura) i to nije bilo dovoljno”, priča Adila.

“Sa mnom je došla i kćerka Almasa koja je imala svega šest mjeseci kada joj je otac ubijen. Ovdje mi je lijepo. Imam vremena da obradim sve ove bašte, usijem svega što mi treba, imam čak i dinje i lubenice, te smokve. Dođe kćerka iz Srebrenice i pomogne mi na njivi. Uradimo koliko možemo”, dodaje ona.

U njenom selu je nekada živjelo oko 400 mještana. I ona kaže kako se nije pokajala što se vratila u selo.

“Dođu naše nekadašnje komšije. Obiđu nas, ali opet se vrate tamo. Ima ponekih što dolaze ovdje i obrađuju zemlju, ali ja sam ovdje stalno”, poručuje ona.

U desetak sela na obali rijeke Drine do početka rata je živjelo oko 4.000 stanovnika. Trenutno ih živi četrdesetak.

Većina sela ima asfalt, struju. Nisu priključeni na gradski vodovod, a vodu koriste iz šumskih izvora. Najbliža prodavnica im je u Srebrenici, koja je udaljena 30 kilometara.

U jednom od sela je bila i ambulanta gdje je ljekar dolazio svakih 15 dana. Zbog nedostatka medicinskog osoblja ambulanta ne radi, zbog čega mještani na medicinske preglede odlaze u Srebrenicu.

U opštini Srebrenica je do početka rata 1992.godine živjelo oko 36.000 stanovnika, od čega oko 30.000 u oko 80 sela.

Najveći procenat, njih više o 75 posto su bili Bošnjaci. U genocidu 1995. godine snage Vojske RS su ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti u Srebrenici i okolini. Još se traga za oko 1.000 nestalih. Opština, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine, ima oko 13.000 ljudi, od čega 10.000 živi u selima. Srbi sa oko 45 posto su većina.

Sve pustji je i grad Srebrenice. O tome je pričao Krsto Stjepanović, nekadašnji funkcioner u vremenima bivše Jugoslavije. Kaže, Srebrenica je moja tuga- (Naj portal)

http://

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending