Razglednice
GORUĆA PLANINA: Niko ne zna kako se zapalila, ni kada će se ugasiti
U nacionalnom parku četiri sata vožnje sjeverno od australskog Sidneja, vatra tinja izvan kontrole, i to već najmanje 6000 godina.
Poznata kao Goruća planina, tajanstveni podzemni požar najstariji je poznati požar na planeti. Neki naučnici procjenjuju da je možda daleko starija nego što trenutno mislimo.
Smješten ispod planine Wingen u državi Novi Južni Wales (Wingen znači ‘vatra’ na jeziku lokalnog naroda Wanaruah, tradicionalnih čuvara zemlje), ovaj podzemni oganj je vatra u sloju ugljena – jedna od jiljada koje gore u bilo kojem vremenu širom svijeta. Jednom zapaljene, ove podzemne požare gotovo je nemoguće ugasiti.
Polako, ali intenzivno, putuju kroz sloj ugljena koji se prirodno nalazi ispod Zemljine površine.
“Niko ne zna veličinu požara ispod Wingena, možete samo naslutiti. Vjerovatno je u pitanju kugla 5 -10 metara u promjeru, koja doseže temperaturu od 1000 stepeni Celzijevih”, objašnjava Guillermo Rein, profesor termodinamike i plamena na Imperial Collegeu u Londonu u Velikoj Britaniji, za ScienceAlert.
Za razliku od tipičnog požara, vatra u sloju ugljena gori pod zemljom; tinja, što znači da nema plamena i više je kao žar na roštilju, a ne tipična vatra. Također prilično je različita od dramatičnih požara plinova u slojevima ugljena, za koje se zna da zapaljuju čak i vodu.
Požar na planini Wingen trenutno gori oko 30 metara pod zemljom i kreće se prema jugu brzinom od oko 1 metar godišnje.
Posjetite li nacionalni park – koji je otvoren za turiste – jedini trenutni dokaz njegovog postojanja je nešto dima i bijelog pepela, zemlja koja je topla na dodir, obojeno kamenje žute i crvene boje te miris sumpora koji je ispušta dok vatra sagorijeva i tali minerale planine.
Tradicionalni čuvari, narod Wanaruah, ovo mjesto smatra svetim. Koristili su ga za kuhanje i izradu oruđa. Njihove priče o porijeklu govore o udovici čije su suze zapalile vatru ili o baklji ratnika kojeg je ‘Zli’ zarobio ispod planine.
Ono što je možda još fascinantnije je da ne znamo tačno koliko je vatra stara. Istraživači su pronašli dokaze koji ukazuju na to da je isti požar mogao gorjeti hiljadama godina.
“Požar je star najmanje 6000 godina”, kaže Rein.
Koliko dugo će gorjeti Mount Wingen, niko zapravo ne zna. Čak i uz ljudsku intervenciju, požare u slojevima ugljena je praktično nemoguće ugasiti, i iziskuje tone vode i tekućeg dušika.
Iako je Wingen dovoljno udaljen od civilizacije da uzrokuje štetu, veći požari ugljena mogu predstavljati ozbiljnu opasnost po zdravlje i sigurnost, što je vrijedno isticati obzirom da su takvi požari postali mnogo češći posljednjih godina.
“Ne samo da bi mogli postati češći zbog klimatskih promjena, već bi i sami mogli pridonijeti globalnom zagrijavanju. Provedeno je vrlo malo studija o tome koliko je značajan utjecaj stakleničkih plinova izgaranja ugljena, ali poznato je da oni oslobađaju velike količine CO2, metana, kao i drugih zagađivača poput žive. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON