Pratite nas

Razglednice

Godišnje ih posjeti 95.000 turista: PLAVO ILI ŠTRUMFOVO SELO U HUSKARU

Published

on

Malo selo Huskar, nedaleko od obale Malage, bilo je sasvim obično selo, sa kućama obojenim u bijelo, sve dok, 2011. godine, kod njih nije stigao “Soni pikčres”, sa zahtjevom da se sve kuće okreče u plavo zbog premijere filma o Štrumpfovima.

Bilo je potrebno 4.000 litara boje da Huskar postane plavo štrumpfovsko selo. Dogovor je bio da se poslije premijere kućama vrati prvobitna boja. Međutim, poslije premijere, mještani Huskara, njih 400, shvatili su da plava boja može da im bude od velike koristi, pa su glasali da kuće ostanu plave. Dozvolu za to su tražili od regionalne vlade, ali i lokalnog biskupa, jer je ofarbana i stara seoska crkva.

Kada uđete u selo koje je smješteno na zelenim brežuljcima i prošetate uskim uličicama gdje su sve kuće obojene u plavo, ne možete da se ne osmjehnete.

I otišli su korak dalje, zbog čega su postali poznati i traženi na turističkoj mapi. Sada se u Huskaru može naći sve što ima veze sa malim plavim Štrumpfovima. Svakog vikenda tokom sezone odmora, mještani na dvadesetak tezgi iznose majice, privjeske, maske i slike sa likovima plavaca. U lokalnom restoranu se poslužuje i plava tjestenina!

Tu su, naravno, i gljive, koje su njihovo omiljeno jelo. Selo je poznato po tome što tokom jeseni u njemu raste mnogo pečuraka, koje imaju i svoj muzej.

Međutim, vlasnici zaštitnog znaka Štrumpf, belgijskog strip-crtača Pjera Kaliforda, zahtijevali su da selo plati 12 odsto od svih prihoda povezanih sa Štrumpfovima. Zato je od 2017. godine selo zvanično postalo “Plavo selo”, a ne “Selo Štrumpfova”. Ipak, i dalje je tu veliki plastični Štrumpf, idealan za selfije. (Naj portal)

pročitajte i ovo:

Malo ribarsko selo: ZOVU GA “OSTRVO FUDBALA”

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending