Pratite nas

zdravlje

Gavez – najzvučnije ime narodne medicine: KAKO NAPRAVITI MELEM KOJI LIJEČI RANE I KOSTI (Recept)

Published

on

U narodu se kaže; ako narezan korijen gaveza stavimo na komad gaze i umotamo oko dva prsta, do sutra će ta dva prsta biti sastavljena. Srast će.

Naravno, ovo nije istina. Rečenica ima metaforičko značenje i govori o veoma ljekovitom svojstvu gaveza. Gavez je biljka koju su do skoro u svom vrtu sadile naše majke. Nije bilo kuće koja ga nije imala, a pored koprive, nane, bokvice, čuvarkuće i drugih biljaka, gavez je zauzimao veoma važno mjesto u kućnoj – vrtnoj apoteci.

Od njega su pravile mehlem koji je služio u liječenju svega – onog za šta jeste i onoga za šta nije. U najčešćem slučaju bi oboljeli bio izliječen pa je gavez tako postao zvučno ime u narodnoj medicini.

Gavez se nekada upotrebljavao i oralno kao čaj, sve dok nauka nije otkrila da prekomjernim unosom u organizam može ozbiljno naškoditi jetri jer potiče razvoj ćelija raka. Današnja ga farmacija takođe svrstava u veoma ljekovito bilje te je s toga i sastavni dio receptura mnogih krema, gelova, praškova.

Ljekoviti dio biljke je korijen koji je veoma krhak. Sakuplja se u kasno proljeće ili kasnu jesen. Crne je boje pa je stoga i gavez dobio naziv crni gavez. Nakon što se izvadi iz zemlje, dobro se opere, uzduž prereže i brzo suši kako ne bi došlo do fermentacije pojedinih njegovih tvari.

Primjena

Gavez se primjenjuje kao što sam rekao lokalno, za vanjsku upotrebu i ni u kom slučaju oralno ili analno, kao što ga neki koriste u primjeni kod unutarnjih hemoroida. Njegova upotreba oralno, na usta je moguć samo u posebnim uslovima, uz dobro poznavanje materije tako da opet ponavljam, ne koristiti na svoju ruku.

Ono što je bitno znati za gavez je da se on ne koristi na ispucale dijelove kože kao ni otvorene rane na tijelu. Upotrebljava se najviše do šest nedjelja nakon čega se pravi prekid od 21 dana.

 Šta sve liječi gavez

Gavez je svoju ljekovitu moć pokazao jako dobro kod liječenja bolnih zglobova, proširenih vena, uganuća, bolova u mišićima, pomaže kod artritisa, reumatskih oboljenja, modrica, iščašenja, otoka, bolova u leđima, sportskih povreda, akni i bubuljica i dr.

Jako je dobar i za rane ali zbog njegove izuzetne moći brzog zacjeljivanja ne nanosi se direktno, već uz rubove otvorenog dijela na tijelu. Ako se nanese direktno na ranu ona bi površno veoma brzo zacijelila dok bi unutrašnji dio rane ostao još uvijek pod upalom što bi dovelo do gnojenja.

Gavez umiruje kožu i odličan je regenerator ali ga ne bi smjele koristiti trudnice i majke koje doje djecu.

 Recept: kako napraviti mehlem od gaveza

U u zdjelu rukama izdrobiti korijen gaveza – preliti sa maslinovim ili nevenovim uljem – zdjelu poklopiti i staviti u rernu na 200 stepeni – nakon tri sata izvaditi, procijediti i staviti na šporet, a onda dodati pčelinji vosak u procentu 10% u odnosu na maslinovo ili nevenovo ulje – može se po želji, dodati 10-tak kapi eteričnog ulja mente – platu uključiti i mješati dok se vosak ne otopi, a onda izliti u kutijice za mehleme.

Veoma je bitno ne zatvarati kutijice sve dok se mehlem ne ohladi. Vaš mehlem je tada spreman za upotrebu. Još bih dodao da zagrijavanjem ulja preko 40° kao što je ovdje slučaj, ista gubi dobar dio svojih ljekovitih dejstava, ali pošto jedino tako možemo dobiti od gaveza ono što nam treba (alantoin, trjeslovin, triterpen, kolin…) onda možemo biti zadovoljni sa mogućnostima koje su nam ponuđene mada i dalje jedan određeni dio ljekovitih tvari iz ulja ostaje aktivan.

Sastav

Korijen sadrži:

trijeslovine (4-6%),

sluzi,

škrob,

alantoin (1-8%),

inulin,

kolin,

biljne kiseline,

triterpene i

alkaloide.

Ljekovito djelovanje

Ljekovito djelovanje gaveza potvrđeno je nizom kliničkih studija. Glavnom aktivnom djelatnom tvari smatra se alantoin, koji ima sposobnost poticanja stvaranja novog tkiva. Stimulira stanični rast što rezultira epitelizacijom kože. Alantoin ima snažno keratolitičko i adstrigentno djelovanje, djeluje na bol te smanjuje otok. (Za Najportal piše: Nedžad Ganija)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending