Pratite nas

zdravlje

Gavez – najzvučnije ime narodne medicine: KAKO NAPRAVITI MELEM KOJI LIJEČI RANE I KOSTI (Recept)

Published

on

U narodu se kaže; ako narezan korijen gaveza stavimo na komad gaze i umotamo oko dva prsta, do sutra će ta dva prsta biti sastavljena. Srast će.

Naravno, ovo nije istina. Rečenica ima metaforičko značenje i govori o veoma ljekovitom svojstvu gaveza. Gavez je biljka koju su do skoro u svom vrtu sadile naše majke. Nije bilo kuće koja ga nije imala, a pored koprive, nane, bokvice, čuvarkuće i drugih biljaka, gavez je zauzimao veoma važno mjesto u kućnoj – vrtnoj apoteci.

Od njega su pravile mehlem koji je služio u liječenju svega – onog za šta jeste i onoga za šta nije. U najčešćem slučaju bi oboljeli bio izliječen pa je gavez tako postao zvučno ime u narodnoj medicini.

Gavez se nekada upotrebljavao i oralno kao čaj, sve dok nauka nije otkrila da prekomjernim unosom u organizam može ozbiljno naškoditi jetri jer potiče razvoj ćelija raka. Današnja ga farmacija takođe svrstava u veoma ljekovito bilje te je s toga i sastavni dio receptura mnogih krema, gelova, praškova.

Ljekoviti dio biljke je korijen koji je veoma krhak. Sakuplja se u kasno proljeće ili kasnu jesen. Crne je boje pa je stoga i gavez dobio naziv crni gavez. Nakon što se izvadi iz zemlje, dobro se opere, uzduž prereže i brzo suši kako ne bi došlo do fermentacije pojedinih njegovih tvari.

Primjena

Gavez se primjenjuje kao što sam rekao lokalno, za vanjsku upotrebu i ni u kom slučaju oralno ili analno, kao što ga neki koriste u primjeni kod unutarnjih hemoroida. Njegova upotreba oralno, na usta je moguć samo u posebnim uslovima, uz dobro poznavanje materije tako da opet ponavljam, ne koristiti na svoju ruku.

Ono što je bitno znati za gavez je da se on ne koristi na ispucale dijelove kože kao ni otvorene rane na tijelu. Upotrebljava se najviše do šest nedjelja nakon čega se pravi prekid od 21 dana.

 Šta sve liječi gavez

Gavez je svoju ljekovitu moć pokazao jako dobro kod liječenja bolnih zglobova, proširenih vena, uganuća, bolova u mišićima, pomaže kod artritisa, reumatskih oboljenja, modrica, iščašenja, otoka, bolova u leđima, sportskih povreda, akni i bubuljica i dr.

Jako je dobar i za rane ali zbog njegove izuzetne moći brzog zacjeljivanja ne nanosi se direktno, već uz rubove otvorenog dijela na tijelu. Ako se nanese direktno na ranu ona bi površno veoma brzo zacijelila dok bi unutrašnji dio rane ostao još uvijek pod upalom što bi dovelo do gnojenja.

Gavez umiruje kožu i odličan je regenerator ali ga ne bi smjele koristiti trudnice i majke koje doje djecu.

 Recept: kako napraviti mehlem od gaveza

U u zdjelu rukama izdrobiti korijen gaveza – preliti sa maslinovim ili nevenovim uljem – zdjelu poklopiti i staviti u rernu na 200 stepeni – nakon tri sata izvaditi, procijediti i staviti na šporet, a onda dodati pčelinji vosak u procentu 10% u odnosu na maslinovo ili nevenovo ulje – može se po želji, dodati 10-tak kapi eteričnog ulja mente – platu uključiti i mješati dok se vosak ne otopi, a onda izliti u kutijice za mehleme.

Veoma je bitno ne zatvarati kutijice sve dok se mehlem ne ohladi. Vaš mehlem je tada spreman za upotrebu. Još bih dodao da zagrijavanjem ulja preko 40° kao što je ovdje slučaj, ista gubi dobar dio svojih ljekovitih dejstava, ali pošto jedino tako možemo dobiti od gaveza ono što nam treba (alantoin, trjeslovin, triterpen, kolin…) onda možemo biti zadovoljni sa mogućnostima koje su nam ponuđene mada i dalje jedan određeni dio ljekovitih tvari iz ulja ostaje aktivan.

Sastav

Korijen sadrži:

trijeslovine (4-6%),

sluzi,

škrob,

alantoin (1-8%),

inulin,

kolin,

biljne kiseline,

triterpene i

alkaloide.

Ljekovito djelovanje

Ljekovito djelovanje gaveza potvrđeno je nizom kliničkih studija. Glavnom aktivnom djelatnom tvari smatra se alantoin, koji ima sposobnost poticanja stvaranja novog tkiva. Stimulira stanični rast što rezultira epitelizacijom kože. Alantoin ima snažno keratolitičko i adstrigentno djelovanje, djeluje na bol te smanjuje otok. (Za Najportal piše: Nedžad Ganija)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending